Načítám...

Intelligent design

Intelligent design (ID - běžně používaná zkratka), inteligentní projekt, plán, vznikl v USA v 80. letech 20. století jako nová varianta vědeckého kreacionismu (viz Kreacionismus), která se vzdává spojení s náboženstvím a uznává existenci evoluce. ID vzešel z akademických nábožensky orientovaných kruhů, používá vědecké metody i vědeckou terminologii a varuje se náboženských argumentů, resp. odkazů, i když jeho zastánci a propagátory jsou vesměs věřící křesťané. Základní ideou ID je, že svět byl vytvořen a dále řízen podle plánu, designu, který mu byl dán inteligentním stvořitelem, kterým nemusí být nutně Bůh, ale třeba i mimozemšťané nebo jiná inteligentní bytost. Jeho existence má být dokázána nepřímo, analýzou a kritikou Darwinovy evoluční teorie. Ta má podle ID řadu vážných nedostatků a nestačí k vysvětlení vzniku a vývoje Země, a proto je logicky nutný předpoklad zásahu inteligentního nadpřirozeného činitele. Pro rozpracování a propagování této koncepce byl dokonce založen výzkumný ústav, Discovery Institute.

Jedním z prvních propagátorů tohoto směru je právník P.E. Johnson, který v r.1991 vydal knihu „Spor o Darwina“ (Darwin on Trial). Poukazuje v ní, vedle mnoha jiných námitek proti darwinismu, především na chybění spojovacích článků mezi druhy (viz Argumentum ad ignorantiam). Další z tvůrců ID, biochemik M. Behe, zase dokazuje, že komplexní orgány a chemické děje nemohly vzniknout náhle v celé jejich složitosti, ale musely být stvořeny jako celek. Pro takovou představu vytvořil sugestivní termín „ireducibilní komplexita“, nezjednodušitelná složitost (viz Argumentum per analogiam). V současnosti je vedoucím teoretikem ID matematik a filosof William Dembski. ID se opírá o řadu dalších argumentů: neexistují prý makromutace, evoluce není empiricky doložena, evoluční teorie odporuje informační teorii atd.

ID je vážným problémem především v USA, kde je velice silná pozice církví, kde podle posledních anket téměř polovina občanů nevěří v evoluční vývoj a kde se zastánci ID snaží povýšit jej na teorii rovnocennou darwinismu. ID by měl být podle nich zařazen do školních osnov vedle výuky evoluční teorie. V r.1987 sice Nejvyšší soud USA rozhodl, že kreacionismus je náboženská idea a že nemůže být vyučován na školách, protože v USA je uzákoněna přísná odluka církve od státu, ale ostré spory trvají dále. V současné době v USA proběhla a dosud probíhá řada soudních procesů, které zatím vyznívají ve prospěch Darwinovy teorie. V posledních letech se šíří ID i do Evropy a i do České republiky, zejména do humanistických akademických kruhů. Vydány jsou u nás vydány překlady snad všech hlavních publikací autorů ID. Kreacionistické myšlenky šíří emisaři z USA, a to jak zastánci „vědeckého kreacionismu“, tak i stoupenci ID. Ti uspořádali v říjnu r.2005 konferenci v pražském kongresovém centru pod názvem „Darwin and Design“ s podtitulem „Výzva vědě 21.století.“ Sponzorem byly tři zahraniční instituce a pražský Komenského institut.

Hodnocení: ID je neokreacionistický koncept, který má pomocí zdánlivě objektivní kritiky darwinistické evoluční teorie obnovit náboženskou víru v existenci Boha, Tvůrce. ID a jeho masivní propagaci financují americké křesťanské kruhy a prosazují jej autoři bez biologického vzdělání. Johnson je právník, Behe biochemik, Dembski matematik. Ve vědeckém světě, mezi evolučními biology, není o správnosti neodarwinismu sporu a ID je jednoznačně odmítán. Zastánci ID používají nepřesné argumenty, opomíjejí nebo dezinterpretují nové poznatky, vytrhávají data ze souvislosti. Všechny jejich jednotlivé argumenty lze věcně i logicky vyvrátit. Chybějící články se postupně doplňují, vznik ireducibilně komplexních orgánů vysvětlit lze, dokonce několika různými způsoby, makroevoluční změny lze vysvětlit mutacemi v průběhu embryonálního vývoje a existuje i dost empirických dat, která dokumentují pokračující evoluci v dnešní přírodě.

Odkazy: Flegr J.: Evoluční biologie. Academia, Praha 2005
Heřt J.: Darwin and design. Zprav. SISYFOS 11, 3/2005
Heřt J.: Kreacionismus. In: Věda kontra iracioinalita 4. Sborník. V přípravě.

Kam dál?

(Ne)úspěch naší výzvy ČLK aneb „ať žije a vzkvétá alternativní medicína“ Zobrazit

(Ne)úspěch naší výzvy ČLK aneb „ať žije a vzkvétá alternativní medicína“

Před měsícem jsme si postěžovali, že většina oslovených orgánů na naši výzvu České lékařské komoře (...
Pá 16. 3. 2012 Přečíst
Autismus a prof. Strunecká Zobrazit

Autismus a prof. Strunecká

V poslední době se nás stále častěji obracejí rodiče autistických dětí s prosbou, abychom se vyjádři...
Ne 25. 11. 2012 Přečíst
Ben Goldacre: Prolhaná věda a Zkorumpovaná farmacie Zobrazit

Ben Goldacre: Prolhaná věda a Zkorumpovaná farmacie

V r. 2008 a 2012 napsal Ben Goldacre, lékař, komentátor a spisovatel, dvě knihy, které se setkaly s ...
Čt 6. 2. 2014 Přečíst
Oznámení akce: THE SISYPHUS PRIZE – 1 milion Euro Zobrazit

Oznámení akce: THE SISYPHUS PRIZE – 1 milion Euro

Dne 1. října 2012 vyhlásili belgičtí skeptici ve spolupráci s evropskou skeptickou společností ECSO ...
St 24. 10. 2012 Přečíst
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace