Načítám...

Luboš Perek

Luboš Perek
[*26. 7. 1919   +17. 9. 2020]
 
Významný český astronom a emeritní vedoucí úřadu OSN pro vesmírné záležitosti se narodil těsně po vzniku Československa v roce 1919. Vzdělání získal nejprve v Brně, později v Praze na Karlově univerzitě.
 
Je autorem více než 120 odborných článků v oblastech stellární astronomie, mlhovin, oběžných drah či kosmického smetí.
 
Od 60. let zastával řadu významných funkcí. Hostoval jako profesor na Northwestern University, byl generálním sekretářem Mezinárodní astronomické unie (1967 - 1970), působil jako ředitel Astronomického ústavu Akademie věd (1968 - 1975) a v neposlední řadě byl předsedou České astronomické společnosti (1989 - 1992).
 
Pan Perek byl rovněž dlouholetým členem Českého klubu skeptiků Sisyfos a Pátečníků, kde v letech 2009 a 2016 (ve věku 97! let) dvakrát přednášel. Zásluhy o náš klub má i v tom, že se u něj v Brně učili dva další význační astronomové Luboš Kohoutek a Jiří Grygar, náš nejznámější člen.
 
Je po něm pojmenován největší český dalekohled o průměru zrcadla 2 metry v Ondřejově, roku 1999 obdržel Nušlovu cenu.
 
Zemřel pokojně ve spánku 17. září 2020.

Kam dál?

Hypnóza v zločinu a zločin v hypnóze Zobrazit

Hypnóza v zločinu a zločin v hypnóze

Možnost zneužití sugesce či hypnózy k nemorálnímu chování, protispolečenskému jednání, ke zneužití subjektu samotného nebo ke spáchání zločinu, je projednávána v lékařských i právních kruzích od okamžiku, kdy věda začala brát tyto fenomény vážně. U laické veřejnosti tomu bylo pravděpodobně mnohem dříve. Fantazie v tomto směru lze dobře stopovat v tajemných kriminálních zápletkách krásné literatury a nověji i u filmů a seriálů.
St 18. 1. 2023 | 81 Přečíst
Vaccine Hesitant vs. Anti-Vax Activist And how to communicate with both Zobrazit

Vaccine Hesitant vs. Anti-Vax Activist And how to communicate with both

Europe is facing a resurgence of preventable disease as anti-vaccine movements from across the continent are growing This talk will focus on the tactics the AV movement uses to gain influence, followers and political power. It will also discuss how to approach, counteract and fight against the AV movement, how to recruit experts by your side, turn the tide and save lives. Ovidiu Covaciu is an independent patient advocate, founder of Coaliția România Sănătoasă (The Coalition of Healthy Romania), administrator of Vaccinuri si Vaccinare (Vaccinations and Vaccinating) and producer of the podcast Sceptici în România (Skeptics in Romania).
St 15. 2. 2023 | 81 Přečíst
Teacher Competence and the Combat Against Misinformation Zobrazit

Teacher Competence and the Combat Against Misinformation

There is an urgent need for improved teacher training worldwide in order to better equip educators and their students with the essential critical thinking skills. This is critical to survive in an interconnected world where viral disinformation and misinformation spreads at an ever-increasing pace. By focusing on teacher competence development, we may facilitate a situation where students are immunized against gullibility, logical fallacies and cognitive biases, and armed with not only significant and necessary fact-checking skills, but also bestowed with a skeptic, yet not cynic, frame of mind. With an evidence-based mindset our students will hopefully be ready to better deal with the very real and urgent dilemmas humanity is currently facing.
St 17. 5. 2023 | 81 Přečíst
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace