Načítám...

Skepticon 2020

Kdy: 28. 11. 2020 10:00
Kdo: Jiří Grygar, Jakub Kroulík a Zdeněk Zadražil
Kde: ONLINE
Organizátor: Sisyfos

Program Skepticonu:

10:00 Zahájení
10:15 - 12:00 Jiří Grygar: Mnohopásmová astronomie (přednáška s diskusí)
12:00 - 12:15 Přestávka
12:15 - 13:15 Jakub Kroulík: Paranormální výzva (přednáška s diskusí)
13:15 - 13:30 Přestávka
13:30 - 15:00 Zdeněk Zadražil: (přednáška s diskusí)
15:00 Zakončení

 

Anotace přednášek:

Jiří Grygar: Mnohopásmová astronomie

Od starověku až do počátku XX. století měla astronomie k dispozici jen úzké okénko optických pozorování. Během první třetiny XX. stol. se k tomu přidalo ultraenergetické veleokno kosmického záření a extrémně široké pásmo rádiového záření. S nástupem raketové techniky a kosmonautiky přibyla okna ultrafialového, infračerveného, rentgenového a gama záření. Začalo též radarové zkoumání Sluneční soustavy doprovázené kosmickými sondami k planetám, kometám, planetkám i ke Slunci. Od r. 1987 přibylo pásmo neutrin a v r. 2016 pásmo gravitačních vln. Propojení údajů z těchto pásem radikálně mění naše znalosti o vesmíru.

Jakub Kroulík: Paranormální výzva

Paranormální schopnosti jsou takové schopnosti, jejichž existence je podle dnešních vědeckých poznatků vysoce nepravděpodobná. Řadí se mezi ně telepatie, telekineze, předvídání budoucnosti, ale i zázračné léčení nebo hledání vody proutkaři a hledání osob senzibily. Pro existenci těchto schopností neexistuje žádný solidní důkaz, jen anekdoty. Přesto jsou pro mnoho lidí takovou samozřejmostí, jako je působení gravitace. Podíváme se stručně na historii testování paranormálních schopností a na nejčastější argumenty, proč ve výzkumu pokračovat i proč s výzkumem přestat a to ze stran skeptiků, tak i věřících v paranormálno.

Zdeněk Zadražil: Koronavirus

Zdá se vám téma o koronaviru již ohrané? Možná vás tato přednáška zaujme, protože se zaměříme na ty nejaktuálnější problémy z pohledu imunologa. Zdeněk Zadražil se věnuje stárnutí imunitního systému v souvislosti s infekcemi virů, a zavede nás tak přímo mezi buňky imunitního systému. Jaké zbraně naše buňky tasí, když onemocníme virovým onemocněním? V čem se koronavirus liší od jiných virů? Co se děje v těle při přirozené infekci a při podání vakcín? Uvidíme.

Stream:


Kam dál?

Etika očkování (datum bude změněno) Zobrazit

Etika očkování (datum bude změněno)

Odkaz na stream v článku.
Út 30. 3. 2021 | David Černý Přečíst
Od denacifikácie po svätú vojnu proti satanizmu – vojna na Ukrajine a kresťanské pozadie ruskej vojnovej propagandy Zobrazit

Od denacifikácie po svätú vojnu proti satanizmu – vojna na Ukrajine a kresťanské pozadie ruskej vojnovej propagandy

Hoci kresťansky motivované násilie nie je ani v modernej dobe nezvyčajné (od organizovaného násilia napr. Ku-Klux-Klanu až po dnešné útoky na interupčné kliniky, či členov LGBTQI+ komunity), väčšina verejnosti si zrejme pojmy ako “svätá vojna” dnes spája skôr s islamizmom. V kresťanskom kontexte potom najmä so stredovekom a križiackymi vojnami. Priamo za hranicami Európy pritom vo februári 2022 eskaloval konflikt, v ktorom agresor čoraz častejšie využíva kresťanský naratív na ospravedlnenie agresie voči inému národu, navyše s priamou podorou najvyššej autority jedného z kresťanských pravoslávnych patriarchátov. Je možné tvrdiť, že Rusko dnes vedie “svätú vojnu”?
St 21. 12. 2022 | Sisyfos Přečíst
Mýty o domácím násilí Zobrazit

Mýty o domácím násilí

O tom, jak vypadá domácí násilí, kdo může být jeho pachatelem a jak je závažné, koluje spousta mylných představ. V této přednášce je Lucie Hrdá uvede na pravou míru.
St 22. 3. 2023 | Sisyfos Přečíst
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace