Načítám...

Ve Strašicích dostrašilo

Český klub skeptiků SISYFOS má za úkol šířit racionální myšlení a potírat pověry. Proto se stará i o objasňování zpráv o jevech označovaných jako záhadné, nevysvětlitelné, odporující současným znalostem přírodních věd nebo ukazující údajně na porušování základních přírodních zákonů a na existenci nadpřirozených sil. Neobvyklé jevy, jaké se od konce září 2009 pozorovaly v rodinném domku ve Strašicích, připomínaly jevy známé z nedávné i dávné historie, které dostaly ještě v dobách, kdy se věřilo na duchy, název poltergeist (hřmotící duch). Název se zachoval do dneška a používá se k označení jevů, při kterých se v budově samovolně pohybují předměty a ničí nebo poškozují věci, aniž by byla zřejmá jejich fyzikální příčina. Protože se názory na neobvyklé jevy v rodinném domku ve Strašicích velmi lišily, rozhodl se náš klub věnovat pozornost výše zmíněným a neobvykle rozsáhle medializovaným jevům ohlašovaným z domku ve Strašicích a zjistit, zda i v tomto případě je za výskytem těchto „záhadných“ jevů úmyslná činnost člověka, či zda jde o důsledky málo obvyklých technických závad.

Po zprávách o záhadných jevech ve Strašicích se profesoru MUDr. Jiřímu Heřtovi podařilo uveřejnit v Lidových novinách článek „Poltergeist řádí. Tentokrát ve Strašicích“ (LN, 24.11.2009). V článku byl podán krátký přehled historie výskytu jevu a jeho vysvětlení s tím, že není důvod, proč by „záhadné jevy“ v rodinném domku ve Strašicích nemohly mít původ stejný jako ty, které se pod označením poltergeist objevovaly v minulosti. Článek mohl být cenným upozorněním především pro ty, kdo byli angažováni při řešení strašických „záhad“ a při vyřizování stížností členů rodiny na jevy, které jim prakticky znemožňovaly v domku bydlet a hrozily požárem. Představitelé obce i pracovníci distribuční firmy ČEZ však vysvětlení, popsané v článku profesora Heřta, odmítli.

Fyzikální sekce klubu SISYFOS si vzala za úkol shromáždit co nejvíce informací o jevech ve „strašidelném“ domku a najít odpověď na otázku o jejich příčině.

Přiložený článek Luďka Pekárka a Lukáše Jelínka popisuje a zdůvodňuje závěr fyzikální sekce klubu k případu „strašického strašení“.

1. Strasice_Pekarek_Jelinek_2010.pdf

2. Tiskova_zprava_CEZ.pdf


Doc. RNDr. Čeněk Zlatník, CSc.
místopředseda klubu SISYFOS

Kam dál?

Na návštěvě u léčitele Zobrazit

Na návštěvě u léčitele

Spisovatel Ivan Klíma popisuje své setkání s vyhlášeným léčitelem Jindřichem Pasekou (1928 - 2005). Článek vyšel ve Zpravodaji Sisyfa 3/2004.
Ne 3. 11. 2019 Přečíst
Očkování, spalničky a léčba nádorů Zobrazit

Očkování, spalničky a léčba nádorů

V pořadu Máte slovo z 14. 2. 2019 zaznělo ze strany odpůrců očkování tvrzení, že spalničky dokážou vyléčit třeba leukémii. V diskuzích na sociálních sítích se tvrzení rozšiřuje i na další nádory. Jak to tedy je?
Pá 15. 2. 2019 Přečíst
Tetyana Obukhanych – další dovolávání se falešného odborníka odpůrci očkování Zobrazit

Tetyana Obukhanych – další dovolávání se falešného odborníka odpůrci očkování

Poskytujeme Vám překlad článku z webu www.skepticalraptor.com. Článek pojednává o osobě Tetyana Obukhanych, která je antivax hnutím považována za odborníka. Přitom jde o dalšího falešného odborníka.
Po 29. 4. 2019 Přečíst
Nanoroušky a taky-nanoroušky Zobrazit

Nanoroušky a taky-nanoroušky

Článek se pokouší vysvětlit, co jsou roušky z nanovláken, a čím se liší od běžných textilních roušek – a to na popud reportáže ČT v pořadu Černé ovce. Reportáž monitorovala dovoz běžných textilních roušek z Vietnamu, které byly s pomocí technické zprávy doc. Ing. Frischera, Ph.D., označeny klamavým označením nanoroušky. Článek se pokouší vysvětlit, že analýza tkaniny roušky pomocí elektronového mikroskopu, byť provedená odborníkem na kybernetiku a digitální zpracování obrazu, je metodicky zcela zcestná. Záchyt mikroskopických částic na roušce se řídí zcela jinými zákony fyziky než je běžná laická představa síta, kterou částice v závislosti na své velikosti buď projde nebo neprojde.
Čt 10. 12. 2020 Přečíst
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace