Načítám...

Modlitba jako léčba

Lidé věřící v Boha jsou přesvědčení, že modlitba má léčebný efekt, a snaží se tak pomoci buď sobě nebo svým bližním. Není to nic nového, modlitba jako léčba se praktikovala už ve středověku, za nemocné se modlili členové jejich rodin, modlitbou léčily některé náboženské řády a sekty a ještě ve 20. století vznikla církev „Křesťanská věda“, kde modlitba byla základem léčby. Občasné úspěchy takové léčby, označované jako léčba vírou, jsou srozumitelné, pokud léčený věděl, že se jeho blízcí za něho modlí. Uplatňuje se zde totiž placebový efekt, ovlivňující prostřednictvím sugesce primárně vědomí, psychiku pacienta a jejím prostřednictvím částečně i tělesný stav. V poslední době však vstoupila do módy dálková léčba modlitbou, která ovšem spadá do rámce parapsychologie. Přenos léčivé informace by totiž musely zprostředkovat mimosmyslové, přesněji psychokinetické schopnosti, které mají využívat dosud neznámou sílu, obecně zvanou také "psí" - "PSI". V poslední době parapsychologové přicházejí s názorem, že přenos při dálkové léčbě modlitbou, tzv. „intercesorní přenos“ (pomocí prostředníka) umožňují kvantově mechanické fenomény (viz Kvantová teorie v pseudovědě). Podle jednoho fyzika se při přenosu léčivé informace uplatňuje osmá dimenze.

Možnost léčit na dálku modlitbou byla v minulých letech ověřována i experimentálně, většinou však autory, věřícími v její účinek. Jedním takovým experimentem byl výzkum E. Targové na 20 pacientech. Po půl roce zemřeli 4 pacienti, všichni jen z kontrolní skupiny. Deset z těch, za které se modlili příbuzní, žilo. Úspěch léčení modlitbou potvrdil i její další, rozsáhlejší projekt, podporovaný dokonce americkým „Národním centrem pro komplementární a alternativní medicínu“. Jiný, dvojitě zaslepený experiment na koronární jednotce provedl v r.1998 R.C. Byrd se stejně úspěšným výsledkem. O léčení modlitbou vyšla i u nás kniha Ing. Žerta: „Zázračné uzdravování z pohledu víry a vědy“.

Hodnocení: Dálková léčba pomocí modlitby patří do oblasti pseudovědy. Takovou možnost lze vyloučit už tím, že žádné mimosmyslové, psychokinetické fenomény, které by léčbu zprostředkovaly, nebyly prokázány a z teoretických důvodů ani nemohou existovat, a neuskutečnitelný je i mimosmyslový přenos informace. Ani experimentálně se nepodařilo, přes dlouhodobé úsilí parapsychologů, prokázat existenci mimosmyslového přenosu, právě tak, jako existenci síly, která by ho mohla zprostředkovat (viz Mimosmyslové schopnosti). Pokud jde o výše citované experimenty, tak v obou projektech E. Targové byly nalezeny hrubé chyby. Targová sama, přesto že byla léčena vírou, zemřela na karcinom před dokončením svého projektu. V Byrdově případu bylo zase prokázáno, že pokus nebyl dostatečně zaslepen, pacienti byli jednou členkou výzkumného týmu informováni, do které skupiny patří. Výsledky proto nejsou validní. Stejně dopadly i další studie, které úspěchy léčby modlitbou „prokazovaly“. Nejpreciznější studie ze slavné Mayo Clinic (Aviles a kol. z r.2001) zhodnotila rozsáhlý soubor 799 pacientů, z nichž polovina byla léčena i modlitbou. Modlitba neměla absolutně žádný efekt. Ze skeptického hlediska je absurdní organizovat takové experimenty, protože vzhledem k existenci jasných vědeckých, logických i metafyzických argumentů, svědčících proti možnosti léčit modlitbou, tedy vírou v Boha, jsou všechny experimenty, které by tuto možnost měly zkoumat, neodůvodněné.

Odkazy: Heřt J.: Vyjádření k parapsychologii a experimenty s telepatií. Zpravodaj SISYFOS 10, 1/2004
Nosková V.: Mesaliance vědy s esoterikou na půdě Akademie věd ČR. Zpravodaj SISYFOS 9, 4/2003
The Skeptic´s Dictionary, www.skepdic.com

Kam dál?

A. Strunecká, J. Patočka: Doba jedová (Triton, Praha 2011) Zobrazit

A. Strunecká, J. Patočka: Doba jedová (Triton, Praha 2011)

Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc. oslovila v letošním roce veřejnost další knihou s provokativním ná...
Po 13. 2. 2012 Přečíst
Ben Goldacre: Prolhaná věda a Zkorumpovaná farmacie Zobrazit

Ben Goldacre: Prolhaná věda a Zkorumpovaná farmacie

V r. 2008 a 2012 napsal Ben Goldacre, lékař, komentátor a spisovatel, dvě knihy, které se setkaly s ...
Čt 6. 2. 2014 Přečíst
(Ne)úspěch naší výzvy ČLK aneb „ať žije a vzkvétá alternativní medicína“ Zobrazit

(Ne)úspěch naší výzvy ČLK aneb „ať žije a vzkvétá alternativní medicína“

Před měsícem jsme si postěžovali, že většina oslovených orgánů na naši výzvu České lékařské komoře (...
Pá 16. 3. 2012 Přečíst
Oznámení akce: THE SISYPHUS PRIZE – 1 milion Euro Zobrazit

Oznámení akce: THE SISYPHUS PRIZE – 1 milion Euro

Dne 1. října 2012 vyhlásili belgičtí skeptici ve spolupráci s evropskou skeptickou společností ECSO ...
St 24. 10. 2012 Přečíst
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace