Načítám...

Ganzfeld experiment

Ganzfeld experiment je snad nejčastěji používaný parapsychologický experiment, který má prokázat existenci mimosmyslových schopnosti a přenosu (viz Mimosmyslové vnímání), síly psí, konkrétně např. jasnovidectví nebo telepatie u lidí. Princip ganzfeld experimentu je jednoduchý. Jedna z testovaných osob vysílá na dálku, „psychicky“, tedy hlubokým soustředěním jeden z několika, zpravidla čtyř zřetelně odlišných obrazů, nebo krátkých videoklipů. Přijímací osoba má potom podrobně popsat, co "vidí". Aby nebyla rušena okolím, má tato osoba na obě oči přiloženou polovinu ping-pongového míčku, který je ozářen rozptýleným červeným světlem, a do uší se současně vysílá přes sluchátka monotonní šum. Záhy se dostaví halucinace, a v tomto stadiu si má osoba vysílaný obraz promítat na homogenní zorné pole a popsat jej. Hodnotitelé pak určí, kterému obrazu z vysílané čtveřice se popis zkoušené osoby nejvíce podobá. Od poloviny 20. století, kdy tuto metodu vymyslel a zavedl Honorton, provedli parapsychologové tisíce experimentů, publikovaných v téměř stovce studií, většinou s pozitivním výsledkem. Pokud ovšem takové experimenty prováděli skeptici, výsledek byl vždy negativní právě tak jako výsledky jiných analogických pokusů parapsychologů, např. hádání karet, vidění na dálku nebo ovlivňování generátorů náhodných čísel. Snad nejrozsáhlejší ganzfeld experiment provedl skeptik, psycholog Hyman spolu s Honortonem v r.1986. Výsledek byl negativní. Parapsychologové však nadále trvají na tom, že telepatie je reálně existující fenomén, a jejich zástupce, prof. Morris z univerzity v Edinburgu, vystoupil s novými ganzfeld experimenty na skeptickém kongresu v Londýně v r.2003. V diskusi sice přiznal, že výsledky jsou zatím negativní, ale domníval se, že mohou při nejmenším přispět k poznání psychologie lidí.

Hodnocení: Ganzfeld experimenty nejsou metodou objektivní, protože hodnotitelé porovnávají verbální popis toho, co „vidí“ testovaná osoba svým duševním zrakem, se čtyřmi konkrétními obrazy a z nich vyberou ten, kterému se popis nejvíc přibližuje. Který obraz je vybrán, záleží tedy jen na subjektivním hledisku hodnotitelů, kterými jsou navíc sami parapsychologové. Pokud je takový experiment prováděn exaktně na vědeckých resp. skeptických pracovištích, jsou výsledky vždy negativní a možnost přenosu myšlenek na dálku, telepatii, tedy nepotvrzují. Negativní výsledky experimentů jen potvrzují, že parapsychologie je pseudovědou.

Odkazy: Hyman R.: Psi experiments: Do the best parapsychological experiments justify the claims for psi? Experientia 44, 4/1988, 315-322
Kolektiv autorů: Alternativní medicína, možnosti a rizika. Grada, Praha 1995
Libovický S.: Okultismus a věda. Nakl. St. Libovický, Praha 1994
The Skeptic´s Dictionary, www.skepdic.com

Kam dál?

(Ne)úspěch naší výzvy ČLK aneb „ať žije a vzkvétá alternativní medicína“ Zobrazit

(Ne)úspěch naší výzvy ČLK aneb „ať žije a vzkvétá alternativní medicína“

Před měsícem jsme si postěžovali, že většina oslovených orgánů na naši výzvu České lékařské komoře (...
Pá 16. 3. 2012 Přečíst
Autismus a prof. Strunecká Zobrazit

Autismus a prof. Strunecká

V poslední době se nás stále častěji obracejí rodiče autistických dětí s prosbou, abychom se vyjádři...
Ne 25. 11. 2012 Přečíst
Ben Goldacre: Prolhaná věda a Zkorumpovaná farmacie Zobrazit

Ben Goldacre: Prolhaná věda a Zkorumpovaná farmacie

V r. 2008 a 2012 napsal Ben Goldacre, lékař, komentátor a spisovatel, dvě knihy, které se setkaly s ...
Čt 6. 2. 2014 Přečíst
Oznámení akce: THE SISYPHUS PRIZE – 1 milion Euro Zobrazit

Oznámení akce: THE SISYPHUS PRIZE – 1 milion Euro

Dne 1. října 2012 vyhlásili belgičtí skeptici ve spolupráci s evropskou skeptickou společností ECSO ...
St 24. 10. 2012 Přečíst
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace