Načítám...

New Age

New Age (Nový věk) je téměř celosvětové, neorganizované a nepřesně definované hnutí, které se zrodilo koncem 60. let v USA. Navázalo na názory kalifornských hippies z padesátých let, kteří byli zklamáni, frustrováni technickou, materialistickou civilizací a konzervatismem společnosti. Na tehdejší situaci hippies reagovali negativismem, odmítáním společenských konvencí a hledáním návratů k přírodě. Stoupenci New Age naopak mají pozitivní přístup ke světu, věří, že moderní, osvícenecká éra končí a že začíná éra nové spirituality, „nový věk“. Inspiraci hledají jak v křesťanství, tak i v filosofiích a náboženstvích Orientu, ve středověké mystice i v moderní vědě, zejména v relativistické a kvantové fyzice, která údajně vyvrací newtonovsko-karteziánské pojetí světa. O této složité, často kontroverzní koncepci se někdy mluví jako o New Age filosofii, a o nové interpretaci fyziky, kterou formuloval Fritjof Capra v knize „Tao fyziky“, jako o New Age fyzice. K dalším rozvoji New Age přispěli i filosofové vytvořením postmodernismu, nové filosofické koncepce, která má nahradit materialistický modernismus. Stoupenci New Age se domnívají, že příchod nového věku se dá definovat i astronomicky. Severní projekce zemské osy, která se pomalu otáčí (precese) ve Zvěrokruhu s periodou 26.000 let, v současné době přechází na začátku jara ze souhvězdí Ryb do souhvězdí Vodnáře. Nový věk, který nastupuje s novým tisíciletím, je proto „Věkem Vodnáře“.

Filosofie New Age je charakterizována odmítáním racionality a kritického myšlení, odmítáním redukcionismu a používáním opačného, holistického přístupu (viz Holismus), a je provázena šířením všemožných pseudovědeckých, paranormálních přístupů a představ, jako je mystika, magie, astrologie a alchymie, reinkarnace, mimozemšťané a jejich UFO, spiritismus nebo jeho dnešní forma channeling. Zdůrazňuje se osobní svoboda a sebeurčení, hledají se nové role pro pohlaví (gender), rozvinulo se „ekologické“ (viz Ekologismus) hnutí. V rámci hledání nové spirituality byli a stále jsou v západních zemích s nadšením přijímání různí mystici a guruové z Orientu a vznikají nové sekty a náboženská hnutí. Nejznámější z nich je Maharischi Mahesh Yogi a jeho Transcendentální meditace. Mezi nadšenými příznivci a propagátory New Age názorů je mnoho umělců, z nichž snad nejvlivnější byla herečka Shirley MacLeanová, která pořádala přednášky, vystupovala ve všech médiích a vydávala své mystické knihy v milionových nákladech. Mystice a víře v astrologii podlehli i někteří politici (např. Reagan), kteří se řídili předpověďmi astrologů, jiní z nich podlehli víře v účinnost pseudovědeckých léčebných metod. Postupně začali módní New Age filosofii využívat i všemožní podnikatelé, pro které se nové myšlenky staly bohatým zdrojem zisku. Pořádali kurzy New Age, vydávali knihy a časopisy plné New Age ideologie, dodnes vyrábějí a prodávají nejrůznější magické a šarlatánské výrobky, ošacení, odznaky, obrazy, které nabízejí na esoterických shromážděních. Vznikl tak prosperující New Age byznys, který zneužívá sklon naivních lidí i mnohých intelektuálů, postrádajících základní přírodovědecké vzdělání, věřit všemu novému, záhadnému, nesrozumitelnému. New Age myšlení také zvýšilo zájem o alternativní medicínu a její spirituální metody, meditaci (viz Meditace), léčení vírou, ale i o všechny ostatní pseudovědecké metody s orientálními nebo magickými kořeny, jako je akupunktura, parapsychologie a homeopatie.

Hodnocení: New Age filosofie je iracionální směsicí náboženských a pseudovědeckých představ. Nepochybně přispěla ke vzestupu spirituality, orientaci na duchovní stránky života, což lze hodnotit jako jev pozitivní, ale soupis negativních stránek je podstatně delší. Zdůrazňování osobní svobody a pocit nezávislosti na objektivním světě vede k přílišnému egocentrismu, víra v pseudovědecké metody alternativní medicíny může vést k poškozování zdraví pacientů, zdůrazňování návratu k přírodě a odpor k vědě anových technikám může mít negativní celospolečenský efekt, např. při zavádění geneticky modifikovaných potravin nebo pro rozvoj jaderné energetiky apod. Příslušnost k sektám vede někdy k závislosti a ztrátě kontaktu s reálným světem. I masové sebevraždy stoupenců některých sekt patří mezi důsledky New Age ideologie.

Odkazy: Lexikon der Parawissenschafen

Kam dál?

Oznámení akce: THE SISYPHUS PRIZE – 1 milion Euro Zobrazit

Oznámení akce: THE SISYPHUS PRIZE – 1 milion Euro

Dne 1. října 2012 vyhlásili belgičtí skeptici ve spolupráci s evropskou skeptickou společností ECSO ...
St 24. 10. 2012 Přečíst
Ben Goldacre: Prolhaná věda a Zkorumpovaná farmacie Zobrazit

Ben Goldacre: Prolhaná věda a Zkorumpovaná farmacie

V r. 2008 a 2012 napsal Ben Goldacre, lékař, komentátor a spisovatel, dvě knihy, které se setkaly s ...
Čt 6. 2. 2014 Přečíst
A. Strunecká, J. Patočka: Doba jedová (Triton, Praha 2011) Zobrazit

A. Strunecká, J. Patočka: Doba jedová (Triton, Praha 2011)

Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc. oslovila v letošním roce veřejnost další knihou s provokativním ná...
Po 13. 2. 2012 Přečíst
(Ne)úspěch naší výzvy ČLK aneb „ať žije a vzkvétá alternativní medicína“ Zobrazit

(Ne)úspěch naší výzvy ČLK aneb „ať žije a vzkvétá alternativní medicína“

Před měsícem jsme si postěžovali, že většina oslovených orgánů na naši výzvu České lékařské komoře (...
Pá 16. 3. 2012 Přečíst
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace