MUDr. David Frej vystudoval medicínu a několik let pracoval na interním oddělení. Jenže medicína interní mu příliš neseděla a tak přesedlal na medicínu alternativní. V přesedlání byl důsledný. Sice nezapomíná zdůrazňovat své medicínské vzdělání, ale vystoupil z České lékařské komory. I své vzdělání si alternativně doplnit doma i v zahraničí. Milovníci historie na něm ocení to, že se v něm na scénu vrátil Aesklépiův žák, který si vytvořil vlastní medicínský systém, ve kterém kombinuje východní a západní medicínu. Bohužel severní ani jižní medicínu do svého systému nezahrnul.
Jedním z produktů jeho učení je vlastní řada potravinových doplňků. Rozhodně mu nelze upřít kreativitu. Tak například notoricky známý B-komplex doplnil o C-komplex. Jeho další produkty svým jménem jasně naznačují, na co vlastně jsou. Zmiňme například kapsle Zrak, kapsle Cholesterol nebo Růstové sérum na vlasy. Preparáty jsou vesměs podstatně dražší, než srovnatelný obsah vyráběný nenažranými farmaceutickými firmami, ale zato je můžete zaplatit při konzultacích kartou. Konzultace samotné jen v hotovosti.
MUDr. Frej nezůstává jen u své praxe, plně se věnuje osvětě. Vedle periodik důstojných jeho specializace - například časopisu Regenerace nebo webu Vitalia - proniká i na stránky denního tisku a na obrazovky televizí. To mu umožňuje, aby se prezentoval jako odborník - ba přímo průkopník - na poli podstaty a léčby chronických onemocnění včetně potravinových alergií a poruch metabolismu.
Zřejmě tím nejvíc revolučním příspěvkem MUDr. Freje je jeho boj proti boji s cholesterolem. V článku Mýtus o zlém cholesterolu, jehož jediným zdrojem je jeho kniha, uvádí řadu odvážných tvrzení. Například tvrdí: "...stále více odborníků, kteří se dívají na problém nezaujatě, považuje zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi za nepodstatnou informaci."
Takto podané je to skutečně téměř pravda. Hladina celkového cholesterolu v krvi je skutečně laboratorní parametr, který není moc užitečný. Proto se také už hezkou řádku let stanovuje lipidové spektrum, tedy zastoupení jednotlivých frakcí lipoproteinových částic, ve kterých se cholesterol po těle přenáší. O existenci lipoproteinových částic MUDr. Frej ví, dokonce ví i to, že se vesměs stanovují. Proto je poněkud nejasné, proč se vyjadřuje k celkovému cholesterolu. Skoro jako kdyby se tím vypořádával se slaměným panákem.
Kdyby snad byl někdo na pochybách, že je to jen zkratka, dále argumentuje tím, že existují problémy spojené s nízkým cholesterolem. Ano, takové problémy skutečně existují. Tak například porucha syntézy vlastního cholesterolu je obvykle tak zásadní, že postižený zemře dříve, než se vůbec narodí. Pokud by ale byla řeč jen o nízkém LDL cholesterolu, tak tím zásadním problémem postižených je pomalý rozvoj aterosklerotických změn. Jaká to odporná nemoc, chudák postižený si nejspíš neužije stenokardie při infarktu myokardu ani poruchy motoriky při cévní mozkové příhodě. Ale to jen na okraj, obecná struktura argumentu "málo škodí, moc je nutně v pořádku" neobstojí nejen před základní učebnicí patologické fyziologie, ale i před běžnou zkušeností. Například nedostatek i nadbytek glukózy v krvi řešil snad každý internista jako docela závažný problém pro nemocného.
Skutečně průlomové je tvrzení, že ateroskleróza není způsobena vysokou hladinou LDL částic a lipoproteinu (a), ale zánětem. Bohužel různé typy vědeckých studií, kvalitní přehledové články a dokonce i dobré učebnice patologie a kardiovaskulární medicíny tvrdí něco jiného. My, kteří ve svém studiu spoléháme na mainstreamovou vědu, se učíme, že příčinou aterosklerózy je únik jistých lipoproteinů transportujících cholesterol do stěny tepny, jejich hromadění v tepně a místní poškození. Zánět se zde skutečně objevuje, ale jako důsledek, nikoliv jako příčina. Dokonce jsme tak zlomyslní, že vliv tzv. subklinického systémového zánětu studujeme jako možný komplikující faktor rozvoje aterosklerózy.
MUDr. Frej má ale v zásobě ještě jeden neprůstřelný argument: "Ateroskleróza vzniká jen v tepnách. Cholesterol tedy není hlavním viníkem."
Bohužel i vnímavějším středoškolákům je jasné, že tlak krve v žilách je mnohem menší než tlak krve v tepnách, takže žíla a tepna nemusí být identické struktury. A skutečně nejsou, odlišnosti jsou dokonce i v molekulární výzbroji a výstroji buněk tvořících výstelku cév. Vědci jsou dokonce tak zlomyslní, že vážně studují i vliv odlišného charakteru proudění krve v tepnách a v žilách na to, jak snadno unikají lipoproteiny do stěny cévy.
Od spekulací o příčinách ateosklerózy je jen krůček k odmítání terapie fungující v rámci skutečné medicíny, tedy podávání léků na snižování cholesterolu. Aby nebyl nikdo na pochybách, MUDr. Frej se k tomu otevřeně hlásí, když říká: "Statiny jsou jen lobby farma firem a mají spoustu nežádoucích účinků."
Lobby farma firem je zřejmě silná, protože silné metaanalýzy ukazují, že jde o léčbu účinnou ve smyslu snižování rizika komplikací aterosklerózy jako je třeba infakt myokardu nebo cévní mozková příhoda. Dokonce ukazují i to, že jde o léčbu poměrně bezpečnou. To znamená, že komplikace mohou nastat, ale že pro toho, komu jsou statiny indikovány, je mnohem výhodnější je užívat, než je odmítnout.
Bohužel tady končí veškerá legrace, protože na kardiovaskulární onemocnění se umírá. Rady odmítnout léčbu nebo vysadit již zavedenou léčbu jsou doslova vražedné, zejména když je vykládá někdo, kdo se dovolává své formální autority. A proto bez legrace a zcela vážně oceňujeme MUDr. Davida Freje za jeho průkopnické až zákopnické snahy Bludným balvanem v kategorii biochemie a nauka o výživě.
Související videa
- David Frej: Lež o zlém cholesterolu (29. 11. 2024)
- Miloslav Šindelář: 6 nebezpečných mýtů o cholesterolu: MUDr. Frej reakce (16. 12. 2024)
K dalšímu čtení
- Ference BA et al. Low-density lipoproteins cause atherosclerotic cardiovascular disease. 1. Evidence from genetic, epidemiologic, and clinical studies. A consensus statement from the European Atherosclerosis Society Consensus Panel. European Heart Journal 2017;38(32):2459-2472. doi: 10.1093/eurheartj/ehx144
- Lu J et al. Causal association of blood lipids with all-cause and cause-specific mortality risk: a Mendelian randomization study. Journal of Lipid Research 2024;65(4):100528. doi: 10.1016/j.jlr.2024.100528
- Ference BA et al. The LDL cumulative exposure hypothesis: evidence and practical applications. Nature Reviews Cardiology 2024;21(10):701-716. doi: 10.1038/s41569-024-01039-5
- Cheunf BMY et al. Meta-analysis of large randomized controlled trials to evaluate the impact of statins on cardiovascular outcomes. British Journal of Clinical Pharmacology 2004;57(5):640-651. doi: 10.1111/j.1365-2125.2003.02060.x
- Cholesterol Treatment Trialists' Collaboration. Efficacy and safety of statin therapy in older people: a meta-analysis of individual participant data from 28 randomised controlled trials. Lancet 2019;393(10170):407-415. doi: 10.1016/S0140-6736(18)31942-1
- Cai T et al. Associations between statins and adverse events in primary prevention of cardiovascular disease: systematic review with pairwise, network, and dose-response meta-analyses. BMJ 2021;374:n1537. doi: 10.1136/bmj.n1537
- Souihol C et al. Endothelial responses to shear stress in atherosclerosis: a novel role for developmental genes . Nature Reviews Cardiology 2020;17:52-63. doi: 10.1038/s41569-019-0239-5