Načítám...

Stříbrný Bludný balvan za rok 2008 - JUDr. Darja Macáková

Komitét pro udělování Bludných balvanů při Českém klubu skeptiků SISYFOS
oznamuje, že v kategorii jednotlivců za rok 2008 získává
stříbrný Bludný balvan

JUDr. Darja Macáková

za odvážné prosazení průkopnického seriálu "Detektor" do vysílání České televize na divácky nejsledovanějším okruhu ČT1

Paní JUDr. Macáková je zkušená mediální odbornice, od roku 1986 pracuje v ČT, posledních 10 roků jako dramaturgyně. V tvůrčí skupině 12 patřil k jejím projektům mj. seriál Sama doma s podtitulem "Být doma neznamená hloupnut", oceněný bronzovým Bludným balvanem Sisyfa za rok 2004. Tehdy náš Komitét vyzdvihl přínos České televize k matení českých žen samotných doma astroložkou Dr. Olgou Krumlovskou, věštkyní z karet paní Renatou a léčitelem Dr. Petrem Hofmanem.
Od r. 2005 zastává Dr. Macáková funkci šéfdramaturgyně Centra publicistiky, dokumentu a vzdělávání a hledá i zde nové cesty, kterak diváka inspirovat k přemýšlení, jak to trefně ve svém stanovisku formulovala Rada České televize:

"Pořad Detektor vznikl v letošním roce jako nový formát Centra publicistiky a dokumentu. Chce nabízet divákům témata, která už svou podstatou mají blíže k záhadám a mýtům, než k vědě a vědecké analýze. Cyklus je zábavnou publicistikou pro všechny, není vědeckým pojednáním ani výukovým programem."

Neméně výstižně popsal smysl projektu producent pořadu Petr Vachler:

"Racionální argumentace tvrdí, že rozum je jediným zdrojem poznání. Chtěli jsme to divákům ztížit, že to tak být nemusí, že mohou přemýšlet o jiných alternativách, nejen racionálních."
To jsou obdivuhodné výroky a jednoznačně vyvracejí naši prvotní pracovní domněnku, že tvůrci pořadu usilovali o mystifikaci veřejnosti ve stylu Járy Cimrmana. Obáváme se totiž, že kdyby Jára Cimrman mohl shlédnout kterýkoliv díl Detektoru, upadl by nevratně do trudnomyslnosti a stejně jako Hugo Myslík by nakonec podlehl nadměrné kučeravosti vlny (tzv. anaserpentní spinóze).

Odhlédneme-li od přihřívání šestkrát vystydnutého dänikenovského bájesloví, jež se vinulo celým seriálem jako červená nit, dopustili se tvůrci pořadu profesionálních chyb, které samy o sobě by měly stačit k tomu, aby se pořad na obrazovkách veřejnoprávní televize vůbec neobjevil, např.:
Pokud v pořadu vystupovali odborníci, byly jejich výpovědi účelově sestříhány tak, že zcela změnily smysl. Tvůrci pořadu se kvůli tomu museli Ing. Karlu Pacnerovi a Ing. Václavu Skleničkovi písemně omluvit.

V 1. díle „Tunguzský meteorit a Pán blesků“ Nikola Tesla na Long Islandu údajně soustředil svým generátorem nesmírnou energii, kterou poslal v červnu 1908 bezdrátově na Sibiř, kde tato koncentrovaná energie vybuchla. Jak známo, zkostnatělí vědci říkají této prý dosud nerozřešené záhadě Tunguzský meteorit. Jenže energie výbuchu meteoritu dosáhla řádu 10 Mt TNT, což je ráže velké vodíkové pumy. Chtějí snad tvůrci Detektoru veřejnosti namluvit, že pro Teslu bylo hračkou dramaticky porušit zákon zachování hmoty a energie?

Ve 4. díle „Experiment Filadelfia“ se tvrdí, že americký „torpédoborec“ Eldridge byl v tajném pokusu teleportován z přístavu ve Filadelfii do přístavu v Norfolku a Nikola Tesla se výsledku experimentu zalekl. Ve skutečnosti byl v té době Tesla již 7 měsíců mrtev a křižník Eldridge byl spuštěn na vodu v New Yorku dva týdny po údajném experimentu. Podle lodního deníku do konce r. 1943 nikdy do Filadelfie nepřiplul, takže jeho případná teleportace z Filadelfie představuje jistý logistický oříšek.

Dva členové posádky „torpédoborce“ se měli časovou smyčkou dostat do r. 1983 a setkat se zde s Johnem von Neumannem. Ten však zemřel v r. 1957.

V tomto výčtu chyb a omylů by šlo zajisté ještě pokračovat, ale i tyto ukázky stačí, aby zkušený profesionál něco tak nevěrohodného nepustil na obrazovku veřejnoprávní televize. Je však možné, že záměr dramaturgyně byl hlubší, protože jednotlivé díly seriálu lze využít ve výuce na základních i středních školách, když po promítnutí každého dílu vyzveme žáky nebo studenty, aby sepsali všechny omyly a chyby proti elementární logice s tím, že vítěz dostane od paní učitelky lízátko.

K tomu cíli nabízí Videopůjčovna ČT v rubrice Dokumenty – Vzdělávací celkem pět dílů Detektoru ke stažení za pouhých 19 Kč. Mezi diváky si tak nejvyšší ocenění (4 hvězdičky z maxima 5) získal právě citovaný 4. díl Experiment Filadelfia.

Náš komitét přihlédl rovněž k pokračujícímu vystupování astroložky v seriálu Sama doma (např. 19. 6. mr. jako prevenci proti hloupnutí dávala Dr. Krumlovská před dovolenými rady k Cestování podle horoskopu) a tak Česká televize získává další zářez na pažbě, když k bronzovému Balvanu v kategorii družstev za r. 2004 si může nyní připsat stříbrný Balvan v prestižní kategorii jednotlivců.

JG

Fotografie z předávání XI. Bludných balvanů Sisyfa

Kam dál?

Proslov při předávání XXI. Bludných balvanů Sisyfa za rok 2018 Zobrazit

Proslov při předávání XXI. Bludných balvanů Sisyfa za rok 2018

Proslov při předávání XXI. Bludných balvanů Sisyfa za r. 2018 Posluchárna M1 MFF UK; Ke Karlovu 5; Praha 2 (Pá 15. 3. 2019)
Pá 22. 3. 2019 Přečíst
Pozvánka na slavnostní předávání Bludných balvanů 2018 Zobrazit

Pozvánka na slavnostní předávání Bludných balvanů 2018

Zveme Vás na slavnostní předávání Bludných balvanů za rok 2018 dne 15. 3. 2019 od 17:00 do posluchárny M1, MFF UK, Ke Karlovu 3, Praha 2.
Pá 15. 3. 2019 | Sisyfos Přečíst
Proslov při předávání XIX. Bludných balvanů Sisyfa za rok 2016 Zobrazit

Proslov při předávání XIX. Bludných balvanů Sisyfa za rok 2016

Video - Bludné balvany za rok 2016 Slovutní laureáti a jejich fanynky, vzácní hosté, příznivci i od...
So 25. 3. 2017 Přečíst
Zlatý bludný balvan v kategorii jednotlivců za rok 2017 - Prof. Ing. Miloslav Šoch, CSc., dr. h. c. za bezcílný akademický výzkum na magii založené homeopatie a za její veřejnou propagaci Zobrazit

Zlatý bludný balvan v kategorii jednotlivců za rok 2017 - Prof. Ing. Miloslav Šoch, CSc., dr. h. c. za bezcílný akademický výzkum na magii založené homeopatie a za její veřejnou propagaci

Náš laureát je od roku 2008 děkanem Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, ...
Pá 23. 3. 2018 Přečíst
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace