Načítám...

WOW signál

Zkratka má několik významů. Jednak je to velice rozšířená multimediální hra, vymyšlená v r.2004 a dnes rozšířená snad po celém světě, dále se dnes pod touto přitažlivou zkratkou skrývají různé obchody i podniky, zabývající se esoterikou.

Konečně je to označení pro signál z vesmíru, který byl zachycen velkým ohijským teleskopem v 15. srpna r.1977 v rámci programu SETI, což je široký populární program k vyhledávání možných signálů z vesmíru, na kterém se podílejí tisíce jednotlivých účastníků, jejichž zprávy jsou pak centrálně zpracovávány. Signál byl 30x silnější než šumové pozadí, byl ve velmi úzkém vlnovém pásmu a měl malé úhlové rozměry. Byl bohužel velmi krátkodobý, trval jen několik desítek sekund, rychle ustupoval a byl zachycen jen částečně. Žádným jiným teleskopem v té době zachycen nebyl a nikdy poté se jej nepodařilo zachytit ani ohijským teleskopem.

Hodnocení: Signál vzbudil mezi astronomy i ve veřejnosti velkou pozornost, byl podrobně a všestranně analyzován, ale jeho povahu se nepodařilo objasnit. Je velmi pravděpodobné, že šlo o signál umělý, tedy nikoli přírodní. Přicházel z vesmírného prostoru, nejspíše však z nějaké kosmické lodi, vypuštěné lidmi. Hypotéza, že jde o signál od mimozemšťanů nebo z cizích slunečních systémů nebo galaxií, se nepotvrdila a nic pro to nic nesvědčí. Podrobně je signál popsán i v plném rozsahu reprodukován na astronomických webových stránkách.

Signál se stal ideálním tématem pro světové záhadology, kteří kolem něj rozvíjeli bohaté teorie o mimozemšťanech. V ČR se tématu ujal pan Ludvík Tuček z Havířova, který o signálu WOW napsal knihu „12 čísel z vesmíru“. Podle něj signál udává hodnotu rychlosti světla, lze z něj odvodit 12 čísel a z nich lze opět „sestavit nákres naší galaxie“. To, co produkuje pan Tuček a jiní záhadologové, jsou naprosté fantazie, nepodložené báchorky.

Kam dál?

Ben Goldacre: Prolhaná věda a Zkorumpovaná farmacie Zobrazit

Ben Goldacre: Prolhaná věda a Zkorumpovaná farmacie

V r. 2008 a 2012 napsal Ben Goldacre, lékař, komentátor a spisovatel, dvě knihy, které se setkaly s ...
Čt 6. 2. 2014 Přečíst
A. Strunecká, J. Patočka: Doba jedová (Triton, Praha 2011) Zobrazit

A. Strunecká, J. Patočka: Doba jedová (Triton, Praha 2011)

Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc. oslovila v letošním roce veřejnost další knihou s provokativním ná...
Po 13. 2. 2012 Přečíst
(Ne)úspěch naší výzvy ČLK aneb „ať žije a vzkvétá alternativní medicína“ Zobrazit

(Ne)úspěch naší výzvy ČLK aneb „ať žije a vzkvétá alternativní medicína“

Před měsícem jsme si postěžovali, že většina oslovených orgánů na naši výzvu České lékařské komoře (...
Pá 16. 3. 2012 Přečíst
Autismus a prof. Strunecká Zobrazit

Autismus a prof. Strunecká

V poslední době se nás stále častěji obracejí rodiče autistických dětí s prosbou, abychom se vyjádři...
Ne 25. 11. 2012 Přečíst
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace