Načítám...

Stručný výkladový slovník českých skeptiků

Předmluva - předkládaný základ slovníku vytvořil Jiří Heřt

Vývoj lidstva nikdy nebyl tak rychlý a životní úroveň tak vysoká jako v současné době. Není pochyb o tom, že za úroveň dnešní technické civilizace vděčíme racionálnímu myšlení a vědě. Přesto se dnes racionalita v západním světě i v České republice zpochybňuje, šíří se iracionalita a falešný zájem o duchovní svět a fenomény. Módní filosofický postmodernismus relativizuje možnosti lidského poznání a zpochybňuje možnosti i výsledky vědy. Stále častěji jsou zkresleně interpretovány vědecké objevy a jsou hledány alternativní výklady. V souvislosti s šířením iracionality ve společnosti se šíří i víra v nejrůznější paranormální jevy. Je to i proto, že iracionální představy jsou masivně šířeny všemi médii, zatímco existuje jen minimum kritických pramenů, které by záhadné nebo sporné jevy objektivně vysvětlovaly.

Jedním z takových zdrojů může být i forma výkladového slovníku, který jsme se rozhodli předložit veřejnosti na webové stránce Českého klubu skeptiků SISYFOS. Podobné slovníky už existují. Je to především americký slovník „The Skeptic´s Dictionary,“ existující i na webu pod názvem www.skepdic.com, dílo R.T. Carrolla. V Německu existuje, zatím jen v knižní podobě, kolektivní dílo pod vedením Irmgard Oepenové „Lexikon der Parawissenschaften“. Oba cizojazyčné slovníky však českým čtenářům umožňují jen částečnou orientaci, protože jsou zaměřeny na specifickou domácí situaci a analyzují především paranormální názory a metody domácích autorů. Kromě toho jsou oba slovníky poněkud jednostranné. Americký Carrollův slovník je především pohledem psychologa, německý je všestrannější, ale příliš stručný.

Cílem našeho slovníku je poskytnout přesné, objektivní a podložené informace o předmětu skeptického zájmu z racionálního, kritického hlediska. Mezi hesla jsme zařadili nejen paranormální fenomény a disciplíny, ale také různé sporné, diskutabilní názory a jevy, rozšířené v České republice, se kterými se náš skeptický klub setkává. Do slovníku zařazujeme tedy hesla sahající od šarlatánství a absurdit přes paranormální oblast až k seriózním, ale často mylně interpretovaným nebo záměrně zkreslovaným problémům. Do slovníku jsme vložili i náš názor na některá aktuální odborná a společenská témata, která jsou často chápána mylně nebo zkresleně.

Hesla jsou zpracována tak, že je nejprve podán objektivní popis fenoménu resp. termínu a po něm pod názvem „Hodnocení“ je uveden pohled kritický, skeptický. Pokud jde o odkazy, neuvádíme běžné prameny k jednotlivým heslům, protože ty lze snadno získat v monografiích, encyklopediích i na webu, a samozřejmě necitujeme ani publikace a články obhájců a propagátorů paranormálních jevů. Omezili jsme se jen na kritické prameny, které nemá čtenář k dispozici, především na texty členů našeho skeptického klubu, jak ukazuje soupis základní použité literatury připojený k předmluvě. Slovník spolu s citacemi tak umožňuje čtenáři získat nejen objektivní názor na předkládaná témata, ale i přehled o programu, aktivitách a názorech našeho klubu SISYFOS.

Jsme si vědomi toho, že výběr hesel je zatím nerovnoměrný, neúplný a do značné míry subjektivní a že kritik objeví mnoho nepřesností. Předkládáme však jen základ slovníku, který chceme postupně zpřesňovat a hlavně doplňovat, aby vzniklo dílo obsáhlejší, vyčerpávající všechna skeptická témata. Budeme vděčni všem čtenářům slovníku za poznámky, doplňky, za návrhy zařazení dalších hesel nebo i za zaslání textu nového hesla. Prosíme, abyste návrhy zasílali na adresu jiri.hert@tiscali.cz. Návrhy budou posouzeny našimi odborníky a po schválení a redakci budou postupně zařazovány do slovníku.

Za Český klub skeptiků
SISYFOS
Doc. RNDr. Čeněk Zlatník, CSc.
předseda


Základní použité skeptické prameny
(U často citovaných pramenů v textu sborníku uvádíme jen jejich název.)

Carroll R.T.: The Skeptic´s Dictionary. John Wiley and Sons, Hoboken 2003
Edwards H.: A Skeptic, s Guide to the New Age. Australian Skeptics Inc. Sydney 2000
Fleissig J.: Zázraky a podvody. Bohemia, Praha 1995
Grygar J., Grün M., Ramešová St. : Trialog o mimozemšťanech. Paseka, Praha 2006
Handbuch Die Andere Medizin. Stiftung Warentest, Berlin 1994, 4. Auflage
Heřt J. a kol.: Homeopatie, clusterová medicína, anthroposofická medicína. Nakl. Lidové noviny, Praha 1997
Heřt J., Hnízdil J., Klener J.: Akupunktura, mýty a realita. Galén, Praha 2002
Inglis B., West R.: Průvodce alternativní medicínou. Zemědělské nakl. Brázda, Praha 1992
Kašpar E.: Populárně a vědecky o proutkaření. Jednota českých matematiků a fyziků, Praha
Kolektiv autorů: Alternativní medicína, možnosti a rizika. Grada Publishing, Praha 1995
Libovický S.: Okultismus a věda. (Překlad článků z časopisu Experientia z roku 1988), Nakl. S. Libovický, Praha 1994
Mornstein V: Utopený Archimedes. Nadace Universitas Masarykiana, Brno 1999, Nakl. Věra Nosková, Praha 2003
Oepen I. et al. (eds.): Lexikon der Parawissenschaften. Lid Verlag, Münster 1999
Prokop O. a kol.: Lékařské vědy proti pověrám a šarlatánství. Avicenum, Praha 1977, 1995
Stamm H.:Achtung Esoterik. Pendo, Zürich 2000. (Česky: Pozor esoterika, Academia, Praha 2002)
Škrabánek P., McCormick J.: Pošetilosti a omyly v medicíně. Nakl. Lidové noviny, Praha Věda kontra iracionalita 1 – 3. Sborník přednášek Českého klubu skeptiků SISYFOS. Academia, Praha 1998 a 2002, Nakl. V.Nosková, Praha 2005
Vojtíšek Z.: Encyklopedie náboženských směrů. Portál, Praha 2004
Zpravodaj SISYFOS, ročníky 1 (1995) – 12 (2006)

Encyklopedie
Internet
Skeptické časopisy Skeptiker a Skeptical Inquirer


Do Skeptického slovníku můžete vstoupit prostřednictvím odkazu v hlavním menu (vlevo nahoře), kliknutím na ikonu vpravo pod Novinkami, nebo na adrese http://www.sisyfos.cz/slovnik.

Kam dál?

March for Science - Přidejte se k nám! Zobrazit

March for Science - Přidejte se k nám!

March for Science, aneb Pochod za vědu, je celosvětová akce, které se můžete zúčastnit i v Praze a t...
Pá 14. 4. 2017 Přečíst
A co když někdo s COVID zemře při autonehodě? Zobrazit

A co když někdo s COVID zemře při autonehodě?

Stručná informace o principu hlášení "úmrtí na COVID" ve zdravotnických statistikách.
Út 14. 4. 2020 Přečíst
Nanoroušky a taky-nanoroušky Zobrazit

Nanoroušky a taky-nanoroušky

Článek se pokouší vysvětlit, co jsou roušky z nanovláken, a čím se liší od běžných textilních roušek – a to na popud reportáže ČT v pořadu Černé ovce. Reportáž monitorovala dovoz běžných textilních roušek z Vietnamu, které byly s pomocí technické zprávy doc. Ing. Frischera, Ph.D., označeny klamavým označením nanoroušky. Článek se pokouší vysvětlit, že analýza tkaniny roušky pomocí elektronového mikroskopu, byť provedená odborníkem na kybernetiku a digitální zpracování obrazu, je metodicky zcela zcestná. Záchyt mikroskopických částic na roušce se řídí zcela jinými zákony fyziky než je běžná laická představa síta, kterou částice v závislosti na své velikosti buď projde nebo neprojde.
Čt 10. 12. 2020 Přečíst
Na návštěvě u léčitele Zobrazit

Na návštěvě u léčitele

Spisovatel Ivan Klíma popisuje své setkání s vyhlášeným léčitelem Jindřichem Pasekou (1928 - 2005). Článek vyšel ve Zpravodaji Sisyfa 3/2004.
Ne 3. 11. 2019 Přečíst
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace