Načítám...

Očkování proti COVID a Ukrajina

Kanadská společnost EKOS provedla šetření, ve kterém srovnávala očkovací status, politické postoje k pandemii a k očkování, důvěru ve vládu a postoje k napadení Ukrajiny. Data jednoznačně ukazují na asociaci mezi pozitivním postojem k očkování a k pandemickým opatřením a podporou Ukrajiny. A naopak, odmítání očkování je spojeno s vyšší akceptací k desinformacím a také s vyšší podporou Ruska. Neočkovaní jsou často silně nedůvěřiví k vládě, vědcům a zdravotnickým profesionálům.

Dotazníkové šetření probíhalo od 25. února do 3. března 2022. Celkem bylo získáno 1097 odpovědí od dospělých Kanaďanů. Pro další analýzu byly výsledky váženy podle věku, pohlaví a regionu. Postoj k dění na Ukrajině silně koreluje s očkováním proti COVID. 25 % neočkovaných pokládá napadení Ukrajiny Ruskem za oprávněné, dalších 35 % se nevyjádřilo. Z očkovaných i posilující dávkou pokládají napadení Ukrajiny Ruskem za oprávněné jen 2 % a 4 % neodpovědělo. Podobně s uvalením sankcí proti Rusku souhlasí 82 % očkovaných, zatímco 75 % neočkovaných je proti sankcím.

Je třeba zdůraznit, že kanadská populace je výrazně proočkovaná. Z populace staré pět a více let je zhruba 85 % očkováno alespoň základním schematem, u populace osmnáct a více let je téměř 50 % očkováno posilující dávkou. To znamená, že v absolutních číslech je postoj Kanady převážně takový, že odsuzují ruskou agresi a podporují opatření proti Rusku.

I v Kanadě vznikly hnutí a spolky podobné našemu Zdravému fóru nebo Chcípl pes, například The Line Canada. Dokázali se výborně adaptovat na prostředí sociálních sítí a touto cestou se podporovat, šířit desinformace i získávat finance a organizovat velké nátlakové akce, zejména obsazení Ottawy. Z desinformačního obsahu je vazba na Kreml celkem patrná. Vedle "klasických" konspirací typu chemtrails nebo bagatelizace COVIDu je významná část jejich aktuálního obsahu zaměřena na dění na Ukrajině z pohledu prokremelských desinformací, především líčení Ukrajiny jako neonacistického státu čekajícího na osvobození Ruskem. Pikantní je, že hnutí The Line Canada ve své základní linii bagatelizuje COVID, zatímco v prokremelské linii šíří tvrzení, že na Ukrajině jsou laboratoře vytvářející biologickou zbraň SARS-CoV-2.

Zdroje


Kam dál?

Bronzový Bludný balvan 2010 - Dr. Raymond A. Moody jr. Zobrazit

Bronzový Bludný balvan 2010 - Dr. Raymond A. Moody jr.

Komitét pro udělování Bludných balvanů při Českém klubu skeptiků SISYFOS oznamuje, že v kategorii je...
So 26. 3. 2011 Přečíst
Ne, Plandemic není dokumentární film Zobrazit

Ne, Plandemic není dokumentární film

Možná jste již zaznamenali nové video kolující po internetu s názvem Plandemic. Jedná se o rozhovor s viroložkou Judy Mikovits, který ve vás má vzbudit dojem, že Covid-19 je jedná velká, naplánovaná pandemie. Proč se nejedná o dokumentární film, jaké nepřesnosti, polopravdy a lži ve videu jsou a jaké jsou užité techniky pro maximální působivost?
St 13. 5. 2020 Přečíst
Bronzový bludný balvan 2011 - Adam B. Bartoš a tým serveru Freeglobe.cz Zobrazit

Bronzový bludný balvan 2011 - Adam B. Bartoš a tým serveru Freeglobe.cz

Komitét pro udělování Bludných balvanů při Českém klubu skeptiků SISYFOS oznamuje, že v kategorii dr...
Pá 30. 3. 2012 Přečíst
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace