Načítám...

Stříbrný Bludný balvan v kategorii družstev za rok 2018 - Česká asociace veterinárních lékařů malých zvířat

 

Komitét pro udělování Bludných balvanů při Českém klubu skeptiků Sisyfos

oznamuje, že v kategorii družstev za rok 2018 získává

stříbrný Bludný balvan

Česká asociace veterinárních lékařů malých zvířat

za podporování odborné úrovně veterinárních lékařů v homeopatii jakožto alternativní metodě.

Česká asociace veterinárních lékařů malých zvířat v roce 2018 na svých oficiálních webových stránkách propagovala v pořadí 1. výroční konferenci veterinární homeopatie, kterou 24. 11. 2018 pořádala Rada pro podporu veterinární homeopatie, z. s., na Mléčné farmě Fadom s. r. o., v Dolním Městě. Na místo se sjeli přední veterinární homeopaté z celé České republiky, kterými jsou například Pavol Čech, Michal Jiřička, Markéta Londinová, Leona Nepejchalová, Josef Prášek, Ivana Prášková a Jiří Zábojník.

Jedním z cílů Rady pro podporu veterinární homeopatie, z. s., je uvádění údajně účelové argumentace až dezinformace cílené proti homeopatii v České republice i ve světě na pravou míru. A to nejen na veřejnosti, ale i před úředními autoritami. Zdá se, že se cíl daří plnit, protože odborná společnost, jakou je Česká asociace veterinárních lékařů malých zvířat, činnost této organizace bezesporu podpořila.

Česká asociace veterinárních lékařů malých zvířat (ČAVLMZ) byla založena v roce 1993, je členem Světové asociace veterinárních lékařů malých zvířat (WSAVA) a Federace evropských asociací veterinárních lékařů malých zvířat (FECAVA) a úzce spolupracuje s obdobnými organizacemi v okolních zemích, s Komorou veterinárních lékařů České republiky a se Státní veterinární správou České republiky. Česká asociace veterinárních lékařů malých zvířat na svém webu jasně uvádí, že organizuje semináře a konference s účastí předních domácích i zahraničních specialistů, usnadňuje komunikaci se zahraničními kolegy a společnostmi i přístup k odborné literatuře. Dále, že podporuje publikační činnost svých členů a v neposlední řadě i informovanost laické veřejnosti o novinkách ve veterinární medicíně. Českou asociaci veterinárních lékařů malých zvířat tak lze považovat za odbornou společnost, která by měla klást důraz na odbornou kvalitu prezentovaných akcí.

Avšak propagace 1. výroční konference veterinární homeopatie nepatří ani mezi zvyšování odborné úrovně jejich členů, ani k novinkám ve veterinární medicíně. Zároveň propagace této alternativní konference na první pohled vyvolává dojem, že jedním z organizátorů je odborná společnost, což této konferenci dodává věrohodnost.

Vzhledem k tomu, že Česká asociace veterinárních lékařů malých zvířat uvádí, že v současné době připravuje podmínky pro vznik Certifikovaných veterinárních praxí pro malá zvířata v České republice, se oprávněně obáváme, aby se homeopatie jako prokazatelně klinicky neúčinná metoda nestala jednou z uznávaných metod a nevzniklo tak nějaké certifikované homeopatické veterinární pracoviště. To by mohlo vyvolat řadu skutečně odborných diskuzí např. na téma, zda na obsluhu homeopatického rentgenu musí veterinární lékař podstupovat odborná školení nebo jaké dávkování použít v případě podávání homeopatického inzulínu či homeopatické vakcíny.

Naštěstí jsou alternativně zaměření veterinární lékaři zapojující se do celoživotního vzdělávání a účastnící se 1. výroční konference veterinární homeopatie odměněni tím nejvhodnějším způsobem, který musel veterinární homeopaty jistě velice potěšit. Jejich účast totiž byla vzdělávací komisí Komory veterinárních lékařů ohodnocena přímo homeopatickými nula kredity, které si do svého celoživotního vzdělávání jistě rádi homeopaticky doředí.

Komora veterinárních lékařů České republiky totiž vyvíjí zdravou aktivitu a momentálně aktualizuje vzdělávací řád s uvedením, že autorizaci bude moci veterinární lékař získat pouze v oboru založeném na vědeckém poznání a na ověřených důkazech (evidence based medicine). Tento chvályhodný přístup Komory veterinárních lékařů kontrastuje s přinejmenším laxním přístupem České asociace veterinárních lékařů malých zvířat.

Přestože jsme letos museli Českou asociaci veterinárních lékařů malých zvířat za propagaci homeopatické konference ohodnotit stříbrným Bludným balvanem v kategorii družstev za rok 2018, pevně věříme, že šlo o první a zároveň poslední konferenci tohoto druhu, která ještě nebyla dostatečně homeopaticky potencována.Zdroje:

https://www.cavlmz.cz/vzdelavaci-akce/archiv-akci/1-vyrocni-konference-veterinarni-homeopatie-a11535051

https://www.veterinarnihomeopatie.cz/

https://www.homeopatie.cz/rada-podporu-veterinarni-homeopatie/?hilite=%27rada%27%2C%27podporu%27 


Kam dál?

Proslov při předávání XIX. Bludných balvanů Sisyfa za rok 2016 Zobrazit

Proslov při předávání XIX. Bludných balvanů Sisyfa za rok 2016

Video - Bludné balvany za rok 2016 Slovutní laureáti a jejich fanynky, vzácní hosté, příznivci i od...
So 25. 3. 2017 Přečíst
Zlatý Bludný balvan v kategorii jednotlivců za rok 2018 - MUDr. Jan Šula alias MUDr. Ian Sulla Zobrazit

Zlatý Bludný balvan v kategorii jednotlivců za rok 2018 - MUDr. Jan Šula alias MUDr. Ian Sulla

Zlatý Bludný balvan v kategorii jednotlivců za rok 2018 získal MUDr. Jan Šula alias MUDr. Ian Sulla za propagaci myšlenky, že by akademické tituly měly být dědičné, a za příspěvek k poznání významu zmrzliny pro laboratorní medicínu.
So 16. 3. 2019 Přečíst
Pozvánka na slavnostní předávání Bludných balvanů 2018 Zobrazit

Pozvánka na slavnostní předávání Bludných balvanů 2018

Zveme Vás na slavnostní předávání Bludných balvanů za rok 2018 dne 15. 3. 2019 od 17:00 do posluchárny M1, MFF UK, Ke Karlovu 3, Praha 2.
Pá 15. 3. 2019 | Sisyfos Přečíst
Nominace na Bludné balvany Sisyfa za rok 2018 Zobrazit

Nominace na Bludné balvany Sisyfa za rok 2018

E-mail pro nominace: balvany@sisyfos.cz
Čt 3. 1. 2019 | Výbor Sisyfos Přečíst
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace