Načítám...

Pátečníci

Přednáškový cyklus Pátečníci organizuje Popularizační (dříve Společenskovědní) sekce Sisyfa. Konají se každý pátek od 17 hodin, momentálně na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Tematicky se zaměřujeme na popularizaci věd zejména přírodních, ale i humanitních, a dovolujeme si přinášet přednášky i z oblastí náboženských, politických či klimatologických, tedy těch, kterým se Sisyfos jako celek nevěnuje. Po přednáškách následuje moderovaná diskuse a následně i diskuse zcela nemoderovaná v přilehlém restauračním zařízení.

 

Nač se můžete těšit v dohledné době?

Aktuální program naleznete na stránkách www.patecnici.net

 


A co jste mohli vidět v poslední době?

Etika očkování (datum bude změněno) Zobrazit

Etika očkování (datum bude změněno)

Odkaz na stream v článku.
Út 30. 3. 2021 | David Černý Přečíst
Biorytmy a světlo v noci Zobrazit

Biorytmy a světlo v noci

Odkaz na stream v článku.
Pá 5. 3. 2021 | Zdeňka Bendová Přečíst
Všechno na Mars! Vyřeší nejnovější sondy záhadu života na Rudé planetě? Zobrazit

Všechno na Mars! Vyřeší nejnovější sondy záhadu života na Rudé planetě?

Odkaz na stream uvnitř článku.
St 13. 1. 2021 | Tomáš Petrásek Přečíst

Upozorňujeme, že program se může změnit, ale moc často k tomu nedochází.

Přednášky jsou zdarma, pokud nám však chcete přispět na organizační náklady (provoz webu, úhrada cestovného mimopražským cestujícím, příspěvky našim kameramanům na techniku), můžete nám na místě přispět drobnou mincí do klobouku, anebo podpořit náš průběžný crowdfundingový projekt na Startovači. Pomůžete nám tím udržet přednášky v dobré kvalitě a snad je i v budoucnu o dost vylepšit - plány rozhodně máme. Děkujeme.

Předešlé přednášky s videozáznamy (jsou-li k dispozici), seznam našich témat a přednášejících, kalendář akcí nejen pátečnických a další informace naleznete na našem webu patecnici.net.

Chcete-li nás pochválit (děkujeme), vynadat nám (za konstruktivní kritiku děkujeme též), případně nás kontaktovat z jiných důvodů, využijte náš společný email patecnici.sisyfos@gmail.com anebo naše osobní e-maily.

Vaši organizátoři

Naše historie a současnost

Pátečníci je zažité označení účastníků  pravidelných setkání - členů i nečlenů (hostů a příznivců) - popularizační (dříve společenskovědní) sekce Sisyfa. Po léta jsme byli hosty Českého centra Mezinárodního Pen klubu, teď se kvůli rekonstrukci Klementina setkáváme na Přírodovědecké fakultě UK.

Ve vůdčí úloze našich pravidelných setkání se v průběhu let vystřídalo několik významných osobností. Poslední z nich PhDr. Zdeněk Pokornýnás v létě roku 2013 bohužel opustil, snad se nám do budoucnosti bude dařit dostát jeho památce.

Svým neoficiálním sebeoznačením "pátečníci" chceme vyjádřit respekt ke skutečným prvorepublikovým pátečníkům v čele s Karlem ČapkemT. G. Masarykem.

Přestože jsme organizačně spjati s Českým klubem skeptiků Sisyfos, pravidelnými účastníky i hosty jsou lidé různých přesvědčení a názorových pozic. Pro zachování maximální rozmanitosti témat i přednášejících se snažíme nikterak nelimitovat jedno či druhé. Vycházíme ze svobodné volby každého občana, kterou ctíme jako jeden z pilířů skutečné parlamentní demokracie. Mezi pátečníky je vítán každý, kdo má co sdělit a kdo ctí elementární pravidla argumentační korektnosti.

Náplní pravidlených setkání pátečníků jsou přednášky a diskuse mezi přednášejícím a účastníky na straně jedné a mezi účastníky navzájem na straně druhé. Témata jsou různorodá, ale většinou se dotýkají společenskovědní (humanitní), případně přírodovědné či ekonomické problematiky.  Přednášejícími jsou vesměs odborníci v daných oborech, ať už vědečtí nebo pedagogičtí pracovníci, ale také vysoce erudovaní amatéři, kteří dobrovolně a bez nároku na honorář předávají své vědomosti a zkušenosti k užitku celému plénu. Jedinou odměnou přednášejícímu je skutečný zájem o přednášené téma ze strany účastníků a také spontánní uznání včetně neformálního potlesku na závěr společného setkání.

Přednášek se může zúčastnit každý zájemce z řad široké veřejnosti bez ohledu na členství v Českém klubu skeptiků Sisyfos, jediným limitem účasti je kapacita místa konání. Účast je bezplatná (dobrovolné příspěvky vítány).


Kam dál?

Pátečníci - 30. května 2014 / Počátky televizní techniky Zobrazit

Pátečníci - 30. května 2014 / Počátky televizní techniky

Společenskovědní sekce Sisyfa - Pátečníci vás zve na pátek 30. května 2014 v 17 hodin na přednášku p...
Čt 29. 5. 2014 Přečíst
Fakta místo dojmů: Koho obětovat, koho zachránit? Etika autonomních vozů a nových technologií Zobrazit

Fakta místo dojmů: Koho obětovat, koho zachránit? Etika autonomních vozů a nových technologií

Na další debatě z cyklu Fakta místo dojmů budeme diskutovat o etice provozu autonomních vozů, které v nejbližší budoucnosti vstoupí do našich životů, a dále o morálních otázkách vznikajících při zavádění nových technologií.
St 7. 11. 2018 | 93 Přečíst
Nabídka přednášek Zobrazit

Nabídka přednášek

Školám, knihovnám a jiným organizacím nabízíme přednášky členů a příznivců Českého klubu skeptiků SISYFOS. V případě zájmu se dohodněte s přednášejícím. V současnosti nemá SISYFOS prostředky na úhradu nákladů spojených s přednáškou. Kontaktní osoba pro dotazy a připomínky: Jelena L. Příplatová (jelena.braum@gmail.com)
St 24. 4. 2019 Přečíst
Nová kniha profesora Miroslava Kutílka Zobrazit

Nová kniha profesora Miroslava Kutílka

Našemu milému Pátečníkovi profesoru Miroslavu Kutílkovi vydalo v nedávné době nakladatelství Springe...
St 1. 7. 2015 Přečíst
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace