Načítám...

Prohlášení Českého klubu skeptiků Sisyfos, z.s., k pandemii COVID-19

V souvislosti se šířením nákazy virem SARS-CoV-2 se šíří i desinformace o tomto onemocnění. Některé z těchto desinformací mohou být bezprostředně nebezpečné, protože mohou vést k nepřiměřeně vysokým výdajům nebo k falešnému pocitu bezpečí po vykonání zdánlivě efektivního preventivního opatření. Důvodem pro šíření takových zpráv může být jak snaha obohatit se, mesiášovský komplex spojený s hloupostí, ale třeba i hrubší psychická patologie na straně autora, takže někdy není zcela snadné rozpoznat, že jde o desinformaci.

Několik komentářů k některým častým desinformacím:
    • Homeopatie postrádá důkaz klinické efektivity i biologicky akceptovatelný mechanismus účinku v jakékoliv indikaci. Jakékoliv tvrzení naznačující, že homeopatie může být klinicky efektivní v prevenci nebo léčbě koronavirové nákazy, je desinformací.
    • Potravinové doplňky nejrůznějšího typu nejsou klinicky testované a obvykle není ani biologicky jasné, jak by mohly pomáhat v prevenci nebo terapii virových onemocnění. Čím nadšenější je popis a tajemnější je složení, tím spíše jde o desinformaci šířenou s úmyslem vydělat na strachu.
    • Bylinné produkty, často registrované jako potravinové doplňky, se mohou opírat o analýzy in vitro nebo dokonce menší studie in vivo, někdy dokonce i s virem příbuzným SARS-CoV-2. Jde obvykle o bezpečné preparáty, ale jejich klinická efektivita, dokud nebyla ověřena řádnou studií, zůstává otevřenou otázkou.
    • Popíjení horké vody a vyhýbání se studeným nápojům, které doporučuje jeden poměrně rozšířený řetězový mail, velmi pravděpodobně nijak neovlivňuje životní cyklus  ani citlivost k nákaze. Může však – spolu s dalšími doporučeními SARS-CoV-2 v tomto řetězovém mailu – vyvolat falešný pocit ochrany dodržením několika doporučení.
    • Může dojít k chybnému posouzení rizik. Pro COVID-19 je typickým projevem suchý kašel, ale ve skutečnosti se může objevit i kašel produktivní nebo dokonce průjem.

V současné době mají vést opatření k tomu, aby se zpomalil nástup onemocnění. Z toho důvodu je ve skutečnosti nejlepším opatřením prostá ohleduplnost, jak jednoduše vysvětluje krátké video Ministerstva zdravotnictví ČR.

Nespolehlivé až desinformační zdroje mohou velmi snadno vést jak k nepřiměřené bagatelizaci probíhající pandemie, tak i k šíření paniky. Oba tyto extrémy mohou v konečném důsledku nadělat více škod než sama pandemie, proto vyzýváme všechny k obezřetnosti při práci s informacemi o probíhající pandemii. Spolehlivé informace lze získávat z oficiálních zdrojů, v českém jazyce je to například Státní zdravotní ústav, Ministerstvo zdravotnictví ČR nebo na webu krajských hygienických stanic (Praha, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Vysočina, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj a Zlínský kraj). Ze zahraničních zdrojů je to například Světová zdravotnická organizace. Některé z těchto organizací používají i sociální sítě.

Pokládáme proto za nutné apelovat na každého, aby byl skutečně kritický k tomu, co se dočte někde na internetu, zejména pokud bude text bez uvedeného zdroje, zdroj bude obecný, podivný, nebo nedohledatelný. Pokud najdete články, jejichž věrohodností si nebudete jisti, pak se formou dotazu můžete obrátit na náš kontaktní e-mail: dotazy@sisyfos.cz.

 

Aktualizace 14. 3. 2020

Seznam hoaxů

Aktuální informace na webu Státního zdravotního ústavu, Ministerstva zdravotnictví

O koronaviru

 


12. března 2020


Kam dál?

Dr Mike Yeadon je výhercem Rusty Razor za rok 2021 Zobrazit

Dr Mike Yeadon je výhercem Rusty Razor za rok 2021

Vítězem anticeny britských skeptiků Rusty Razor se stal hrdina COVIDových konspiračních teoretiků Dr Mike Yeadon.
Čt 9. 12. 2021 Přečíst
Jak nepočítat smrtnost Zobrazit

Jak nepočítat smrtnost

Smrtnost je parametr charakterizující závažnost onemocnění. Zdánlivě správný postup odhadu, tedy podíl zemřelých a všech známých případů, může na počátku šíření infekce populací závažnost onemocnění silně podhodnotit. V článku se pokoušíme vysvětlil podstatu chyby.
St 30. 6. 2021 Přečíst
Komentář k protiočkovacímu pamfletu dr. Tomkové Zobrazit

Komentář k protiočkovacímu pamfletu dr. Tomkové

Českým internetem se šíří text dermatoložky MUDr. Alice Tomkové. Čtyři kouzelná písmena „MUDr.“ jsou pro mnohé stále automatickou zárukou odbornosti a nekritickému přijetí bez ohledu na to, že skutečná odbormost dr. Tomkové se s problematikou míjí a možná i proto jsou v textu uvedena četná nepravdivá a manipulující tvrzení. Některá z nich se pokusím uvést na pravou míru.
Ne 31. 1. 2021 Přečíst
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace