Načítám...

Stříbrný Bludný balvan v kategorii jednotlivců za rok 2020 - Jan Válek

Komitét pro udělování Bludných balvanů při Českém klubu skeptiků SISYFOS
oznamuje, že v kategorii jednotlivců za rok 2020 získává
stříbrný Bludný balvan


vedoucí diplomové práce PhDr. Jan Válek, Ph.D.,

za vedení a podporu kvalifikační práce, která má za cíl zavedení výukové látky plné diagnostických bludů.

Obličej je věrným obrazem duše i vývěsním štítem zdravotního stavu. Člověk, který se umí kriticky pozorovat v zrcadle, si zřejmě dokáže ze správné kombinace fyziognomických znaků odvodit diagnostické závěry. Předmět zdravověda se jeví respondentům diplomantky Pedagogické fakulty MU jako nezajímavý. Co ho tak okořenit trochou ezoterična? Los padl na PATOFYZIOGNOMII. Zní to odborně a zároveň bude hádání nemocí z obličeje dostatečně tajemné na přilákání nových studentů do oboru a snad potěší i zákazníky budoucích absolventů oboru Kosmetické služby. Diplomantka přiznává, že patofyziognomie nebyla s předmětem Zdravovědy dříve spojována, ale ona to hodlá změnit. Zároveň tak obohatí obor o nové vědecké poznatky. V rámci práce byl vytvořen inovovaný učební obsah pro témata pěti orgánových soustav (dýchací, vylučovací, trávicí, cévní (oběhová), pohlavní) na základě zón obličeje, a následně nesouvisející návrh profilu ideálního učitele Zdravovědy. 

Představený výzkum je na úrovni seminární práce prvního ročníku a samotný ezoterický záměr diplomové práce, jakkoliv je obojí ostudou pro katedru i fakultu, by nebyl navržen na „ocenění“, pokud by nebyl spojen s deklarací zájmu publikace v učebním textu. Společenská nebezpečnost spočívá v tom, že katedra a fakulta umožní vytvoření inovace učebního textu o nepodložené diagnostické bludy, které poté mají sloužit k výuce následných generací žáků. Bludný balvan si zaslouží vedoucí práce, který jako odborník tuto snahu hned v počátku konzultací studentce nezarazil a nenavedl jí více produktivním směrem. Navíc práci hodnotí jako zdařilou a nic zásadně závadného na ní neshledává. Oponentka se sice vymezuje proti uvádění ezoterické literatury jako odborných zdrojů, neměla však odvahu práci označit jako nesmyslnou a neobhajitelnou.

Jako perličku k hloubce čtení textu vedoucím i oponentem uvádíme, že zdroj Černoch (2007), který je v textu masivně citován, není přiznán v seznamu literatury.

Je vám zima? Zapněte si trojitý ohřívač.

 

Diplomová práce na téma: Inovace obsahu odborného předmětu Zdravověda oboru Kosmetické služby

MASARYKOVA UNIVERZITA, PEDAGOGICKÁ FAKULTA, Katedra fyziky, chemie a odborného vzdělávání

 

 

 


Kam dál?

Bronzový Bludný balvan v kategorii družstev za rok 2020 - redakce a spolupracovníci Jesenického týdeníku Zobrazit

Bronzový Bludný balvan v kategorii družstev za rok 2020 - redakce a spolupracovníci Jesenického týdeníku

Redakce a spolupracovníci Jesenického týdeníku za to, že díky jejich práci budou obyvatelé Jesenicka v učebnicích historie stát po boku těch, kdo se báli bleskosvodu.
Út 27. 7. 2021 Přečíst
Bronzový Bludný balvan v kategorii jednotlivců za rok 2020 - Daniela Drtinová Zobrazit

Bronzový Bludný balvan v kategorii jednotlivců za rok 2020 - Daniela Drtinová

Novinářka a moderátorka Daniela Drtinová za excelentní ukázku špatné novinářské práce ve vleku vlastních kognitivních zkreslení.
Út 27. 7. 2021 Přečíst
Bludný balvan za rok 2023 v kategorii zdravotní policie a veřejné zdraví - Tomáš Kašpar Zobrazit

Bludný balvan za rok 2023 v kategorii zdravotní policie a veřejné zdraví - Tomáš Kašpar

Český klub skeptiků Sisyfos uděluje Bludný balvan v kategorii zdravotní policie a veřejné zdraví Tomášovi Kašparovi za kreativní propojování vědeckých poznatků s dezinformacemi, misinformacemi a ignorantstvím.
Po 20. 5. 2024 Přečíst
Stříbrný Bludný balvan v kategorii družstev za rok 2021 - Hnutí Pro život Zobrazit

Stříbrný Bludný balvan v kategorii družstev za rok 2021 - Hnutí Pro život

Komitét pro udělování Bludných balvanů při Českém klubu skeptiků SISYFOS oznamuje, že v kategorii družstev za rok 2021 získává stříbrný Bludný balvan Hnutí pro život ČR za odborné poradenství a objevy v oblasti vojenství, posunutí ochrany nenarozeného dítěte až do okamžiku ejakulace, za předcházení epidemii neexistujícího syndromu a za propagaci alternativní chirurgie.
Pá 27. 5. 2022 Přečíst
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace