Načítám...

Posvátná erotika a nová náboženská hnutí - veřejné mínění vs. soukromá skutečnost

Kdy: 16. 11. 2022 17:00
Kdo: Sisyfos
Kde: Akademie věd
Organizátor: Sisyfos

Přednáškový cyklus Věda kontra iracionalita Českého klubu skeptiků Sisyfos uvádí:

Posvátná erotika a nová náboženská hnutí - veřejné mínění vs. soukromá skutečnost

Pojďme se podívat za oponu nových náboženských hnutí, které se točí kolem netradičních sexuálních praktik. Slyšeli jsme mnohé o českém guru Járovi, rumunském guru Bivolaru, či o maďarském guru Harun Yahya. Co z toho se zakládá na pravdě? Které kritiky těchto guru a jejich praktik jsou trefné? Které vyvolávají zbytečnou paniku? A naopak, v čem jsou média a společnost příliš shovívaví? 
O tomto a více bude přednášet Jitka Schlichtsová.
 

Jitka Schlichtsová 

Magisterské vzdělání v oboru učitelství etiky, náboženství a filozofie pro SŠ na Husitské teologické fakultě UK zakončila v roce 2013 diplomovou prací na téma Výchova a vzdělání v hnutí Haré Kršna. V současnosti je doktorandkou filosofie náboženství na katedře religionistiky Evangelické teologické fakulty UK. V disertačním projektu se věnuje otázce domácího vzdělávání dětí v náboženských komunitách.Po celou dobu svého studia se zajímá zejména o českou, ale i světovou současnou náboženskou scénu, role a postavení dětí v náboženských společnostech, mechanismy vzniku a rozvoje nových náboženských hnutí a jejich vztahu ke společnosti a  o poradenství v této oblasti. Jejím dlouhodobým cílem je zejména zprostředkovávání informací o činnosti náboženských společností veřejnosti, proto se podílí také na osvětové a popularizační činnosti v oboru.Od roku 2011 spolupracuje na vydávání religionistického čtvrtletníku o současné náboženské scéně Dingir a je členkou jeho redakční rady. Je stálou redaktorkou webového portálu Náboženský infoservis. Své texty publikuje také v dalších odborných a profesních periodicích, které se věnují otázkám pedagogiky, psychologie a sociologie.Od roku 2020 je členkou Společnosti pro studium sekt a nových náboženství. Na ETS vyučuje od roku 2020.Vydané odborné práce:

  • Výchova a vzdělání v hnutí Haré Kršna. Praha, 2013. Diplomová práce. HTF UK.

  • Before and after of the Gurukula phenomenon. Central European Journal for Contemporary Religion: CEJCR. Praha: Karolinum, 2018, 2(1).

  • Doma, nebo ve škole? Principy a východiska vzdělání v hnutí Haré Kršna. In: DOJČÁR, Martin. Alternatívna religiozita a vzdelávanie. Trnava: Trnavská univerzita, 2020, s. 51-75.

Výběr z časopisu Dingir:

Výběr z online médií:

(zdroj životopisu https://etspraha.cz/cs/profil/3947-jitka-schlichtsova)


Kam dál?

Antibiotická rezistence: problematika nejen pro 21. století? Zobrazit

Antibiotická rezistence: problematika nejen pro 21. století?

Odkaz na stream v článku.
Út 1. 12. 2020 | Ondřej Holý Přečíst
Teacher Competence and the Combat Against Misinformation Zobrazit

Teacher Competence and the Combat Against Misinformation

There is an urgent need for improved teacher training worldwide in order to better equip educators and their students with the essential critical thinking skills. This is critical to survive in an interconnected world where viral disinformation and misinformation spreads at an ever-increasing pace. By focusing on teacher competence development, we may facilitate a situation where students are immunized against gullibility, logical fallacies and cognitive biases, and armed with not only significant and necessary fact-checking skills, but also bestowed with a skeptic, yet not cynic, frame of mind. With an evidence-based mindset our students will hopefully be ready to better deal with the very real and urgent dilemmas humanity is currently facing.
St 17. 5. 2023 | Sisyfos Přečíst
Biorytmy a světlo v noci Zobrazit

Biorytmy a světlo v noci

Odkaz na stream v článku.
Pá 5. 3. 2021 | Zdeňka Bendová Přečíst
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace