Načítám...

Reakce Prof. MUDr. Oskara Andryska, DrSc. na článek Ilony Manolevské v Meduňce

A oficiální medicína rakovinu vyléčí?

„Rakovina je velká mrcha, ale já nad ní vyhraju!“ prohlašovala před kamerami herečka Helena Růžičková. Svým humorem dodávala naději onkologicky nemocným – bohužel nic víc. V dokumentu o jejím boji s rakovinou jsme viděli záběry z řeznictví, kde si s cigaretou v ruce pochutnávala na uzenině. Pár léčitelů, vyděšených takovým přístupem k zákeřné nemoci, mě požádalo, abych jí předala obálku s jejich radami. Pochybuji, že Helena svůj životní styl změnila. Ano, řada nemocných se snaží žít zdravě, a přesto rakovině podlehnou. Ale mohou si říci, že udělali pro své uzdravení, co bylo v jejich možnostech.

I v Meduňce se snažíme dělat pro zdraví čtenářů, co je v našich možnostech. Ve spolupráci se Společností pro alternativní léčení rakoviny (SALOCO) pravidelně zveřejňujeme i rady odborníků, kteří se věnují tzv. alternativnímu léčení rakoviny. I když většina nemocných v naší zemi, stejně jako Helena Růžičková, poslušně podstupuje oficiální léčbu, odpůrci netradičních metod stále brojí proti těm, kteří se snaží pomáhat i jinou cestou. Nejnověji je to petice, v níž Český klub skeptiků Sisyfos kritizuje hlavně lékaře, kteří, cituji: „...propagují a používají spektrum neúčinných, podvodných, medicíně cizích metod a neváhají je doporučovat i onkologickým pacientům, jejichž jedinou nadějí na záchranu života je klasická medicína“. Podle Sisyfa alternativní medicína odporuje Zákonu o péči o zdraví lidu, etickému kodexu České lékařské komory i stanovám České lékařské společnosti. Vyzývají úřady a sdělovací prostředky, aby „...informovali veřejnost o skutečné povaze a možnostech léčitelů a alternativní medicíny a prosadili účinná opatření k omezení dalšího šíření těchto nebezpečných metod v naší republice“, (viz www.medunka.pvsp.cz, Volná tribuna, Pepa Zentrich k petici spolku Sisyfos). Jejich petice by mi nevadila, kdyby klasická medicína uměla rakovinu vyléčit. Ale víme své. Sama si od roku 2001 léčím bulku v prsu pouze alternativními metodami a věřím, že se už nevrátí doba, kdy se nesmělo o tomto léčení psát. I když – jeden člen Sisyfa mě po diskusi o alternativním léčení rakoviny označil ve stížnosti do Čs. rozhlasu za nebezpečnou novinářku, které by mělo být zabráněno v působení na veřejnost. Tak nevím, čeho se můžeme dočkat.

Těšíme se na vaše názory a zkušenosti s netradiční léčbou rakoviny, jíž se věnujeme i v této Meduňce.
Na shledanou za měsíc, přátelé.

Ilona Manolevská

-----------------------------------------------------------
Vážená Meduňko.

Na Váš článek o léčení rakoviny mohu sdělit toto: Omlouvá Vás pouze neznalost a odpusťte i důvěřivá hloupost (pokud to není neviditelná ruka trhu).

1. V současnosti umíme (normální lékaři – též se nám nadává alopati) vyléčit více jak 50% nádorových onemocnění. Je to nádherný obor, kde je pokrok cítit každým týdnem.

2. Je to taky smutný obor, kdy se díváme na oběti alternativních metod, které okradly nemocného o šanci vyléčení, protože ztratil cenný čas polykáním melasy a kdovíjakých sajrajtů, opletených pseudoučenými bláboly, a k nám přicházejí trosky na zatlačení očí.

3. Na jedné straně jsou noviny plné případů jednoho heparinového vraha, který usmrtil 8 pacientů, na druhé straně jsou lidé s lékařským diplomem, kteří krmí své pacienty alternativními nesmysly a připravují je nejen o peníze, ale i o cenný čas a šanci na přežití. O nich se ovšem nepíše. Naštěstí nejsem soudce, abych mohl autora článku v Meduňce označit za spolupachatele.

4. Nejsem členem Sisyfa proto, abych si hojil komplexy v učené společnosti, ale proto, že jsem tam poznal lidi, kterým toto morální bahno není lhostejné.

5. Nemívám ve zvyku užívat neargumentované vulgární výrazivo, omluvte to prosím mým dosud neotrlým svědomím a soucítěním s podváděnými a zabíjenými onkologickými pacienty.

6. Mohl bych pokračovat, ale škoda mého času a Vašich očí. Smysl by mělo sejít se k širší diskusi, tam bych byl společensky únosnější (papír snese více na obou stranách bariéry). Mohli by se jí zúčastnit i onkologičtí pacienti a já bych se pokusil nemávat učenými slovy, ale argumentovat jako obyčejný starý lékař, jehož hlavní vadou je, že má rád své pacienty.

S pozdravem Prof. MUDr. Oskar Andrysek, DrSc., e-mail oskar.andrysek@atlas.cz, mobil 608 055 686

Kam dál?

Nanoroušky a taky-nanoroušky Zobrazit

Nanoroušky a taky-nanoroušky

Článek se pokouší vysvětlit, co jsou roušky z nanovláken, a čím se liší od běžných textilních roušek – a to na popud reportáže ČT v pořadu Černé ovce. Reportáž monitorovala dovoz běžných textilních roušek z Vietnamu, které byly s pomocí technické zprávy doc. Ing. Frischera, Ph.D., označeny klamavým označením nanoroušky. Článek se pokouší vysvětlit, že analýza tkaniny roušky pomocí elektronového mikroskopu, byť provedená odborníkem na kybernetiku a digitální zpracování obrazu, je metodicky zcela zcestná. Záchyt mikroskopických částic na roušce se řídí zcela jinými zákony fyziky než je běžná laická představa síta, kterou částice v závislosti na své velikosti buď projde nebo neprojde.
Čt 10. 12. 2020 Přečíst
March for Science - Přidejte se k nám! Zobrazit

March for Science - Přidejte se k nám!

March for Science, aneb Pochod za vědu, je celosvětová akce, které se můžete zúčastnit i v Praze a t...
Pá 14. 4. 2017 Přečíst
Čeští skeptici - Kdo jsou a co chtějí Zobrazit

Čeští skeptici - Kdo jsou a co chtějí

Čeští skeptici s podtitulem Kdo jsou a co chtějí jsou především knihou humoru a údivu nad tím, co vš...
So 22. 8. 2015 Přečíst
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace