Načítám...

Telepatie

Telepatie je termín, patřící do oblasti parapsychologie. Označuje se jím předpokládaná mimosmyslová schopnost přenosu myšlenek na dálku, tedy jak dálkové „čtení“ myšlenek, tak i jejich vysílání. Autorem termínu telepatie je zakladatel britské parapsychologické společnosti Frederick Meyers. Analogickým termínem je paragnózie, jasnozření, kdy se místo myšlenek mají přenášet vizuální vjemy, nebo telekineze, kdy se mají přenášet příkazy k pohybu. Všechny tyto mimosmyslové schopnosti mají být zprostředkovány zvláštní silou, energií, obecně zvanou „psí“ = psychická síla, ale pro kterou se používá i mnoho dalších termínů. Typickým příkladem telepatie jsou případy, kdy lidé údajně získali telepatickou informaci o nemoci nebo neštěstí někoho z rodiny právě v tom okamžiku, kdy se neštěstí stalo. Telepatií se vysvětluje schopnost různých eskamotérů, kteří dovedu číst myšlenky vybraných osob z hlediště. Používají samozřejmě různé, těžko odhalitelné způsoby signalizace. V mimořádné míře mají být telepatickými schopnostmi nadány jen některé osoby, senzibilové, v anglické literatuře „psychici“. Experimentálním výzkumem telepatie se zabývají už od konce 19. století parapsychologové. Zpočátku se pokoušeli telepaticky určovat myšlené karty, dnes jsou jejich nejčastějším modelem tzv. Ganzfeld-experimenty, studium dálkového přenosu obrazových představ. Vážně se výzkumem telepatie zbývaly také vojenské psychotronické týmy v USA, Británii i SSSR, které chtěly odhalit záměry jejich protivníků. V USA se údajně zkoušely také mimosmyslové kontakty mezi posádkami programu Apollo a řídícím centrem.

Hodnocení: Schopnost telepatie nebyla exaktními experimenty nikdy prokázána, právě tak jako se neprokázala existence síly, která by mohla mimosmyslový kontakt zprostředkovat. V mozku člověka nebyl nalezen ani vysílač, ani příjemce takové síly a představa parapsychologů, že se myšlenky mohou přenášet neztenčenou silou na nekonečnou vzdálenost odporuje fyzikálním zákonům. Telepatický přenos zprávy o neštěstí spolehlivě vysvětluje selektivní myšlení. Další argumenty viz hesla Parapsychologie, Mimosmyslové schopnosti, Ganzfeld Experimenty, Senzibilové.

Odkazy: Fleissig J.: Zázraky a podvody. Bohemia, Praha 1995
Prokop P.: Lékařské vědy proti pověrám a šarlatánství. Avicenum, Praha 1984
Scott C.: Telepatický přenos. In: Libovický St.: Okultismus a věda. (Sborník překladů z časopisu Experientia.) Nakl. St. Libovický, Praha 1994
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace