Načítám...

Když dva dělají totéž...

Anticenu skeptické společnosti GWUP (Gesellschaft zur wissenschaftlichen Untersuchung von Parawissenschaften) Goldene Brett vorm Kopf (Zlaté prkno před hlavou) za rok 2019 získal výrobce homeopatik Heveret-Arzneimittel. Této firmě se podařilo obstát v konkurenci jiných výrobců homeopatik a dalších nominovaných borců především tím, že se pokusili homeopatii zachránit žalobou na autory článku v die Tageszeitung, ve kterém padaly takové nehoráznosti jako že homeopatie nepůsobí lépe než jako placebo.(1)

Homeopaté zabývající se humánní i veterinární medicínou všech devíti rakouských spolkových zemí nyní vrací úder. GWUP se tak může pyšnit anticenou se strohým názvem Auszeichnung für Pseudowissenschaft 2019 (Cena za pseudovědu 2019), kterou jim udělili homeopaté. Ve zdůvodnění homeopaté uvádějí, že skeptici agitují proti alternativní medicíně a homeopatii, aniž by přiznali, o co jim doopravdy jde a kdo je platí. Navíc to dělají špatně, tedy špatně podle homeopatů, protože prý ignorují vědecké výsledky pro homeopatii příznivé. Navrch přidávají ještě několik floskulí o fanatickém a agresivním lobbování, omezování plurality a svobody.(2)

Inu, když dva dělají totéž, není to totéž. Myslím, že na tuto anti-anticenu mohou být kolegové z GWUP právem hrdí.


Kam dál?

Skepticon 2020 Zobrazit

Skepticon 2020

28. 11. od 10:00. Program a odkaz na stream najdete po rozkliknutí příspěvku.
So 28. 11. 2020 | Jiří Grygar, Jakub Kroulík a Zdeněk Zadražil Přečíst
Zlatý bludný balvan v kategorii jednotlivců za rok 2017 - Prof. Ing. Miloslav Šoch, CSc., dr. h. c. za bezcílný akademický výzkum na magii založené homeopatie a za její veřejnou propagaci Zobrazit

Zlatý bludný balvan v kategorii jednotlivců za rok 2017 - Prof. Ing. Miloslav Šoch, CSc., dr. h. c. za bezcílný akademický výzkum na magii založené homeopatie a za její veřejnou propagaci

Náš laureát je od roku 2008 děkanem Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, ...
Pá 23. 3. 2018 Přečíst

Lékař, který spolupracuje s archanděli

MUDr. Josef Hrušovský je pediatr a pneumolog. Nyní má soukromou praxi, pronajal si malou místnost v Centru med., což je nestátní zdravotnické zařízení rozpínající ochranná křídla nad alternativními způsoby léčení kombinované s běžnou lékařskou péčí soukromých lékařů. Nedá se říci, že by vilku korunovanou labutí u stanice Nábřeží kap. Jaroše v Praze 7 obléhali pacienti. Je v ní ticho a klid, vzácně potkáte pacienta. Já ale jdu za lékařem – léčitelem jako novinářka. Mám v úmyslu o jeho léčebné metodě napsat do jistého deníku, také to panu doktorovi sděluji, a on je rád. Dr. Hrušovský je urostlý muž středního veku. Místo bílého pláště má na sobě černou košili, namísto stetoskopu má před sebou výstavku polodrahokamů. V malé vitrince jsou nepatrné lahvičky s homeopatiky.
So 15. 1. 2022 Přečíst

Publikační zkreslení a homeopatie

Publikační zkreslení (publication bias) klinického výzkumu je problém, který pomáhá řešit registrace klinických studií. Analýza publikovaných a registrovaných klinických studií s homeopatiky ukázala, že v homeopatii je publikační zkreslení mimořádné a může zásadním způsobem ovlivnit metaanalýzu publikovaných výsledků.
Čt 17. 3. 2022 Přečíst
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace