Načítám...

Bludný balvan za rok 2023 v kategorii zdravotní policie a veřejné zdraví - Tomáš Kašpar

Český klub skeptiků Sisyfos uděluje Bludný balvan v kategorii zdravotní policie a veřejné zdraví Tomášovi Kašparovi za kreativní propojování vědeckých poznatků s dezinformacemi, misinformacemi a ignorantstvím.

Tomáš Kašpar, který sám sebe označuje za lovce faktů a detektiva pravdy, je především spisovatel. Jeho knihy mají chytlavé názvy: Tajemství uzdravení (2023), Pohled do zákulisí: Co se na nás chystá (2022), Jak nezemřít na pandemii (2021), Očkování - hrozba nebo záchrana? (2020), Krutá hra o tvé zdraví (2016), Umíráme na objednávku (2014) nebo Nespěchejme do rakve (2013). Málem bych zapomněl na knihu Chcete peníze? Nechoďte do práce (2018). Jeho knihy s medicínskou tématikou lze stručně charakterizovat tak, že přebírá informace ze zdravotně dezinformačních webů, promíchá je s laickými ale někdy rámcově správnými představami o biologii nemocí a se skutečnými vědeckými poznatky, povaří, posmaží a servíruje s doporučením svého e-shopu s potravinovými doplňky, drogistickým zbožím, spodním prádlem a s vodíkovou medicínou jako zákuskem.

Některé zdrojové ingredience jsou pozoruhodné samy o sobě. Jako špičkového odborníka a průkopníka prezentuje např. Matthiase Ratha. Rath je vystudovaný lékař a prodejce vitamínových preparátů se zázračnou legendou. Pamětníci si možná vybaví to, že jeho sebepropagace tvrzením, že podal u Mezinárodního trestního soudu žalobu na farmaceutické korporace, několik let rezonovala i v českých alternativních kruzích i čtvercích. Jinak je i u nás nechvalně známý svými nápady na poli onkologie. Světově proslul především tím, jak "pomohl" Jihoafrické republice v boji s HIV. Na základě jeho tvrzení vláda Jihoafrické republiky odmítla západní medicínské konspirace. V důsledku toho se v JAR zbytečně nakazilo HIV zhruba 300 tisíc lidí.

Nesuďme ale jen podle zdrojů, nechme mluvit laureáta samotného. Již kniha Nespěchejte do rakve (2013) je v tomto pohledu poučná. Podle jeho vlastních slov je možno ji považovat za originální dílo neposkvrněné konzumem a petrochemickým medicínsko-průmyslovým a potravinářským komplexem. Je zřejmě neposkvrněné i hlubší znalostí biologie, protože v knize se lze dozvědět i toto: "Jestliže jídlo dokáže zapínat nebo vypínat geny, důsledky toho, co jíme, jsou nedozírné!"

Laureát má i velmi svérázné představy o tom, jakým způsobem se dokazuje a hodnotí klinická efektivita postupů. Ve své knize Umíráme na objednávku? (2014) píše: "Jak to, že když léčíte pacienta standartními metodami a on umře, je to v pořádku, i když vám umře 90 % pacientů, ale když použijete novou metodu, která u 99 % pacientů funguje, a pak vám jeden zemře, jste zločinec…?"

Není překvapující, že autor takové erudice se udatně pustil do odhalování spiknutí za pandemií covid. Nezůstal u kritiky extrahující známé konspirační teorie. Jeho kniha Jak nezemřít na pandemii (2021) nabízí i řešení spočívající z velké části v pojídání jím prodávaných potravinových doplňků.

Nezůstalo ale jen u toho, ve svých knihách autor odhaluje další spiknutí lékařů. Například přichází s tím, že nízkotučné diety způsobují obezitu, že nedostatek tuku v potravě poškozuje mozek, že cholesterol nezpůsobuje aterosklerózu, že inzulín pacienty s diabetem 2. typu zabíjí nebo třeba že ADHD je uměle vytvořená nemoc. V těchto případech obvykle vychází z nějakého racionálního jádra, které ale důkladně promíchá se svými nebo převzatými výmysly, takže mu - naprosto nečekaně - vyjde zase jako nejlepší možnost prevence i léčby zakoupit si jeho výrobky a stravovat se podle doporučení popsaných v jeho knihách.

Jeho zásluhy za kreativní propojování vědeckých poznatků s dezinformacemi, misinformacemi a ignorantstvím mu proto náš klub uděluje ocenění Bludný balvan.


Kam dál?

Zlatý Bludný balvan v kategorii družstev za rok 2021 - Zdravé fórum a spol. Zobrazit

Zlatý Bludný balvan v kategorii družstev za rok 2021 - Zdravé fórum a spol.

Komitét pro udělování Bludných balvanů při Českém klubu skeptiků SISYFOS oznamuje, že v kategorii družstev za rok 2021 získává zlatý Bludný balvan Zdravé fórum, z.s., a spol. za obohacení Public Health o cherry picking, datovou magii a konspirační teorie vůbec.
Pá 27. 5. 2022 Přečíst
Bludný balvan za rok 2023 v kategorii kosmologie - RNDr. Václav Vavryčuk, DrSc. Zobrazit

Bludný balvan za rok 2023 v kategorii kosmologie - RNDr. Václav Vavryčuk, DrSc.

Komitét pro udělování Bludných balvanů při Českém klubu skeptiků Sisyfos oznamuje, že v kategorii kosmologie za rok 2023 získává Bludný balvan RNDr. Václav Vavryčuk, DrSc, za neúnavné boření mylných představ ve fyzikální kosmologii, zejména za propagaci nových neotřelých pohledů na reliktní záření a speciální teorii relativity.
Po 20. 5. 2024 Přečíst
Stříbrný Bludný balvan v kategorii jednotlivců za rok 2021 - Radim Grebeníček Zobrazit

Stříbrný Bludný balvan v kategorii jednotlivců za rok 2021 - Radim Grebeníček

Komitét pro udělování Bludných balvanů při Českém klubu skeptiků SISYFOS oznamuje, že v kategorii jednotlivců za rok 2021 získává stříbrný Bludný balvan Radim Grebeníček za vytvoření zcela nového modelu uzdravování skrz myšlenkou indukovanou změnu genové exprese.
Pá 27. 5. 2022 Přečíst
Bronzový Bludný balvan v kategorii družstev za rok 2020 - redakce a spolupracovníci Jesenického týdeníku Zobrazit

Bronzový Bludný balvan v kategorii družstev za rok 2020 - redakce a spolupracovníci Jesenického týdeníku

Redakce a spolupracovníci Jesenického týdeníku za to, že díky jejich práci budou obyvatelé Jesenicka v učebnicích historie stát po boku těch, kdo se báli bleskosvodu.
Út 27. 7. 2021 Přečíst
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace