Radim Passer je český podnikatel, filantrop a automobilový závodník. Teda pardon, závodníkem je vlastně Filip Turek. Německé úřady Radimu Passerovi k jízdě na (tentokrát opravdu) německých dálnicích rychlostí 417 km/h závodění nepřiklepli, takže zůstal nevinný jako správná adventistická holubička. Holt se u toho zapomněl vyfotit. Popojedem. Raději zpátky na začátek.
"Každé lidské tělo obsahuje *přibližně* 206 kostí. Napadlo vás někdy, z hlediska, řekněme, teorie pravděpodobnosti, jak se mohou ty kosti uspořádat v těle nastávající maminky vždy přesně tak, jak mají být? Když se na to podíváme z hlediska matematické pravděpodobnosti, tak když máte jednu kost, tak je to jedna možnost. Když máte dvě kosti, tak jsou to čtyři možnosti. Když máte tři kosti, tak už je to 27 možností. 4 kosti, 256 možností. 10 kostí, pouhých 10 miliard možností. A sto kostí? Tak přátelé, tady už jsme dávno skončili. Nacházíme se totiž daleko za hranicí i teoretické pravděpodobnosti, že by takový jev mohl být vykonán v celém vesmíru jednou jedinkrát byť za mnoho miliard let. A my těch kostí v našem těle máme 206. A pokaždé se uspořádají tak, jak mají. A pokaždé to je účelné.
Tedy matematická pravděpodobnost takového uspořádání kostí v lidském těle je čistá nula. Aby něco takového mohlo vzniknout náhodou, je naprosto směšné. Po pravdě řečeno každý, kdo o těchto věcech přemýšlí, tak k tomu dospěje."
Říká Radim Passer, český podnikatel, filantrop, originální matematik, embryolog a šiřitel pseudovědecké gramotnosti v jednom ze svých kázání pro Církev adventistů sedmého dne, a vás jistě hned napadne že... Ne! Že je to slimejš blábolivá jistě ne, to byste přece o svém bližním neřekli!
Vás samozřejmě napadne, co se to děje, že se tu chystáme hodit balvanem po počestném, bohabojném křesťanovi, který se navíc na víru obrátil po velmi smutné události, tedy úmrtí několikaměsíčního syna. Tato životní zkušenost pana Passera nás samozřejmě velice mrzí, a balvan rozhodně neházíme za víru, ať už si jednotliví členové komitétu (nejen) o Církvi adventistů sedmého dne myslí cokoli.
Bludným kamenem úrazu jsou Passerovy filantropické aktivity, které, bohužel, nenamířil například směrem k výzkumu dětských onkologických onemocnění, jak by se z jeho životního příběhu dalo čekat, nýbrž do jím založené křesťanské společnosti Maranatha a jejích aktivit, které jsou ze své podstaty misijně-pseudovědecké.
Ano, společnost Maranatha už znáte. Stojí za projekty, které jsme Bludnými balvany ocenili již v letech minulých, konkrétně za překladem a propagací zajisté hodnotné publikace Achillovy paty evoluce, nebo za rozvozem kreacionismu do českých a slovenských škol v rámci programu Genesis Expo. V poslední době se nám společnost připomněla u stánků na levnou spásu, tedy vlastně knihy zdarma, které se začaly objevovat na vícero místech naší krásné země.
A vy si teď zase říkáte, jak se může skeptická organizace vymezovat vůči knihám zdarma. Knihy jsou přece jako stromy: univerzální dobro, které můžete vysadit kdykoli, kamkoli a v libovolném množství, a bude to vždycky dobře, žejo? No, možná je to s těmi knihami složitější. S těmi stromy tedy také, ale to je na jiné povídání.
Knihy na stánku pocházejí od několika převážně adventistických nakladatelství, ať už přímo od Církve adventistů sedmého dne, Maranathy, nebo například nakladatelství Juda. Tematicky se jen nemnohé z nabízených brožur týkají Bible a teologie, do těch se pouštět nebudeme. 50 svazků šedi od adventistické prorokyně Ellen Gould White bychom si rovněž dovolili raději nekomentovat. Publikace o zdravém životním stylu, inu, ok. Nenahlíželi jsme, takže nedovedeme posoudit, zda jsou uvedené rady postavené na moderním nutričním a lékařském výzkumu, nebo na pár tisíc let starých verších z Bible. A asi to raději vědět nechceme. A životopisy Radima Passera, ty, samozřejmě, v pevné vazbě, chápeme... sebevětší filantrop za své peníze očekává alespoň publicitu.
Nás očekávatelně zaujaly především publikace věnované vědcům a vědě, tedy například Má nejtěžší cesta, brožurka jihoafrického zoologa, zkrachovalého farmáře a odborníka na malnutrici a přenos degenerativních onemocnění z domestikovaného skotu Waltera Julia Veitha o tom, jak se až díky zásahům nejprve katolíků a posléze adventistů vymanil z vlivu zlých duchů, kteří se nalepili na jeho rodinu, díky čemuž pochopil nesmyslnost evoluční nauky a dal se na dráhu přesvědčeného kreacionisty, případně kniha Čtyři přírodní zákony informace s podtitulem Přírodní zákony popírají evoluci od německého inženýra a emeritního ředitele metrologického institutu Physikalisch-Technische Bundesanstalt. Ten v knize názornou a učebnici pro střední školy připomínající formou plácá naprostý kraviny, eh, tedy vlastně alternativní fakta o vědě, teorii informace, evoluci a řadě dalších témat, které vás v souvislosti s touto oblastí napadnou.
Tímto balvanem bychom chtěli panu Radimu Passerovi poděkovat za všechny misijně-pseudovědecké aktivity, které by se bez jeho štědrého sponzorství nemohly uskutečnit, zejména - ale nikoli výhradně - tedy za knihy, kterými jsme se jen díky němu mohli prokousat - pokud smích skutečně léčí, pravděpodobně nám prodloužil život o mnoho let. Za co naopak vřele neděkujeme je nezanedbatelná možnost, že se publikace připomínající svou strukturou učebnice či jinak podložené odborné zdroje dostanou do rukou dětem a mládeži, ze kterých by pak mohly vyrůst další osoby považující ontogenezi lidské opěrné soustavy za matematicko-kombinatorickou záležitost.
Vzhledem k souhrnu podporovaných aktivit udělujeme Radimu Passerovi Bludný balvan za rok 2024 v kategorii literatura za misijní činnost v oblasti pseudovědecké gramotnosti.