Načítám...

Francouzský naturopat odpovědný za smrt několika klientů odsouzen

Vztah trestního práva a léčitelství/šarlatánství je komplikovaný řadě zemí. Na jedné straně nelze trestat odborné pochybení v oboru, který není uznaný jako skutečný zdravotnický obor. Na druhé straně lze jen těžko předpokládat, že uznáním neskutečného zdravotnického oboru za skutečný vzniknou v příslušné oblasti léčitelství nějaká pravidla správné praxe, která by mohl soud v případě pochybení přezkoumávat podobným způsobem, jakým soudy přezkoumávají podezření na pochybení v souvislosti s poskytováním skutečných zdravotních služeb.

Když už padne nějaký rozsudek s léčitelem, obvykle musí být v pozadí skutečně silný příběh, neoddiskutovatelná tragédie a hlavně alespoň náznak toho, že si příslušný šarlatán zkusil přisvojit odbornost skutečného zdravotníka. Přesně to je příběh francouzského naturopata Miguela Barthéléryho. Miguel Barthéléry podle svého LinkedIn vystudoval biochemii na Florida Institue of Technology, PhD z molekulární medicíny získal na  Pennsylvania State University College of Medicine a post-doc absolvoval na Dana-Farber Cancer Institute. Toto své vzdělání "využil" nejen k tomu, že se stal naturopatem, ale i k tomu, aby své oběti přesvědčil, že má medicínské vzdělání.

Jako naturopat "léčil" několik nemocných s nádory půsty, syrovou stravou a esenciálními oleji. U soudu se řešily dva případy nemocných, které zahubilo to, že Barthéléryho pokládali za odborníka a řídili se zcela jeho doporučeními. Obětí však nejspíš bylo více, ví se o dalších nejméně sedmi možných obětech šarlatánské ne-léčby.

Neoprávněné použití titulu spojeného s regulovanou profesí regulovanou je ve Francii trestný čin, který se trestá ročním odnětím svobody a pokutou ve výši 15 000 EUR. Miguel Barthéléry byl souzen za to, že se vydával za lékaře tím, že záměrně prezentoval své vzdělání v USA tak, aby si klient myslel, že jde o lékařské vzdělání. Vzhledem k tomu, že došlo k úmrtím, obhajoba zkusila zmírnit zavinění tvrzením, že obviněný ve skutečnosti nesliboval vyléčení, ale pomoci tělu očistit se. Rozsudek může šokovat, ale odpovídá tomu, že léčitelé jsou obtížně postižitelní: Podmíněný rozsudek, pokuta 5 000 EUR, povinnost publikovat omluvu pozůstalým a doživotní zákaz výkonu zdravotnické profese.

Zdroj: E. Ernst


Kam dál?

Komentář k protiočkovacímu pamfletu dr. Tomkové Zobrazit

Komentář k protiočkovacímu pamfletu dr. Tomkové

Českým internetem se šíří text dermatoložky MUDr. Alice Tomkové. Čtyři kouzelná písmena „MUDr.“ jsou pro mnohé stále automatickou zárukou odbornosti a nekritickému přijetí bez ohledu na to, že skutečná odbormost dr. Tomkové se s problematikou míjí a možná i proto jsou v textu uvedena četná nepravdivá a manipulující tvrzení. Některá z nich se pokusím uvést na pravou míru.
Ne 31. 1. 2021 Přečíst
Umírá se na COVID, nebo s COVID? Zobrazit

Umírá se na COVID, nebo s COVID?

V souvislosti s onemocněním COVID se v médiích objevují i někteří lékaři, kteří tvrdí, že v případě smrti „na COVID“ jde ve skutečnosti obvykle o smrt „s COVID“. Ve světle současných poznatků není takové tvrzení obhajitelné.
Čt 27. 8. 2020 Přečíst
Goldenes Brett vorm Kopf 2020 Zobrazit

Goldenes Brett vorm Kopf 2020

15. prosince v 21:00 byli zveřejněni výherci anticeny německých skeptiků. Výhercem letošní ceny je Dr. Sucharit Bhakdi, který si ji vysloužil nevědeckou bagatelizací pandemie COVID-19. Cenu za celoživotní dílo vyhrál internetový portál KenFM.
St 16. 12. 2020 Přečíst
Jak nepočítat smrtnost Zobrazit

Jak nepočítat smrtnost

Smrtnost je parametr charakterizující závažnost onemocnění. Zdánlivě správný postup odhadu, tedy podíl zemřelých a všech známých případů, může na počátku šíření infekce populací závažnost onemocnění silně podhodnotit. V článku se pokoušíme vysvětlil podstatu chyby.
St 30. 6. 2021 Přečíst
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace