Načítám...

Posvátná erotika a nová náboženská hnutí - veřejné mínění vs. soukromá skutečnost

Kdy: 16. 11. 2022 17:00
Kdo: Sisyfos
Kde: Akademie věd
Organizátor: Sisyfos

Přednáškový cyklus Věda kontra iracionalita Českého klubu skeptiků Sisyfos uvádí:

Posvátná erotika a nová náboženská hnutí - veřejné mínění vs. soukromá skutečnost

Pojďme se podívat za oponu nových náboženských hnutí, které se točí kolem netradičních sexuálních praktik. Slyšeli jsme mnohé o českém guru Járovi, rumunském guru Bivolaru, či o maďarském guru Harun Yahya. Co z toho se zakládá na pravdě? Které kritiky těchto guru a jejich praktik jsou trefné? Které vyvolávají zbytečnou paniku? A naopak, v čem jsou média a společnost příliš shovívaví? 
O tomto a více bude přednášet Jitka Schlichtsová.
 

Jitka Schlichtsová 

Magisterské vzdělání v oboru učitelství etiky, náboženství a filozofie pro SŠ na Husitské teologické fakultě UK zakončila v roce 2013 diplomovou prací na téma Výchova a vzdělání v hnutí Haré Kršna. V současnosti je doktorandkou filosofie náboženství na katedře religionistiky Evangelické teologické fakulty UK. V disertačním projektu se věnuje otázce domácího vzdělávání dětí v náboženských komunitách.Po celou dobu svého studia se zajímá zejména o českou, ale i světovou současnou náboženskou scénu, role a postavení dětí v náboženských společnostech, mechanismy vzniku a rozvoje nových náboženských hnutí a jejich vztahu ke společnosti a  o poradenství v této oblasti. Jejím dlouhodobým cílem je zejména zprostředkovávání informací o činnosti náboženských společností veřejnosti, proto se podílí také na osvětové a popularizační činnosti v oboru.Od roku 2011 spolupracuje na vydávání religionistického čtvrtletníku o současné náboženské scéně Dingir a je členkou jeho redakční rady. Je stálou redaktorkou webového portálu Náboženský infoservis. Své texty publikuje také v dalších odborných a profesních periodicích, které se věnují otázkám pedagogiky, psychologie a sociologie.Od roku 2020 je členkou Společnosti pro studium sekt a nových náboženství. Na ETS vyučuje od roku 2020.Vydané odborné práce:

  • Výchova a vzdělání v hnutí Haré Kršna. Praha, 2013. Diplomová práce. HTF UK.

  • Before and after of the Gurukula phenomenon. Central European Journal for Contemporary Religion: CEJCR. Praha: Karolinum, 2018, 2(1).

  • Doma, nebo ve škole? Principy a východiska vzdělání v hnutí Haré Kršna. In: DOJČÁR, Martin. Alternatívna religiozita a vzdelávanie. Trnava: Trnavská univerzita, 2020, s. 51-75.

Výběr z časopisu Dingir:

Výběr z online médií:

(zdroj životopisu https://etspraha.cz/cs/profil/3947-jitka-schlichtsova)


Kam dál?

Jak měříme velmi nízké teploty? Zobrazit

Jak měříme velmi nízké teploty?

Odkaz na stream v článku.
Út 15. 12. 2020 | Miloš Rotter Přečíst
Biorytmy a světlo v noci Zobrazit

Biorytmy a světlo v noci

Odkaz na stream v článku.
Pá 5. 3. 2021 | Zdeňka Bendová Přečíst
Vaccine Hesitant vs. Anti-Vax Activist And how to communicate with both Zobrazit

Vaccine Hesitant vs. Anti-Vax Activist And how to communicate with both

Europe is facing a resurgence of preventable disease as anti-vaccine movements from across the continent are growing This talk will focus on the tactics the AV movement uses to gain influence, followers and political power. It will also discuss how to approach, counteract and fight against the AV movement, how to recruit experts by your side, turn the tide and save lives. Ovidiu Covaciu is an independent patient advocate, founder of Coaliția România Sănătoasă (The Coalition of Healthy Romania), administrator of Vaccinuri si Vaccinare (Vaccinations and Vaccinating) and producer of the podcast Sceptici în România (Skeptics in Romania).
St 15. 2. 2023 | Sisyfos Přečíst
Od denacifikácie po svätú vojnu proti satanizmu – vojna na Ukrajine a kresťanské pozadie ruskej vojnovej propagandy Zobrazit

Od denacifikácie po svätú vojnu proti satanizmu – vojna na Ukrajine a kresťanské pozadie ruskej vojnovej propagandy

Hoci kresťansky motivované násilie nie je ani v modernej dobe nezvyčajné (od organizovaného násilia napr. Ku-Klux-Klanu až po dnešné útoky na interupčné kliniky, či členov LGBTQI+ komunity), väčšina verejnosti si zrejme pojmy ako “svätá vojna” dnes spája skôr s islamizmom. V kresťanskom kontexte potom najmä so stredovekom a križiackymi vojnami. Priamo za hranicami Európy pritom vo februári 2022 eskaloval konflikt, v ktorom agresor čoraz častejšie využíva kresťanský naratív na ospravedlnenie agresie voči inému národu, navyše s priamou podorou najvyššej autority jedného z kresťanských pravoslávnych patriarchátov. Je možné tvrdiť, že Rusko dnes vedie “svätú vojnu”?
St 21. 12. 2022 | Sisyfos Přečíst
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace