Načítám...

Numerologie

Numerologie je mystická nauka o významu čísel a o jejich vlivu na život člověka. Podle numerologů totiž číslo ovlivňuje bytí věcí, propůjčuje jim řád. Číslo se tak stává prostředníkem mezi božským a pozemským. Z toho pak plyne, že jakékoli operace s čísly mají vliv na všechny věci, které s čísly souvisejí. Numerologoie byla součástí středověké judaistické tajné vědy, kabaly. Východiskem numerologie je představa, že člověk má devět charakterových vlastností, resp. kvalit vědomí, které jsou reprezentovány číslicemi od 1 do 9. Tato osobní čísla se získají složitým způsobem z data narození a ze jména osoby. Ke každému písmenu se přiřazuje určitá číslovka, k ní se podle složitých pravidel přičítají další čísla, až se dalším rozkládáním a spojováním čísel dospěje k jednomístnému klíčovému osobnímu číslu. Toto číslo pak numerolog interpretuje podle numerologických spisů a tabulek a je údajně schopen podat kompletní charakteristiku osobnosti. Numerologové se také domnívají, že existuje hlubší vztah mezi duševními vlastnostmi člověka a všemi čísly, které se k této osobě vztahují. Význam má tedy nejen datum narození, ale i čísla telefonní a číslice na značce automobilu. Dnešní numerologie je součástí esoterické scény (viz Esoterika) a nemá jednotný systém. Snad v každé nově vydané numerologické knize jsou numerologie i způsob zpracovávání čísel popisovány jinak, a stejně individuální jsou i postupy jednotlivých numerologů.

Hodnocení: Magie čísel a jejich prezentace v náboženství, esoterice a stále živých pověrách je téma bohaté, s mnoha historickými odkazy a společensko-psychologickými aspekty, a je zajímavé jako svědectví o uvažování a myšlení člověka v průběhu staletí. Sama numerologie je ovšem disciplína zcela iracionální, původně patřící do rámce středověké mystiky. Tehdy byla složitým, tajuplným, ale vážně přijímaným systémem, dnes se stala, v krajně zjednodušené podobě, především výdělečným podnikáním, doplňujícím nabídku esoterických pomůcek a aktivit. Pro mnohé osoby je ovšem přitažlivá nejen svou zdánlivou záhadností, ale i tím, že matematické výpočty, někdy i statistická analýza jí propůjčují zdání vědeckosti. Ve skutečnosti však numerologie nemá žádnou teorii, číslovky nemají žádný hlubší význam, charakterové vlastnosti jsou zcela arbitrálně přiřazovány k jednotlivým číslovkám. Žádný vztah mezi čísly a vlastnostmi člověka tedy neexistuje. Osobnostní charakteristiky, které klientům nabízejí numerologové, mají stejnou hodnotu jako věštění astrologů a kartářek. Pokud se zákazník domnívá, že posudek od numerologa odpovídá jeho skutečným vlastnostem, pak jsou dvě možnosti: buď numerolog svůj názor odvodil pomocí chladného čtení („cold reading“) nebo jde o selektivní vnímání, tedy o Barnumův efekt, nebo o „wishful thinking“ (přání otcem myšlenky). Dnes publikované numerologické knihy nejsou ani vědou ani magií, ale jen zajímavým a zábavným čtením. V současné době numerologii v západních zemích nahrazuje módní enneagram (řecky = nauka o významu čísla devět).

Odkazy: Nosková V.: Numerologie odkazuje k prastaré a stále živé magii čísel. Zpravodaj SISYFOS 10, 4/2004
Nosková V.: Magie čísel a její levoboček numerologie. Věda kontra iracionalita 3. Sborník. Nakl. Věra Nosková, Praha 2004, 177-184
The Skeptic´s Dictionary, www.skepdic.com
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace