Načítám...

„Švédský experiment″ - Koronovirová strategie, která neměla obdoby

Kdy: 17. 5. 2023 17:00
Kdo: Sisyfos
Kde: Akademie věd
Organizátor: Sisyfos

Pro veřejnost, dobrovolné vstupné

Přednáškový cyklus Věda kontra iracionalita Českého klubu skeptiků Sisyfos uvádí:

Přednáškový cyklus Věda kontra iracionalita Českého klubu skeptiků Sisyfos uvádí:

„Švédský experiment″ - Koronovirová strategie, která neměla obdoby

Švédský přístup k pandemii kovidů se setkal s ostrou kritikou z domácích i zahraničních zdrojů. Byl to úspěch, nebo obrovské selhání? Hrály úřady s životy svých občanů ruskou ruletu? Po téměř třech letech se podíváme na to, co říká věda a co se vlastně stalo.

Pontus (@Bockmanp, pontus@theesp.eu) má vzdělání v oboru financí, ale vždy ho velmi zajímala historie, sci-fi a populárně-vědecká literatura. Hnutí skeptiků objevil v roce 2010 a brzy poté se začal intenzivně angažovat v místním aktivismu, například organizoval "Skeptiky v hospodě" a přednášel o skepticismu na místních školách. V roce 2013 spoluzaložil a stal se předsedou místní jižní pobočky národní Švédské skeptické společnosti ("Vetenskap och Folkbildning" neboli VoF). V roce 2014 byl jmenován do celostátní rady VoF a v roce 2018 byl zvolen jejím prezidentem.

Od roku 2017 je také členem představenstva Evropské rady skeptických organizací. Žije v Malmö na jihu Švédska, kde pořádá místní akce "Skeptici v hospodě" a příležitostně hostí i zahraniční řečníky. Přednesl také několik přednášek na mezinárodních akcích a byl hostem různých podcastů.

 

“The Swedish Experiment” - A Covid strategy unlike any other

Sweden’s approach to the covid pandemic has received scathing criticism from domestic and foreign sources alike. Was it a success or a giant failure? Did the authorities play Russian roulette with the lives of its citizens? Close to three years later we look into what the science has to say and what actually happened.

Pontus’ (@Bockmanp, pontus@theesp.eu) educational background is in finance, but he has always had a great interest in history, sci-fi and popular science. He discovered the skeptics movement in 2010 and soon thereafter became deeply involved in local activism, such as organizing ‘Skeptics in the Pub’ and giving lectures on skepticism in local schools. In 2013 he co-founded and became president of the local south branch of the national Swedish Skeptics Society (“Vetenskap och Folkbildning” or VoF). In 2014 he was appointed to the national board of VoF, and was elected President in 2018.

 

Since 2017 he is also a board member of the European Council of Skeptical Organisations. He lives in Malmö in the south of Sweden where he runs the local ‘Skeptics in the Pub’ events, occasionally hosting international speakers as well. He has also given several talks at international events and appeared on various other podcasts.

 


Kam dál?

Mýty o domácím násilí Zobrazit

Mýty o domácím násilí

O tom, jak vypadá domácí násilí, kdo může být jeho pachatelem a jak je závažné, koluje spousta mylných představ. V této přednášce je Lucie Hrdá uvede na pravou míru.
St 22. 3. 2023 | Sisyfos Přečíst
Posvátná erotika a nová náboženská hnutí - veřejné mínění vs. soukromá skutečnost Zobrazit

Posvátná erotika a nová náboženská hnutí - veřejné mínění vs. soukromá skutečnost

Přednáškový cyklus Věda kontra iracionalita Českého klubu skeptiků Sisyfos uvádí: Posvátná erotika a nová náboženská hnutí - veřejné mínění vs. soukromá skutečnost Pojďme se podívat za oponu nových náboženských hnutí, které se točí kolem netradičních sexuálních praktik. Slyšeli jsme mnohé o českém guru Járovi, rumunském guru Bivolaru, či o maďarském guru Harun Yahya. Co z toho se zakládá na pravdě? Které kritiky těchto guru a jejich praktik jsou trefné? Které vyvolávají zbytečnou paniku? A naopak, v čem jsou média a společnost příliš shovívaví?
St 16. 11. 2022 | Sisyfos Přečíst
Přínosné a nepřínosné postupy v popularizaci vědy Zobrazit

Přínosné a nepřínosné postupy v popularizaci vědy

Dr. Tom J. Carruthers je popularizátor vědy, myslitel a kreativec, který působí v australské Canbeře. Vášnivě se zasazuje o rozmanitost a rovnost, o potřebu zapojení do vědy, které přesahuje rámec vědecké gramotnosti, a o zvýšení společenské hodnoty odborných znalostí ve všech odvětvích.
St 19. 4. 2023 | Sisyfos Přečíst
Jak měříme velmi nízké teploty? Zobrazit

Jak měříme velmi nízké teploty?

Odkaz na stream v článku.
Út 15. 12. 2020 | Miloš Rotter Přečíst
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace