Načítám...

Ohlédnutí za jubilejním X. Skeptikonem Hustopeče u Brna, 14. - 16. června 2013

Oblíbené setkání členů a příznivců našeho klubu se již počtvrté uskutečnilo na Jižní Moravě, v kraji staleté vinařské historie. Proč je tomu tak a proč to byly letos zrovna Hustopeče? Za to vděčíme nejen dobrému vínu.

Výběr vhodného města začíná zpravidla již v září předchozího roku. Vytipuje se jich více a pak se jedná na městských úřadech. Tam záleží na zájmu o veřejné přednášky se skeptickou tématikou a na ochotě podpořit nás sponzoringem, zvl. poskytnutím přednáškového sálu, úhradou propagace apod. Pokud město projeví zájem, je třeba se poohlédnout po ubytování, nejlépe v internátě nebo v penzionu, který se případně připojí ke sponzorům. Hledají se příhodné místní pamětihodnosti s kvalitním průvodcem. Rovněž večerní posezení účastníků je třeba volit pečlivě a pokud možno s příspěvkem, vždyť nejsme hosté ledajací! Snáze se to popisuje, než provádí. V době hospodářská krize mají podniky i instituce „hluboko do trezoru“.
V Hustopečích se to zdařilo díky pochopení paní Martiny Ondrové, pracovnici Městského úřadu. Zajistila nám sál s ozvučením v Kulturním domě a rovněž propagaci v tisku, na letácích a na webových stránkách města.

Ubytováni jsme byli v místním Středním odborném učilišti, kde se o nás postarala paní Lenka Chrastinová. Někteří z nás přijeli již v pátek, jiní se připojili v sobotu ráno.
Mile nás překvapily keramické pamětní medaile X. Skeptikonu, jejichž výrobu zajistil pana ředitel Centra volného času Bořivoj Švásta  v „Pavučině“. Kulturně hodnotná byla sobotní společná návštěva městského muzea, kterým nás provázel pan Michal Vejpustek, živoucí kronika Hustopečí. Poutavě vyprávěl o historii města, zvláště o vinohradnictví v dobách, kdy se krádež ve vinohradech trestala smrtí po předchozím lámání v kole. Leckdo z nás si posteskl, že tento způsob udržení pořádku zanikl. Pan Vejpustek nás poté dovedl na místní hřbitov,do míst, kde jsou pochováni rodiče TGM.

Po společném obědě v klimatizované restauraci Pálava se přiblížil hlavní bod programu, přednášky pro veřejnost (Kulturní dům Hustopeče od 14 do 18 hodin). Před zahájením natáčela městská televize rozhovor s přednášejícími (záznam naleznete na http://youtu.be/OsirfD96z0w).

Karel Pavlů zahájil a moderoval následující přednášky, doprovázené živou diskusí:
Prof. MUDr. Oskar Andrysek, DrSc.: Role psychiky při onkologické léčbě.
Prof. MUDr. Jiří Heřt, DrSc.: Magnetický smysl živočichů. Realita nebo mýtus?
RNDr. Jiří Grygar, CSc.: Od Tunguzského meteoritu k Čeljabinsku aneb Země pod údery meteoritické artilerie.

Vystoupení oblíbené trojice přednášejících bylo přijato s živým zájmem. V sále bylo přítomno téměř 40 posluchačů, nicméně z poloviny šlo o skeptické účastníky. Navzdory propagaci nebyla účast místních občanů valná. Snad to způsobilo krásné počasí, které mohlo odlákat od návštěvy přednášek.
Po dobu přednášek byla u Kulturního domu přistavena jako reklama nová škodovka. Tu nám spolu s finančním příspěvkem poskytla firma AGROTEC a.s.

Večer se o nás postaral pan Roman František ve svém vinném sklepě. Na jeho odborný výklad s ochutnáváním vzorků nelze zapomenout.
V neděli ráno nikoho nebolela hlava, což dokumentuje kvalitní víno! Následoval individuální program a cesty domů.
Věříme, že jubilejní setkání přispělo k utužení kontaktů mezi skeptiky i k veřejné osvětě. Na závěr naší stručné zprávy poděkujme sponzorům, jimiž byli:

Organizační složka Marketing a kultura města Hustopeče
Městské muzeum a galerie
Hustopečský Dům dětí a mládeže Pavučina
Střední odborná škola a Střední odborné učiliště v Hustopečích
AGROTEC a.s.


Více fotografií ze Skeptikonu lze nalézt na stránkách:
http://kareldruhy.rajce.net/X.SKEPTIKON_2013

Kam dál?

Brno - 15. května 2013 Zobrazit

Brno - 15. května 2013

Prof. RNDr. Jan Novotný, C.Sc Paradoxy - věční průvodci poznání středa 15. 5. 2013 v 19.00 Sál ...
Čt 9. 5. 2013 Přečíst
Brno - 20. února 2013 Zobrazit

Brno - 20. února 2013

Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. POLÁRNÍ ZÁŘE Konferenční sál Moravské zemské knihovny, Kounicova 6...
Ne 17. 2. 2013 Přečíst
Brno - 24. dubna 2013 Zobrazit

Brno - 24. dubna 2013

Prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc. KOMETY KAMIKADZE středa 24. 4. 2013 v 19h Konferenční sál...
St 17. 4. 2013 Přečíst
XI. SKEPTIKON – POKYNY PRO ÚČASTNÍKY Zobrazit

XI. SKEPTIKON – POKYNY PRO ÚČASTNÍKY

Kunštát 23. – 25. května 2014 Přihlášení: odeslat návratku do 15. května 2014 Pokyny a návratka js...
Út 15. 4. 2014 Přečíst
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace