Načítám...

Žaloba na výrobce homeopatik

The Center for Inquiry (CFI), americká nezisková organizace, která se snaží vystupovat mimo jiné proti víře v pseudovědu, podala 14. dubna 2022 žalobu na předního světového výrobce homeopatik Boiron. Žalobu podali podle místního zákona na ochranu spotřebitelů (District of Columbia Consumer Protection Procedures Act). CFI viní Boiron z prodeje výrobků, o kterých nepravdivě a nepodloženě tvrdí, že mohou léčit nebo příznivě ovlivnit řadu zdravotních obtíží. Podle CSI je vedle grandiózních tvrzení o možném zdravotním efektu homeopatik dalším problémem, ze kterého Boiron a podobné firmy profitují, i to, že mnozí zákazníci vůbec neví, že lék, který si koupili nebo který jim byl doporučen, je homeopatikum. Dokonce mnoho zákazníků vůbec netuší, co slovo "homeopatikum" znamená.

Vedle praktické neslučitelnosti homeopatie se současnou fyzikou a biologií existují i silné přímé doklady absence klinické efektivity, viz např. o zevrubnou analýzu se opírající stanoviska European Academies' Science Advisory Council nebo australské vlády. Z toho důvodu je propagace homeopatie jako léku nejen nemorální lež, zejména pokud tak činí lékař, ale v konkrétní zemi může narazit i na zákony na ochranu spotřebitele.

Proces s farmaceutickou firmou Boiron není jediný proces spojený s výrobou a prodejem homeopatik, ve kterém se CFI angažuje. CFI podal v minulosti žalobu na řetězce Walmart a CVS Pharmacy za to, že propagují homeopatika takovým způsobem, že uvádějí zákazníky v omyl.


Kam dál?

Balvanem oceněné tvrzení se ukázalo být pravdou. Vážně? Zobrazit

Balvanem oceněné tvrzení se ukázalo být pravdou. Vážně?

Komentář ke tvrzení, že se tvrzení některých našich oceněných později potvrdilo
Po 27. 5. 2024 Přečíst
Rakouští lékaři vyzývají Rakouskou lékařskou komoru k ukončení podpory pseudomedicíny Zobrazit

Rakouští lékaři vyzývají Rakouskou lékařskou komoru k ukončení podpory pseudomedicíny

Rakouská Iniciativa pro vědeckou medicínu vyzývá Rakouskou lékařskou komoru, aby se plně distancovala od pseudovědecké medicíny a přestala podporovat formální vzdělání v pseudomedicíně.
Ne 21. 8. 2022 Přečíst
Očkování proti COVID a Ukrajina Zobrazit

Očkování proti COVID a Ukrajina

Kanadská studie: Odmítání očkování a bagatelizace COVID je silně asociována s příklonem k Rusku a s obhajobou agrese na Ukrajině
Ne 20. 3. 2022 Přečíst
Rusty Razor za rok 2023 získal Dr Aseem Malhotra Zobrazit

Rusty Razor za rok 2023 získal Dr Aseem Malhotra

Britský magazín The Skeptic zveřejnil 23. září výherce anticeny The Rusty Razor určené pro nejhoršího propagátora pseudovědy v roce 2023. Vítězem se stal Dr Aseem Malhotra.
Ne 24. 9. 2023 Přečíst
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace