Načítám...

Konspirační teorie

Konspirační teorie jsou poslední dobou čím dál populárnější. Dají se zařadit částečně mezi fenomén městských legend a částečně patří i do esoteriky. Není divu. Jejich vyznavači jsou po celém světě hlavně esoterici. U nás třeba astrolog Antonín Baudyš mladší nebo provozovatel stránek Osud.cz Jiří Mašek (nositelé Bludného balvanu Sisyfa). Spojení je více než logické. Komu připadne správná jedna iracionální disciplína, lehce uvěří, že možné je už skutečně všechno.

Podívejte se na oblohu. Vidíte tam dopravní letadla nebo vojenské stíhačky? A za nimi kondenzační pásy? Pak vězte, že to zřejmě žádné kondenzační pásy zmrzlých vodních par nejsou. Jedná se o chemtrails, postřiky složené z chemikálií jako jsou soli barya, oxidy hliníku, dibromidetylén, vápník či hořčík. Cílem jejich rozprašování je zabránit globálnímu oteplování. Že vám o tom nikdo neřekl? Není divu, jedná se o přísně tajnou akci.

„Sprejují nás jako mravence! Pokaždé, když to udělají, zvedne se vlna onemocnění dýchacích cest. Postižené jsou zejména nejmenší děti a velmi trpí i staří lidé!“ těmito slovy začíná česká internetová Petice proti práškování chemtrails.

„Stavíme se jednoznačně proti zvráceným principům, jež jsou využívány k tomu, aby nás - lidstvo - zcela úmyslně poškodili. Nechceme být jen loutky na provázku, ale hledáme spojitosti a také pravdu. Věříme, že nikdo nemá právo zahalovat naši oblohu, bez našeho vědomí a přímého souhlasu škodlivými chemikáliemi. Stop chemtrails!!“ uvádí se mimo jiné v petici, která je na internetové stránce petice.nazory.cz dostupná od letošního března. Kolik lidí ji dosud podepsalo bohužel nelze zjistit.

Víra v chemtrails, které už několik let mají v rámci přísně tajného projektu rozprašovat vojenská i civilní letadla prakticky po celém světě patří mezi nejnovější celosvětově oblíbenou teorii spiknutí. V Česku má bezesporu stovky zastánců. Na internetu ji šíří třeba známý esoterik Jiří Mašek z internetových stránek osud.cz, mystik Jaroslav Chvátal nebo třeba papírový časopis WM magazín. Osud.cz pravidelně otiskuje ohlasy čtenářů, kteří se chemických sloučenin vypouštěných do spiknutí zapojenými piloty obávají a kterým také chemtrails údajně způsobují značné zdravotní komplikace.

Podle Jiřího Maška se původně dobře míněný záměr mocných tohoto světa bojovat s globálním oteplováním nepovedl a škodí lidem, protože jsou do něj přidávány ještě další nebezpečná látky: „Naše nebe je již několik let bombardováno chemickými sloučeninami. Ty mají podle některých zpráv zabránit dopadu smrtících kosmických a slunečních paprsků na Zemi, avšak globální vláda využívá situace a přimíchává do koktejlu složky závažně poškozující lidské zdraví, dále některé viry, bakterie a plísně. Děje se tak za účelem zvýšení ekonomických zisků farmaceutického průmyslu, respektive razantnímu snížení lidské populace v krizových časech, které nacházejí,“ píše na svých webových stránkách pravidelně navštěvovaných stovkami čtenářů.

O tom, že teorie chemtrails patří do stejného soudku jako přistání Američanů na měsíci, netřeba pochybovat. Stačí si přečíst libovolnou středoškolskou učebnici fyziky a zjistit jak by soli barya působily na obloze také to, že by velmi rychle částečky spadly na zem a kontaminovaly půdu. Gravitace je slovo, které zřejmě esoterici a konspirátoři asi neslyšeli.

České konspirace
Už při běžném pohledu na internet je jasné, že obyvatelé České republiky domnělé konspirace milují možná úplně stejně jako Američané, jejichž vlast je považována za celosvětovou líheň různých teorií spiknutí. Češi svou první velkou konspirační teorii měli už v patnáctém století, pár desítek let před objevením Ameriky. Její hlavní postavou nebyl nikdo menší než husitský král Jiří z Poděbrad. Podle tehdy významných šlechticů Jana z Rožmberka a Zdeňka ze Šternberka se zemský správce Jiří spikl s husitskou šlechtou a nechali otrávit mladého katolického krále Ladislava Pohrobka, proto aby se umírněný husita ujal českého trůnu. Až po 528 letech jej očistil antropolog Emanuel Vlček. V roce 1985 zkoumal kosterní pozůstatky Ladislava Pohrobka a jejich snímky pořízené pomocí počítačové tomografie odhalily, že král zemřel na jednu z forem leukémie. Některé německé učebnice dějepisu však Jiřího z Poděbrad za spiklence a královraha považují dodnes.

Typickou vlastností všech konspiračních teorií je, že na jeden problém existují často dva protikladné názory. Taková Sametová revoluce v listopadu 1989 se podle bývalého disidenta Petra Cibulky odehrála v režii sovětské vojenské služby GRU a nechvalně známé KGB, jejímiž agenty byla většina porevolučních politiků. Naopak deník Haló noviny vydávaný Komunistickou stranou Čech a Moravy má jasno v tom, že „Sametový převrat byl v režii světového kapitálu a světovému kapitálu také polistopadová politická šmíra poctivě sloužila. Nemohla jinak, neboť by nevládla. Jejím posláním byl laciný výprodej socialismu a tomuto poslání dostála.“ A jako ve slavné Werichově a Voskovcově písni o Golemovi je tu verze ještě další (tuším, že je třetí v pořadí) a to že šlo o nezdařený převrat reformních komunistů, kteří se prostě jen chtěli zbavit Miloše Jakeše a jeho konzervativních parťáků.

Vůbec nejslavnějším českým milovníkem teorií spiknutí je nositel bronzového Bludného balvanu zpěvák Karel Gott. „Jsem přesvědčený, že zvlášť v posledních stoletích nejde o žádné omyly, naopak politika se odvíjí podle přesných scénářů, nic se neděje náhodou, i to nejhorší jako války. Vždy je o vítězích rozhodnuto dávno předtím. Stejné banky podporovaly toho, kdo je rozpoutal, a vyjednávaly s tím, kdo byl napaden. Domlouvaly se, čím budou platit, až jim budou posílat zbraně. Běh světa řídí tyto vysoké nadstátní kruhy, tzv. Ilumináti nebo osvícenci, a také svaté řády a lóže až po mysticko-okultní organizace. Jde o osoby, které tím pádem určují, kdo bude dělat politiku a to ostatní už je jenom velké divadlo,“prohlásil před šesti lety v Lidových novinách zpěvák.

Poté co zažil ničivou cunami, jenž v prosinci 2004 zasáhla pobřeží Indického oceánu, se několika novinářům svěřil, že za tím stály nějaké temné síly, lidé, kterým se katastrofa hodila.V Asii je dnes asi nejpopulárnější teorie, že cunami vyvolaly testy ekologických zbraní schopných způsobit zemětřesení a vulkanické erupce prostřednictvím elektromagnetických vln. Pokusy měla mít na svědomí buď americká nebo indická vláda, případně obě dohromady.

Vláda nebo vládci v pozadí?
USA jsou kolébkou většiny velkých teorií spiknutí. Kromě stovek internetových stránek věnujících se konspiracím tu vznikají i konspirační dokumentární filmy a pochopitelně časopisy. Tím nejznámějším je od roku 1992 Paranoia. Mimo jiné se v některých jejích číslech lze dočíst o tom, že aféra amerického prezidenta Billa Clintona se stážistkou Monikou Lewinskou byla zosnována britskou tajnou službou MI5, která se chtěla demokratického prezidenta zbavit, protože nešel Britskému království na ruku jako předchozí američtí vůdci nebo že nekonečný sci-fi seriál Star Trek je konspiračním útokem vojensko-průmyslově-zábavního komplexu, jehož účelem je podprahově obrátit americké diváky na katolicismus.

Konspirační teorie vzniknuvší v USA můžeme většinou rozdělit na ty, za které může americká vláda a ty, za nimiž stojí nějaké mocné skupiny vládnoucí vládám v pozadí, ať už jsou to Gottovi oblíbení Ilumináti nebo třeba nejbohatší finančníci či jiné vlivové skupiny.

Americké vládě je v současné době dáváno za vinu hlavně zosnování útoků na Světové obchodní centrum (WTC), proto aby USA měly záminku k útoku proti Afghánistánu a Iráku a mohly tak ovládnout zdejší zásoby ropy. Oficiální verzi vyšetřovací komise věří podle dva roky starého průzkumu deníku The New York Times jen 16% procent Američanů. Ostatní si myslí, že vláda něco zatajila. Třetina je dokonce přesvědčena, že vláda při útocích sama asistovala. Průzkum společnosti Ipsos-Reid ze září 2006 zase zjistil, že 22 procent Kanaďanů věří, že za útoky stojí americká vláda. Teorií kolem jedenáctého září a údajných nesrovnalostí jsou desítky. Většina však neobstojí při bližším zkoumání, třeba že všichni židovští zaměstnanci WTC dostali varovný email, aby ráno nechodili do práce, nebo že se budovy zřítily díky řízenému odstřelu instalovaných trhavin. (V ČR existují desítky internetových stránek vyznávajících teorie, že za jedenáctým zářím stojí buď USA, Izrael nebo Ilumináti. Nejznámějšími propagátory jsou třeba astrolog Antonín Baudyš mladší, Jiří Mašek nebo významný muslimský podnikatel žijící v Praze Mohamed Abbás).

Podle dokumentárního filmu Duch doby, jenž si získal postavení coby nejslavnější film propagující teorie spiknutí není zosnování jedenáctého září v amerických dějinách nic nového. Finanční kruhy, jenž vládu řídí, už třeba zosnovaly incident v Tonkinském zálivu po němž USA vstoupily do Vietnamské války nebo schválně prodlužují válku v Iráku, která už mohla být dávno vyhraná, jen kvůli tomu, aby na ní co nejvíce vydělaly.

Trošku v pozadí se pod vlivem jedenáctého září ocitly dvě dříve oblíbené konspirační teorie a to zinscenování přistání amerického Apolla na Měsíci v holywoodských ateliérech a umělé vytvoření viru HIV jako zbraně buď ke zničení homosexuálů nebo černochů, která se vymknula kontrole. Tomu, že byl virus vytvořen v laboratořích jako biologická zbraň proti černochům podle průzkumu z roku 1990 věří třicet procent černého obyvatelstva New Yorku.

I Spojené státy mají své konspirační umělce. Zpěvačka Alicia Keysová v rozhovoru pro časopis Blender označila gagsta rap za trik vlády, jak přesvědčit černochy, aby se navzájem pozabíjeli.
Někdy je víra v teorie spiknutí skutečně zhoubná. Muslimové v Indii třeba věří fámám, že očkování proti dětské obrně organizované vládou má za úkol sterilizovat muslimskou populaci a odmítají jej. Není pak divu, že mezi indickými muslimy je dětská obrna nejrozšířenější.

Nový světový pořádek
Tajemní vládci světa, kteří vyvolávají války kdy se jim zachce, práškující celý svět baryem a ovládají světovou ekonomiku, mají na svědomí mimo jiné i technickou zaostalost lidstva. Zabraňují například výrobě automobilů na vodu, případně dokonce na perpetum mobile. Otevřeně se k takovým teoriím v pořadu Detektor, který vysílala Česká televize a který předčasně ukončila kvůli nedůvěryhodnosti vystupujících a bláznivých teorií, které zde předkládali, přihlásil ještě nedávný náměstek ministra pro místní rozvoj a významný člen Strany Zelených Petr Pávek. Autorem revolučních vynálezů měl podle něj být Nikola Tesla. Uměl údajně přenášet elektrickou energii na dálku a také vymyslel elektromobil, který jezdil na energii ze vzduchu. „Energie kdykoliv a odkudkoliv by otřásla světem a to se mocným nelíbilo,“ tvrdí Pávek a proto oni mocní tyto patenty drží v utajení dodnes.

Oni mocní vládci světa za oponou chystají jeden skutečně ďábelský plán, který se stal již před několika lety zřejmě největším hitem mezi zastánci konspiračních teorií a pomocí něhož mají nastolit jakýsi nový světový pořádek (New World Order). Zajímavé je, že tuto teorii v České republice přijímají nejen osvědčení konspirátoři, ale i náboženské kruhy a někteří politikové. Mocní se prý chystají ovládnout lidstvo na celé planetě tím, že každý člověk bude muset mít pod kůži implantovaný čip. Podle katastrofických scénářů půjde člověka na dálku pomocí čipu buď ovládat nebo dokonce zabít.

Tichá pošta pro vlastní důležitost
„Myslím, že všechny ty teorie spiknutí si lidé vytváří proto, aby se cítili jistější. Je to sice často jistota založená na úplně chybných předpokladech, ale pro psychiku plní svůj účel. Ta chce, nebo dokonce musí, být opřena o jistoty. Pak se cítíme dobře: My jsme ti, kdo vědí. Někdy jsme ve vysvětleních unáhlení: Chceme mít náskok oproti druhým – my chceme vědět dříve. Líbí se nám poté poučovat druhé, objasňovat. Je to přece slastná pozice – poučujících. Obávám se, že o pravdu nebo o relevanci k ověřeným faktům u autorů nebo šiřitelů konspiračních teorií velice často nejde,“ myslí si psycholog z Masarykovy univerzity v Brně Zbyněk Vybíral

Podle publicisty Martina Petráska, který se teoriemi spiknutí zabývá nejsou prakticky nic jiného než jistá obdoba tiché pošty: „Když jsme si jako děti hráli na tichou poštu, často jsme se a divili jak krásně zdeformované informace se dostaly na druhý konec třídy. A nyní si jen uvědomte, že ve světě moderních technologií a internetu jsou možnosti šíření podobných zpráv omezené snad jen velikostí zeměkoule a naivitou jejího obyvatelstva. Takže na začátku vlastně vůbec nemusí stát nějaký šílenec nebo nějaká konspirační skupina. Ta se zdeformovaných zpráv jen chytá využívá je ke svému prospěchu. Ať už úmyslně a s cílem zneužít je třeba ke slávě a výdělku, nebo prostě z nějakého „záslužného“ důvodu. Třeba proto, že takoví jedinci nedokáží pracovat s informace a rozpoznat to, co je pravdivé a co je prostě lež a nesmysl.“

Kdo vlastně ovládá svět?
Šiřitelé konspiračních teorií mají poměrně jasno v tom, že nějaká úzká skupina lidí, ovládá svět. Nemohou už se však shodnout na tom, kdo jsou oni světovládci, stojící v pozadí všech světových událostí. Podle jedněch je to Vatikán, tedy centrum Katolické církve. Ostatně ve Vatikánu údajně nikdo v Boha nevěří. Křesťanství, stejně jako Ježíš Kristus, je jen dokonale vymyšlený podvrh k ovládání neznalých mas.

V rozporu se zájmy Vatikánu stojí židé, kteří mají zřejmě prsty ve všem už od té doby co ukřižovali Ježíše Krista (pokud se ovšem nejednalo o vymyšlenou postavu). Na rozdíl od katolické církve svou údajnou světovládu zaplatili miliony mrtvých, ať už během středověkých pogromů nebo Druhé světové války. Dodnes statisíce lidí po celém světě věří v to, že podvržený spisek Protokoly sionských mudrců je skutečně záznamem ze sionistického kongresu konaného v roce 1897 v Basileji, který popisuje cestu k židovskému ovládnutí světa.

Zvlášť v USA jsou oblíbenými vládci planety Ilumináti. V pojmu Ilumináti je docela chaos. Často jsou za ně totiž označovány různé skupiny a tajné spiklenecké organizace. Nejčastěji se mluví o bavorských Iluminátech. Založil je prvního května 1776 jezuitský učedník Adam Weishaupt. V roce 1784 však bavorský vládce Karl Theodor zakázal všechny tajné společnosti a struktura Iluminátů se brzy rozpadla. O třináct let později vydal Augustin Barruél Paměti ilustrující dějiny Jakobinismu, v nichž předestírá konspirační teorii zahrnující Templáře, Rosikruciány, jakobíny a Ilumináty jimž dává za vinu rozpoutání Velké francouzské revoluce.

Ilumináti se často rekrutovali ze společenství Svobodných zednářů. Ti vznikli už v roce 1723, kdy vydal presbyteriánský kněz James Anderson zednářský manifest, který s malými úpravami platí dodnes. Podle manifestu jsou dveře zednářských lóží otevřeny všem mužům s výjimkou hloupých ateistů, bezbožných nevzdělanců a mužů špatných mravů. V českých zemích vznikla první zednářská lóže v roce 1741 a své zlaté období prožila za první republiky.

Poslední dobou si ctitelé konspirací vystačí s tím, že oněmi „muži za oponou“ hrajícími si se světem jako s šachovými figurkami jsou prostě někteří mocní finančníci.

Oblíbené teorie spiknutí
Útoky na Světové obchodní centrum a budovu Pentagonu nemají na svědomí muslimští teroristé, ale buď americká vláda, Izrael nebo Ilumináti.
Monika Lewinská byla britská agentka, která dostala za úkol zničit Billa Clintona.
Princeznu Dianu nechala zavraždit britská tajná služba MI 5.
Sci-fi seriál Star Trek nechal natočit Vatikán, aby Američané konvertovali ke katolictví.
AIDS byl vytvořen v laboratořích a posléze pod záminkou očkování jím byli infikování američtí gayové. Podle jiné teorie zase chudí černoši v amerických ghettech.
Teroristické útoky v Londýně zorganizovala MI 5.
Teroristické útoky v Madridu zosnovali opoziční socialisté v čele s Josém Zapaterem, aby vyhráli volby.
Falešné kruhy v obilí vytváří tajné služby, aby diskreditovali ty skutečné vytvořené záhadnými silami.
Prezidenta J. F. Kenedyho nechala zavraždit buď CIA nebo KGB nebo mafie.
Vlnu cunami v roce 2004 vyvolaly pokusy USA nebo Indie za účelem vyzkoušet novou zbraň, případně stavební firmy, které chtěly vydělat na obnově zničených turistických komplexů.
Američané nikdy nepřistáli na Měsíci, stejně jako Gagarin nebyl prvním člověkem ve vesmíru. První ruský kosmonaut totiž při letu zahynul a proto vše sovětská vláda zatajila.
Vlády nechávají z letadel roztrušovat soli barya, aby zabránily globálnímu oteplování, tzv. chemtrails.
Američané uměle protahují války v Iráku a v Afghánistánu, aby na nich velké firmy dodávající zbraně a potraviny co nejvíce vydělaly.
Ilumináti se chystají na definitivní ovládnutí světa. Má jim k tomu dopomoci očipování veškeré světové populace. Aby lidé čipy přijali, bude jim namluveno, že se jedná o metodu jak bojovat s infekcemi a nemoci, přitom budou po implantování čipu dálkově ovládáni, pokud nebudou vládce světa poslouchat, čip je zabije.

Kam dál?

Mýtus o Sisyfovi Zobrazit

Mýtus o Sisyfovi

Text vyšel původně ve Zpravodaji 3/2002, rozhodli jsme se jej ale připomenout.
Čt 29. 8. 2019 Přečíst
Umírá se na COVID, nebo s COVID? Zobrazit

Umírá se na COVID, nebo s COVID?

V souvislosti s onemocněním COVID se v médiích objevují i někteří lékaři, kteří tvrdí, že v případě smrti „na COVID“ jde ve skutečnosti obvykle o smrt „s COVID“. Ve světle současných poznatků není takové tvrzení obhajitelné.
Čt 27. 8. 2020 Přečíst
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace