Načítám...

Poslední úšklebek "Tváře z Marsu"

V roce 1976 vzbudil mimořádnou pozornost snímek pořízený sondou Viking 1. Na snímku je vidět povrchový útvar na Marsu, který připomíná lidskou (popřípadě opičí) tvář. Útvar se nachází v oblasti Cydonia a je veliký asi 2 kilometry.

I když naprostá většina vědců soudila, že jde o hru světla a stínu na skalnatém povrchu planety, objevily se dohady (živené i několika vědci), že jde o "umělecké dílo", pochopitelně vytvořené mimozemskou civilizací. Spekulace šly tak daleko, že NASA byla obviňována i z toho, že předstírala havarii sondy Mars Observer, jejímž skutečným cílem prý měl být další průzkum tohoto "důkazu" o existenci mimozemšťanů.

Proto se netrpělivě čekalo, až k Marsu poletí další sonda, která by oblast znovu prozkoumala. To se stalo skutkem. V dubnu 1998 byl pořízen a ihned zveřejněn nový snímek s asi desetkrát jemnějším rozlišením. Zde předskládáme pro srovnání 3 snímky - vlevo starý záběr z Vikingu, uprostřed nový snímek pořízený sondou Mars Global Surveyor a vpravo týž snímek s obrácenou stupnicí šedi (negativní záběr se více podobá světelným poměrům na snímku z Vikingu).

Jak je vidět, jistý náznak tváře zde zůstává, ale každý jen trochu kritický posuzovatel snad už nebude útvar považovat za uměle vytvořené dílo.

Podotkněme ještě, že všechny 3 snímky byly zpracovány počítačem. Na "surových" originálech totiž není vidět prakticky nic. Pokud si chcete nový snímek prohlédnout detailněji, zde je ve větším (a poněkud jinak vyfiltrovaném) provedení:

Osobně si myslím, že ani původní ani nový snímek si nezasloužil tak velkou publicitu. Vždyť bizarních skalních útvarů, které tvarem připomínají ledacos najdeme na naší Zemi dost a dost. Málokdo ví, že i na Zemi máme obrovskou "lidskou tvář" - oproti té na Marsu je dokonce asi patnáctkrát větší. Nachází se na pobřeží africké Eritreje poblíž města Masawa (Massaua). Zde je její snímek pořízený z paluby raketoplánu (pokud byste chtěli konfrontovat snímek s mapou, Masawa tvoří "bradu").

Kam dál?

„Elektrosmog“ jako evergreen Zobrazit

„Elektrosmog“ jako evergreen

I. Úvod V letošním roce (2015) byl udělen zlatý Bludný balvan Sisyfa (za rok 2014) za tématiku „el...
Út 16. 6. 2015 Přečíst
Dvě reportáže o účasti Klubu skeptiků Sisyfos na Veletrhu vědy Zobrazit

Dvě reportáže o účasti Klubu skeptiků Sisyfos na Veletrhu vědy

Claire Klingenberg: I klub skeptiků Sisyfos rozhodně patří na Veletrh vědy, který se odehrával na le...
Čt 21. 6. 2018 Přečíst
Český klub skeptiků Sisyfos zve své členy a příznivce na Evropský skeptický kongres Zobrazit

Český klub skeptiků Sisyfos zve své členy a příznivce na Evropský skeptický kongres

Český klub skeptiků Sisyfos spolu s Klubem polských skeptiků organizuje Evropský skeptický kongres v...
So 31. 12. 2016 Přečíst
Nanoroušky a taky-nanoroušky Zobrazit

Nanoroušky a taky-nanoroušky

Článek se pokouší vysvětlit, co jsou roušky z nanovláken, a čím se liší od běžných textilních roušek – a to na popud reportáže ČT v pořadu Černé ovce. Reportáž monitorovala dovoz běžných textilních roušek z Vietnamu, které byly s pomocí technické zprávy doc. Ing. Frischera, Ph.D., označeny klamavým označením nanoroušky. Článek se pokouší vysvětlit, že analýza tkaniny roušky pomocí elektronového mikroskopu, byť provedená odborníkem na kybernetiku a digitální zpracování obrazu, je metodicky zcela zcestná. Záchyt mikroskopických částic na roušce se řídí zcela jinými zákony fyziky než je běžná laická představa síta, kterou částice v závislosti na své velikosti buď projde nebo neprojde.
Čt 10. 12. 2020 Přečíst
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace