Načítám...

Jelena Lenka Příplatová

Životopis

Jelena Lenka Příplatová vystudovala teoretickou a evoluční biologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, kde se na Katedře filosofie a dějin přírodních věd věnuje studiu vlivu parazita Toxoplasma gondii na lidské chování a rozvoj duševních chorob, a rozličným tématům z oblasti evoluční psychologie. Momentálně je předsedkyní popularizační sekce Sisyfa zvané Pátečníci a členkou výboru spolku Ateisté ČR. Kromě vědecké činnosti se věnuje především popularizaci vědy.

Přednáška

Očkování a evoluce virulence

Pochopení problematiky očkování si žádá mnohem hlubších znalostí, nežli jen načtení seznamu přídatných látek a nežádoucích účinků v informačním letáku jednotlivých vakcín. Šíření nákazy, její závažnost, a potenciální rozvoj nebezpečných eidemií je závislý na mnoha dalších, obvykle neuvažovaných faktorech. Závisí například na způsobech přenosu původce infekčních chorob, ale i na vývoji nebezpečnosti daného mikroorganismu v závislosti na podmínkách, v nichž se šíří. V promořené populaci totiž může docházet k adaptaci patogenu na agresivnější "chování" vůči hostiteli (tedy nám), i k mutacím, které dále snižují účinek očkování i u dříve odolných jedinců. V přednášce se podíváme právě na tuto část faktorů a evolučních mechanismů, která se u laické diskuse o očkování obvykle opomíjí, ačkoli je při rozhodování o nutnosti povinného proočkování populace velice důležitá.


Kam dál?

Pozvánka na předávání Ceny Jiřího Heřta Zobrazit

Pozvánka na předávání Ceny Jiřího Heřta

Srdečně Vás zveme na slavnostní předání 1. ročníku Ceny Jiřího Heřta, která se koná 15.11. od 15:00 hodin v Planetáriu Praha. K účasti je nutná registrace.
Po 15. 11. 2021 | 2 Přečíst

Zpravodaj 2020/1, 2

Časopis Zpravodaj Sisyfos číslo 2020/1, 2
So 15. 1. 2022 Přečíst
Zlatý Bludný koviďák v mimořádné covid kategorii družstev za rok 2020 - Gardisté a kadeti Zobrazit

Zlatý Bludný koviďák v mimořádné covid kategorii družstev za rok 2020 - Gardisté a kadeti

Bludné koviďáky Gardistům a kadetům v mimořádné covid kategorii družstev za rok 2020.
Út 27. 7. 2021 Přečíst
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace