Načítám...

Zlatý Bludný balvan v kategorii jednotlivců za rok 2018 - MUDr. Jan Šula alias MUDr. Ian Sulla

 

Komitét pro udělování Bludných balvanů při Českém klubu skeptiků Sisyfos oznamuje, že v kategorii jednotlivců za rok 2018 získává

zlatý Bludný balvan

 

MUDr. Jan Šula alias MUDr. Ian Sulla

za propagaci myšlenky, že by akademické tituly měly být dědičné, a za příspěvek k poznání významu zmrzliny pro laboratorní medicínu.

 

Vzpomínky na začátky kariéry nepřehlédnutelných osobností našich dějin bývají někdy pikantní. Tak například budoucí český král Václav IV. při své korunovaci roku 1363 způsobil velký rozruch tím, že pokálel oltář svatého Mořice. To je ale pochopitelné, vždyť mu tehdy byly jen dva roky. Náš laureát vstoupil na pole alternativní medicíny v 90. letech 20. století s přípravkem údajně obnovujícím růst vlasů. Zní to trochu jako námět ze světa před Velkou válkou. Ale to je pochopitelné, vždyť měl tehdy sotva deset let po promoci na lékařské fakultě.

Tvrdá rána osudu, která našeho laureáta zbavila možnosti efektivně prodávat vlasové tonikum, ho nijak nezkrušila. Opustil povrchní problémy jako jsou vlasy a pustil se do hlubších problémů, jakými jsou například autismus nebo roztroušená skleróza. Nedbaje toho, že získal pouze I. atestaci v oboru ortopedie, prohlásil se za imunologa. Za účelem zvýšení své odbornosti se stal členem odborných společností zvučných jmen, například Oxford Institute of Immunology. Vlastně se stal víc než jen řadovým členem, stal se členem zakládajícím a nejspíš i členem jediným. Ještě jedna věc mu chyběla, akademický titul dokladující nejen medicínskou, ale i vědeckou erudici. I s tím si náš laureát poradil mimořádně kreativním způsobem. Místo nudné a rutinní cesty, tedy aspirantury respektive doktorského studia, si uvědomil, že jeho otec, doc. MUDr. Ladislav Šula, DrSc., a strýc prof. MUDr. MVDr. Jan Šula, DrSc., s ním sdílejí příjmení a některé geny. Proč by s ním tedy nemohli sdílet i velký doktorát? A tak se náš laureát stal nejen doktorem medicíny, ale i doktorem věd. Řešení se neukázalo udržitelným, naše zkostnatělá a kreativitě nepřející vláda něco takového pokládala za přestupek a tak, aby předešel problémům, svůj zděděný doktorát raději odložil k vlasovému toniku.

Čas kvapil dál a laureát nezahálel. Hitem 21. století se stala mezioborovost a mozek. Laureát, samozvaný imunolog, musel obsáhnout více oborů, nejlépe s mozkem. A tak objevil psychoneuroimunologii. Pravda, nebyl to objev původní, o oboru se hovořilo už v době, kdy náš laureát teprve nesměle odkládal prak a chápal se středoškolské učebnice biologie. Je to ale objev český, a proto je na místě hrdost. Laureátův výzkum na tomto poli je podle jeho slov rozsáhlý a plodný, tak rozsáhlý a plodný, že nemá čas o tom publikovat do odborných časopisů. Nejspíš jen aby získal prostředky na další bádání, nabízí své služby i nemocným. Služby jsou drahé, léčba může přijít na desítky i stovky tisíc korun. Léčba je to zřejmě ušitá na míru, protože vychází z výsledků vyšetření švýcarské instituce s honosným názvem Institute for Biomodulation Medicine. Pravda, když na udávanou adresu vyrazil Jiří Leschtina z České televize, nalezl jen mrazírnu. Klinika, na které prý náš laureát také pracuje, se zabývá především distribucí zmrzliny. Asi jen technická komplikace nebo krytí před vědeckou špionáží, protože na základě těchto výsledků připravuje „vakcíny“, které přinejmenším podle faktury obsahují látky, které nikdo s výjimkou doktora Šuly nezná.

Náš laureát je nezmar. Kdokoliv jiný by po ostudě spojené s reportáží České televize a po následné sérii článků v Blesku uznal porážku. Ne náš laureát, ten si změnil jméno na Ian Sulla a pokračuje dál. V jedné věci se ale poučil. Laboratoř, se kterou spolupracuje nyní, je bezpečně daleko a skutečně existuje. Madridská pobočka firmy Life Length se skutečně zabývá měřením délky telomer. Ian Sulla tak mohl na svém vysvětlujícím videu ukázat krabici s jejich logem, ve které prý je odběrová souprava, jako hmatatelný důkaz, že s nimi spolupracuje. Bohužel takovou krabici si může v Madridu vyžádat každý, dokonce se může domlouvat v češtině.

Aby jeho zásluhy nezůstaly neoceněny, udělujeme mu zlatý Bludný balvan v kategorii jednotlivců za rok 2018 za propagaci myšlenky, že by akademické tituly měly být dědičné, a za příspěvek k poznání významu zmrzliny pro laboratorní medicínu.


Kam dál?

Stříbrný Bludný balvan v kategorii družstev za rok 2020 - Robert Frischer a Univerzita Hradec Králové Zobrazit

Stříbrný Bludný balvan v kategorii družstev za rok 2020 - Robert Frischer a Univerzita Hradec Králové

Doc. Ing. Robert Frischer, Ph.D., a Univerzitě Hradec Králové za originální a výpočty téměř podpořené chápání procesů probíhajících v nanostrukturních materiálech.
Út 27. 7. 2021 Přečíst
Bludný balvan za rok 2023 v kategorii zdravotní policie a veřejné zdraví - Tomáš Kašpar Zobrazit

Bludný balvan za rok 2023 v kategorii zdravotní policie a veřejné zdraví - Tomáš Kašpar

Český klub skeptiků Sisyfos uděluje Bludný balvan v kategorii zdravotní policie a veřejné zdraví Tomášovi Kašparovi za kreativní propojování vědeckých poznatků s dezinformacemi, misinformacemi a ignorantstvím.
Po 20. 5. 2024 Přečíst
Bronzový Bludný balvan za rok 2014 v kategorii družstev - Ota Nepilý a spol. za propagaci oxidu chloričitého jakožto všeléku na všemožné neduhy, včetně rakoviny Zobrazit

Bronzový Bludný balvan za rok 2014 v kategorii družstev - Ota Nepilý a spol. za propagaci oxidu chloričitého jakožto všeléku na všemožné neduhy, včetně rakoviny

Komitét pro udělování Bludných balvanů při Českém klubu skeptiků Sisyfos oznamuje, že v kategorii dr...
Pá 27. 3. 2015 Přečíst
Zlatý Bludný balvan rok 2008 - MUDr. Josef Jonáš Zobrazit

Zlatý Bludný balvan rok 2008 - MUDr. Josef Jonáš

Komitét pro udělování Bludných balvanů při Českém klubu skeptiků SISYFOS oznamuje, že v kategorii je...
Po 16. 3. 2009 Přečíst
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace