Načítám...

Jelena Lenka Příplatová

Životopis

Jelena Lenka Příplatová vystudovala teoretickou a evoluční biologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, kde se na Katedře filosofie a dějin přírodních věd věnuje studiu vlivu parazita Toxoplasma gondii na lidské chování a rozvoj duševních chorob, a rozličným tématům z oblasti evoluční psychologie. Momentálně je předsedkyní popularizační sekce Sisyfa zvané Pátečníci a členkou výboru spolku Ateisté ČR. Kromě vědecké činnosti se věnuje především popularizaci vědy.

Přednáška

Očkování a evoluce virulence

Pochopení problematiky očkování si žádá mnohem hlubších znalostí, nežli jen načtení seznamu přídatných látek a nežádoucích účinků v informačním letáku jednotlivých vakcín. Šíření nákazy, její závažnost, a potenciální rozvoj nebezpečných eidemií je závislý na mnoha dalších, obvykle neuvažovaných faktorech. Závisí například na způsobech přenosu původce infekčních chorob, ale i na vývoji nebezpečnosti daného mikroorganismu v závislosti na podmínkách, v nichž se šíří. V promořené populaci totiž může docházet k adaptaci patogenu na agresivnější "chování" vůči hostiteli (tedy nám), i k mutacím, které dále snižují účinek očkování i u dříve odolných jedinců. V přednášce se podíváme právě na tuto část faktorů a evolučních mechanismů, která se u laické diskuse o očkování obvykle opomíjí, ačkoli je při rozhodování o nutnosti povinného proočkování populace velice důležitá.


Kam dál?

Venuše známá a neznámá Zobrazit

Venuše známá a neznámá

Odkaz na záznam v článku.
Út 6. 10. 2020 | 182 Přečíst
Veletrh vědy 2019 Zobrazit

Veletrh vědy 2019

Přijďte se na nás podívat na Veletrh vědy, kde najdete náš stánek s připraveným programem. Těšíme se na Vás.
Pá 7. 6. 2019 | 66 Přečíst
Západní Sahara v proměnách času Zobrazit

Západní Sahara v proměnách času

Odkaz na záznam v článku.
Út 13. 10. 2020 | 183 Přečíst
Skeptikon 2019 Zobrazit

Skeptikon 2019

Zveme Vás na Skeptikon 2019 konaný 17. - 19. 5. 2019 v Karlových Varech. Svou účast, prosím, potvrďte na e-mailu: Pierzynovaa@gmail.com.
So 18. 5. 2019 | 81 Přečíst
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace