Načítám...

BENU Česká republika s.r.o.

Komitét pro udělování Bludných balvanů při Českém klubu skeptiků SISYFOS
oznamuje, že v kategorii družstev za rok 2019 získává
bronzový Bludný balvan

lékárenský řetězec BENU
za prodej předražených cukříků vydávaných za léky a to bez záruky alespoň placebo efektuNa lékárnách sítě BENU lze natrefit na obrovský reklamní nápis: Homeopatická lékárna.   Je to  označení z rodu podobných perel jako veganské řeznictví, zábavný infarkt nebo veselá kapavka. Žel, management této sítě, to myslí naprosto vážně.  Na webových stránkách BENU se dočteme například: „Nezabírá vám klasická léčba chřipky, kašle, bojujete se stresem či komplikacemi po porodu? Zkuste alternativu v podobě  homeopatik, jejichž užívání není rizikové a je vhodné pro děti i dospělé. Je však nutné se o vhodnosti daného typu homeopatika poradit s lékárníkem či lékařem a dodržovat pokyny, které se vztahují k jejich užívání.“ Oni odborníci se, samozřejmě, nacházejí v samotných lékárnách, kde doporučí, co si ze sortimetu předražených cukrových bonbónů zakoupit. Webová stránka lékárenského řetězce přímo vybízí: „Dopřejte vašemu tělu očistu od běžných léků a přejděte na přírodní léčbu pomocí homeopatik, které eliminují a předcházejí vzniku nejrůznějších chorob.“

Což o to, podobné výkřiky jsou kolem homeopatie běžné. Člověk by však počítal s tím, že se k homeopatickému mámení nebude uchylovat, homeopatii takto hlasitě propagovat a lákat k jejímu užívání své stávající i potenciální zákazníky právě síť lékáren, kde jsou základním sortimentem léky, které byly na rozdíl od homeopatie skutečně testovány na svou účinnost.
Díky legislativní zhůvěřilosti jsou homeopatika považována za léky a proto je lékárny musí mít pro své zákazníky k dispozici.  Avšak skutečnost, že jejich účinnost nebyla nikdy otestována klinickými studiemi - právě díky této legislativní výjimce. Od lékáren, mezi jejichž zaměstnanci jsou vystudovaní farmaceuti, bychom čekali přeci jen něco jiného, než reklamní kampaně na homeopatii. Jenže suchá je teorie vědy oproti bohaté praxi velkého byznysu. Ten se musí točit bez ohledu na to, že homeopatie není o nic účinější než lentilky, tedy ne víc než pouhé placebo. Zákazník navíc netuší, zda ho obsluhuje vystudovaný farmaceut či absolvent homeopatického kurzu. Hlavně, že zákazník platí, lístky EET lítají jeden za druhým a Česká lékárnická komora si nad tím myje ruce.

Míchání vědy, skutečných léků a pseudovědy s předraženým cukrem, je pro lékárenský řetězec jistě dobrý byznys. S tím nic neuděláme – jen házíme  bludným balvanem a doufáme, že časem v lékárnách BENU nepotkáme šamana v bílém plášti a vedle antibiotik nebudou skladována sušená netopýří křídla, která tam pacientům předepisuje certifikovaná manažerka pro magii.


Kam dál?

Zlatý Bludný koviďák v mimořádné covid kategorii jednotlivců za rok 2020 - Jiří Beran Zobrazit

Zlatý Bludný koviďák v mimořádné covid kategorii jednotlivců za rok 2020 - Jiří Beran

Prof. MUDr. Jiří Beran, CSc., za obohacení epidemiologie a medicíny založené na důkazech o nástroje založené na vnuknutí.
Út 27. 7. 2021 Přečíst
Zlatý Bludný balvan za rok 2022 v kategorii jednotlivců - JUDr. Daniela Kovářová Zobrazit

Zlatý Bludný balvan za rok 2022 v kategorii jednotlivců - JUDr. Daniela Kovářová

Český klub skeptiků Sisyfos uděluje zlatý Bludný balvan za rok 2022 v kategorii jednotlivců JUDr. Daniele Kovářové za nenormální právní guláš uvařený nad doutnajícími ostatky rodinného práva.
Pá 12. 5. 2023 Přečíst
Bludný balvan za rok 2023 v kategorii žurnalistická etika - Ing. Angelika Bazalová Zobrazit

Bludný balvan za rok 2023 v kategorii žurnalistická etika - Ing. Angelika Bazalová

Český klub skeptiků Sisyfos uděluje Bludný balvan v kategorii žurnalistická etika Angelice Bazalové za šíření malinformací a misinformací pod nanorouškou objektivní služby veřejnosti.
Po 20. 5. 2024 Přečíst
Fyzik RNDr. Jan Rak, PhD. Zobrazit

Fyzik RNDr. Jan Rak, PhD.

získává zlatý Bludný balvan v kategorii jednotlivců za rok 2019 za přínos v oblastech kvantového egocentrismu, alternativní anatomie, alternativní genetiky a alternativní fyziky.
Pá 9. 10. 2020 Přečíst
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace