Načítám...

Kouření snižuje riziko vzniku Parkinsonovy choroby

V roce 1951 byla zahájena jedna z nejzajímavějších studií v historii. Richard Doll (1912-2005) a Austin Bradford Hill (1897-1991) zahájili slavnou studii, která elegantně vyřešila problém neúplných a kusých dat, která mají epidemiologové obvykle k dispozici. Předpokládali, že kdo jiný by byl lépe vyšetřen během života i po smrti než lékaři. Korespondenčně proto oslovili britské lékaře, zda se nechtějí zapojit do studie sledující dlouhodobý vliv kouření na zdravotní stav. První velký úspěch byla publikace v roce 1956, která přinesla dostatečně silný důkaz do té doby stále zpochybňované asociace kouření s nádory plic.[1]    Studie známá jako British Doctors' Study běžela půl století a za tu dobu nashromáždila údaje, které spolehlivě ukazují, jak významný rizikový faktor je kouření.[2]

Data British Doctors' Study jsou stále užitečná a mohou na nich být testovány i další hypotézy o souvislosti kouření a některých chorob. Jednou z diskutovaných otázek je asociace Parkinsonovy choroby a kouření. O té se předpokládá, že by mohla být negativní, tj. kouření snižuje riziko vzniku Parkinsonovy choroby. Dosud publikované práce negativní asociaci podporují. Protože jde vesměs o studie retrospektivní, nabízí se i hypotéza s opačnou kauzalitou, totiž že rozvíjející se Parkinsonova choroba by mohla snižovat stimulační efekt nikotinu. Kuřák tak může částečně ztrácet motivaci kouřit a přestává kouřit různě dlouho před diagnózou Parkinsonovy choroby. K rozhodnutí mohla přispět data prospektivní studie, tedy sledování kuřácké kariéry po dlouhou dobu. A právě taková data sbírala British Doctors' Study. Analýza dat potvrzuje, že kouření skutečně snižuje riziko vzniku Parkinsonovy choroby způsobem, který svědčí pro hypotézu, že kouření kauzálně snižuje riziko vzniku choroby. Práce byla publikována v květnu 2020 v časopise Neurology.[3]

Tento výsledek neznamená, že by bylo na místě doporučovat kouření. Rizika spojená s kouřením jsou vyšší než riziko vzniku Parkinsonovy choroby. Výsledek znamená, že dlouhodobá expozice nikotinu snižuje riziko vzniku Parkinsonovy choroby. Tato informace je málo užitečná pro medicínskou praxi, ale je to užitečný střípek informace, ze kterého je možné budovat lepší pochopení patogeneze Parkinsonovy choroby.

Zdroje
1. Doll R, Hill AB. Lung Cancer and Other Causes of Death in Relation to Smoking. BMJ 1956;2:1071. online.
2. Doll R et al. Mortality in relation to smoking: 50 years' observations on male British doctors. BMJ 2004;328:1519. online.
3. Mappin-Kasiere B et al. Tobacco smoking and the risk of Parkinson disease: A 65-year follow-up of 30,000 male British doctors. Neurology 2020;doi:10.1212/WNL.0000000000009437. online.Kam dál?

Očkování, spalničky a léčba nádorů Zobrazit

Očkování, spalničky a léčba nádorů

V pořadu Máte slovo z 14. 2. 2019 zaznělo ze strany odpůrců očkování tvrzení, že spalničky dokážou vyléčit třeba leukémii. V diskuzích na sociálních sítích se tvrzení rozšiřuje i na další nádory. Jak to tedy je?
Pá 15. 2. 2019 Přečíst
Stanovisko Českého klubu skeptiků Sisyfos k publikaci Beran J et al. Pathogens 2020;9(12):1055 Zobrazit

Stanovisko Českého klubu skeptiků Sisyfos k publikaci Beran J et al. Pathogens 2020;9(12):1055

Stanovisko k publikaci, která má dokladovat klinickou efektivitu isoprinosinu v terapii onemocnění COVID. V publikaci jsou tak závažná pochybení, že nic takového dokladovat nemůže.
St 30. 12. 2020 Přečíst
Proč je v Dánsku méně obětí vražd? Zobrazit

Proč je v Dánsku méně obětí vražd?

V zemích Západu od 90. let klesá počet obětí vražd. Vysvětlením jsou zřejmě nejen faktory ovlivňující rozhodnutí vraždu spáchat, ale zřejmě i faktory ovlivňující osud oběti. Na dánských zavražděných, kteří zemřeli v důsledku bodných poranění, testovali hypotézu autoři práce, která vyšla před několika dny v časopise Forensic Science, Medicine and Pathology
Út 12. 5. 2020 Přečíst
Publikační zkreslení a homeopatie Zobrazit

Publikační zkreslení a homeopatie

Publikační zkreslení (publication bias) klinického výzkumu je problém, který pomáhá řešit registrace klinických studií. Analýza publikovaných a registrovaných klinických studií s homeopatiky ukázala, že v homeopatii je publikační zkreslení mimořádné a může zásadním způsobem ovlivnit metaanalýzu publikovaných výsledků.
Čt 17. 3. 2022 Přečíst
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace