Načítám...

Antroposofická medicína

Rudolf Steiner vedle vybudování antroposofie zasáhl významně i do medicíny, kde uplatnil některé současné vědecké poznatky, názory J.W. Goetha, ale zejména jasnovidně získané informace z kroniky Ákaša. V r.1920 Steiner založil spolu s I.Wegmanovou Společnost antroposofických lékařů. Základem teorie antroposofické medicíny (AM) je Steinerova „antropologie“ s originální představou o stavbě lidského těla. Jádrem, resp. nejvyšší složkou těla je tzv. Já, které je obklopeno tělem fyzickým, astrálním a éterným. Každé z těchto „těl“ má být analogií jednoho ze čtyř základních prvků světa, hmoty, vody, vzduchu a ohně. Steiner také popsal u člověka 12 smyslů a v každém orgánu nacházel duši. Příčiny nemocí mají podle AM duchovní, nikoli materiální povahu a jejich příčinou je nerovnováha základních prvků a tří složek fyzického těla: nervově-smyslového systému, rytmického systému a systému látkové výměny spolu s končetinami. Bakterie a viry jsou jen průvodním symptomem.

Diagnózu stanovuje AM intuitivně pomocí duchovního zraku lékaře nebo podle vzhledu krystalů z tělesných tekutin, a správné léky se určují jasnozřivě. AM používá čtyři skupiny léků, jejichž působení závisí na jejich duchovní hodnotě. Patří k nim byliny, léky oficiální medicíny, homeopatika a speciální léky antroposofické, připravené např. z kovů jejich „vegetabilizací“ nebo podle astrologických vztahů a Steinerem předpokládané evoluční spřízněnosti. Mimořádné postavení zaujímají tzv. polární rostliny a zejména preparáty ze jmelí, např. Iscador, protože jmelí je kultovní rostlina podobná člověku. Součástí terapie bývá i eurytmie. Antroposofické léky jsou v Německu spolu s homeopatiky uznávány jako zvláštní skupina, jejíž účinky se neověřují. AM včetně jejích nemocnic je rozšířena především v Německu, Rakousku a Švýcarsku, v České republice existuje jen malá skupina antroposofických lékařů v Hradci Králové. Antroposofické léky k nám začala dovážet firma Weleda.

Hodnocení: Představy AM o stavbě a funkcích těla člověka i o příčinách nemocí jsou zcela originálními, ovšem absurdními výmysly R. Steinera. Předností AM je zdůrazňování duchovních a psychologických aspektů v medicíně, ale používání nevědeckých diagnostických metod, homeopatik a zejména kuriózních antroposofických léčiv s neověřenou účinnosti ji znehodnocuje a řadí do rámce medicíny alternativní. Účinnost Iscadoru nebyla objektivně ověřena.

Odkazy: Heřt J. a kol.: Homeopatie, clusterová medicína, antroposofická medicína. Nakl. Lidové noviny, Praha 1997

Kam dál?

(Ne)úspěch naší výzvy ČLK aneb „ať žije a vzkvétá alternativní medicína“ Zobrazit

(Ne)úspěch naší výzvy ČLK aneb „ať žije a vzkvétá alternativní medicína“

Před měsícem jsme si postěžovali, že většina oslovených orgánů na naši výzvu České lékařské komoře (...
Pá 16. 3. 2012 Přečíst
Autismus a prof. Strunecká Zobrazit

Autismus a prof. Strunecká

V poslední době se nás stále častěji obracejí rodiče autistických dětí s prosbou, abychom se vyjádři...
Ne 25. 11. 2012 Přečíst
A. Strunecká, J. Patočka: Doba jedová (Triton, Praha 2011) Zobrazit

A. Strunecká, J. Patočka: Doba jedová (Triton, Praha 2011)

Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc. oslovila v letošním roce veřejnost další knihou s provokativním ná...
Po 13. 2. 2012 Přečíst
Ben Goldacre: Prolhaná věda a Zkorumpovaná farmacie Zobrazit

Ben Goldacre: Prolhaná věda a Zkorumpovaná farmacie

V r. 2008 a 2012 napsal Ben Goldacre, lékař, komentátor a spisovatel, dvě knihy, které se setkaly s ...
Čt 6. 2. 2014 Přečíst
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace