Načítám...

Informace v pseudovědě

Termín informace, nejčastěji chápaný jako „zpráva“, nemá v běžné řeči jednoznačný význam. Obvykle si pod ním představujeme získané vědomosti, zprávy o nových událostech nebo nejrůznější data a údaje. V kybernetice a v celé vědě je však termín informace přesně definován a má podstatně širší rozsah. Záleží přitom na hledisku (sémantické, pragmatické, inženýrské), ze kterého je tento termín chápán. Z hlediska inženýrského jde o techniku přenosu zpráv a jejich interpretaci. Z tohoto hlediska patří k informaci nejen vlastní zpráva jako konkrétní náplň komunikace, ale i prvky, nutné k jejímu přenosu, tedy vysílač, kanál, po kterém se zprávy šíří, přijímač i kód použitý k zapsání zprávy. V oblasti alternativní medicíny však termín informace neodpovídá žádnému z popsaných významů a nelze u něj identifikovat uvedené nezbytné prvky. Jeho význam je zcela neurčitý, informací je vše, co je příčinou choroby, co je nositelem léčebného působení nebo čím léčící na pacienta působí, aniž by to bylo přesněji definováno. Parapsychologové (viz Parapsychologie) dnes místo vyjádření, že mají mimosmyslové schopnosti, kterými působí na pacienta, tvrdí, že od ní získávají, nebo jí předávají informace, resp. na ně informacemi působí. Proto se také místo původních termínů „parapsychologie“ a jeho synonym „psychotronika“ a „biotronika“ dnes mluví o bioinformatice a o informační medicíně. Jindy se pod termínem informační medicína rozumí celá nekonvenční, alternativní medicína. Informací má být také zvláštní duchovní léčebná síla, fyzikálními metodami nezjistitelná, obsažená v homeopaticích (viz Homeopatie). I choroby jsou způsobeny špatnou informací a lze je tedy léčit jejím odebráním. Snad nejkurióznějším využitím termínu informace je Lupičevova energoinformatika.

Hodnocení: Termín informace se stal součástí módního žargonu alternativní medicíny. V této pseudovědě přestal být přesně definovaným termínem, stal se slovem bez konkrétního obsahu a hlavně získal jiný smysl; stal se totiž především úspěšným klamavým prostředkem k naznačení vědeckosti mylných tvrzení, podobně jako série jiných vědeckých termínů, jako je energie, kvantová teorie, relativita, chaos a jiné. Žádné informace nemohou být přenášeny pomocí mimosmyslových schopností, protože žádné takové schopnosti nebyly prokázány. Podobně ani homeopatické prostředky nemohou obsahovat žádnou léčivou informaci, resp. informaci o léčivé schopnosti, protože informace bez materiálního nosiče, tedy bez molekul léčivé látky, nemohou existovat. Termín informační medicína neznamená zvláštní typ medicíny, ale je jen synonymem pro alternativní medicínu.

Odkazy: Plášek J.: Léčivá informace v homeopaticích. In: Heřt J. a kol.: Homeopatie, clusterová medicína, antroposofická medicína
Plášek J., Zvárová J.: Je homeopatické léčení účinnější než placebo? Časopis lékařů českých 135, 1996, 575-579

Kam dál?

Oznámení akce: THE SISYPHUS PRIZE – 1 milion Euro Zobrazit

Oznámení akce: THE SISYPHUS PRIZE – 1 milion Euro

Dne 1. října 2012 vyhlásili belgičtí skeptici ve spolupráci s evropskou skeptickou společností ECSO ...
St 24. 10. 2012 Přečíst
Ben Goldacre: Prolhaná věda a Zkorumpovaná farmacie Zobrazit

Ben Goldacre: Prolhaná věda a Zkorumpovaná farmacie

V r. 2008 a 2012 napsal Ben Goldacre, lékař, komentátor a spisovatel, dvě knihy, které se setkaly s ...
Čt 6. 2. 2014 Přečíst
Autismus a prof. Strunecká Zobrazit

Autismus a prof. Strunecká

V poslední době se nás stále častěji obracejí rodiče autistických dětí s prosbou, abychom se vyjádři...
Ne 25. 11. 2012 Přečíst
(Ne)úspěch naší výzvy ČLK aneb „ať žije a vzkvétá alternativní medicína“ Zobrazit

(Ne)úspěch naší výzvy ČLK aneb „ať žije a vzkvétá alternativní medicína“

Před měsícem jsme si postěžovali, že většina oslovených orgánů na naši výzvu České lékařské komoře (...
Pá 16. 3. 2012 Přečíst
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace