Načítám...

Skeptikon 2019

Kdy: 18. 5. 2019 13:30
Kdo: Sisyfos
Kde: Hvězdárna Františka Krejčího
Organizátor: Sisyfos

Program - SKEPTIKON 2019 - XV.ročník

 

Neděle:

Sraz 19. 5. 2019 v 9:30 na autobusovém nádraží "Tržnice" v Karlových Varech a odtud budeme pokračovat okružní jízdou k lanovce Dianě. 

 

 

Setkání klubu skeptiků s přednáškami pro veřejnost.

Základní informace:

Na Skepticon 2019 můžete přijet již v pátek 17. 5. 2019. Skromné ubytování pro omezený počet osob máme zajištěn v penzionu Láďa v Karlových Varech. Zajištění vlastního ubytování dle osobních požadavků není překážkou.

Pátek můžete využít na prohlídku krásného města, případně návštěvu konkrétních míst dle vlastních preferencí. Rovněž máme celé sobotní dopoledne, abychom si užili příjemné prostředí Karlových Varů. Program na Hvězdárně Františka Krejčího v Karlových Varech začíná až v sobotu odpoledne od 13:30. Ke hvězdárně se dostanete pěšky, autem nebo autobusem (MHD č. 8 - odjezd od Tržnice ve 12:37). 

 

Sobota 18. 5. 2019 / 13:30 - 18:30

Přednáší:

Jaroslav Maxa: Detekce ionosferických poruch jednoduchými metodami

RNDr. Jiří Grygar, CSc.: Mnohopásmová astronomie
Bc. Leoš Kyša: Média, manipulace, falešné zprávy a konspirační teorie včera a dnes ve světle vědy
Bc. Jakub Kroulík: Paranormální výzva
Ing. Martin Bloch, CSc.:
Paranormální testy (u kterých jsem nebyl)

Moderuje:
MVDr. Aneta Pierzynová

Po skončení programu bude společná večeře v restauraci "U Péráka".

Neděle 19. 5. 2019 / 9:00

Komentovaná prohlídka města, která bude zakončena projížďkou lanovkou a následným obědem. Přesný čas a místo srazu bude upřesněno v sobotu po přednáškách.

Na Skepticon 2019 se můžete přihlašovat na e-mailu: Pierzynovaa@gmail.com. Vstupné na přednášky je dobrovolné. 

 

 

Anotace: 

Jaroslav Maxa

Téma: Detekce ionosferických poruch jednoduchými metodami

Moderní metody detekce ionosferických poruch jsou jednoduché a při tom velmi účinné. Ukazují možná nečekané souvislosti mezi ionosférou, vulkanickou a tektonickou aktivitou a průletem meteorů. Aneb jak doma v pokoji snadno a rychle postavit detektor ionosferických poruch a co všechno nám může ukázat.


RNDr. Jiří Grygar, CSc.

Téma: Mnohopásmová astronomie

Od starověku až do počátku XX. století měla astronomie k dispozici 
jen úzké okénko optických pozorování. Během první třetiny XX. stol. se k 
tomu přidalo ultraenergetické veleokno kosmického záření a extrémně široké 
pásmo rádiového záření. S nástupem raketové techniky a kosmonautiky 
přibyla okna ultrafialového, infračerveného, rentgenového a gama záření. 
Začalo též radarové zkoumání Sluneční soustavy doprovázené kosmickými 
sondami k planetám, kometám, planetkám i ke Slunci. Od r. 1987 přibylo 
pásmo neutrin a v r. 2016 pásmo gravitačních vln. Propojení údajů z těchto 
pásem radikálně mění naše znalosti o vesmíru.

 

Bc. Leoš Kyša

Téma: Média, manipulace, falešné zprávy a konspirační teorie včera a dnes ve světle vědy

Fake news a konspirační teorie se staly horkými tématy médií i politiků. Přitom nejde o žádné nové fenomény. Vše zde už dávno bylo, jen se lišily formy, pomocí kterých se šířily a projevovaly. Přednáška Leoše Kyši se na tato témata podívá s opravdu velkým odstupem, ukáže nám klamy, kterým náš mozek podléhá a pokusí se odpovědět na otázky, proč jsou konspirační teorie pro lidi tak přitažlivé, které společenské skupiny jsou jimi ovlivňovány nejvíce a jak jsou spojeny s náboženstvím, politickými názory a vírou. Organizátor Paranormální výzvy České klubu skeptiků Sisyfos posluchačům nakonec představí nástroje, jak se my sami můžeme bránit tomu, abychom podlehli falešným zprávám nebo propadli nesmyslným konspiračním teoriím, protože najít pravdu někdy nemusí být vůbec složité.

 

Bc. Jakub Kroulík

Téma: Paranormální výzva

Paranormální schopnosti jsou takové schopnosti, jejichž existence je podle dnešních vědeckých poznatků vysoce nepravděpodobná. Řadí se mezi ně telepatie, telekineze, předvídání budoucnosti, ale i zázračné léčení nebo hledání vody proutkaři a hledání osob senzibily. Pro existenci těchto schopností neexistuje žádný solidní důkaz, jen anekdoty. Přesto jsou pro mnoho lidí takovou samozřejmostí, jako je působení gravitace. Podíváme se stručně na historii testování paranormálních schopností a na nejčastější argumenty, proč ve výzkumu pokračovat i proč s výzkumem přestat a to ze stran skeptiků, tak i věřících v paranormálno.

 

Ing. Martin Bloch, CSc.

Téma: Paranormální testy (u kterých jsem nebyl).


Kam dál?

Pozvánka na 3. Pochod za vědu Zobrazit

Pozvánka na 3. Pochod za vědu

March for Science, aneb Pochod za vědu, je celosvětová akce, které se můžete zúčastnit i v Praze. Pochodem chceme upozornit na zpolitičtění naprosto apolitických, vědeckých témat a na důležitost kvalitního vzdělávání.Tím, že letošní ročník připadl na Den Hvězdných válek, rozhodli jsme se zvolit témata, která jsou buďto sci-fi, nebo nám jako sci-Li dřív připadala, ale dnes je třeba se jimi zabývat. Akce bude ukončena informativním panelem mapující současný stav klimatických změn a jejich vliv na nás a naší planetu.
Út 5. 3. 2019 Přečíst

Dezinformace, fake news a hoaxy v medicíně

Český klub skeptiků Sisyfos vás zve na přednášku Ludmily Hamplové na téma Hoaxy v Medicíně. Přednáška se koná 20. března od 17:00 v budově Akademie věd ČR na Národní 3, místnost č. 206.
St 15. 5. 2019 Přečíst

Fakta versus dojmy: Zdravá výživa, diety, jedy v potravinách

Ze všech stran na nás útočí informace o zdravé stravě a moderních dietách. Máme jíst jenom zeleninu, ale vlastně také jenom maso, protože jenom tak se zbavíme alergií. Neměli bychom jíst potraviny, v jejichž složení se vyskytují jakákoli "éčka" či slova, která nedokážeme vyslovit. Trvanlivé mléko se po datu spotřeby převaří a znovu vrátí do oběhu. Čemu tedy vlastně máme věřit? Jak zdravě jíst a přitom nenaletět moderním obchodníkům s deštěm a harmonizovanou vodou. O tom si budeme povídat s nutričními specialisty RNDr. Pavlem Suchánkem a Mgr. Jitkou Tomešovou, DiS. a veterinářkou MVDr. Anetou Pierzynovou.
St 6. 3. 2019 Přečíst

Skeptické pivo v Brně

Zveme Vás na další Skeptické pivo, na kterém bude příležitost probrat nejaktuálnější události a poznat další spřízněně myslící jedince z Brna a okolí. Akce se koná v neděli 31. 3. 2019 od 19:00. Registrace pro upřesnění místa přes mail lunruj@gmail.com.
Ne 31. 3. 2019 Přečíst
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace