Načítám...

XXVI. ročník udílení Bludných balvanů Českého klubu skeptiků Sisyfos

V pátek 17. května v 17 hodin (a 17 minut) jsme v již tradiční Strouhalově posluchárně Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy zahájili druhé čtvrtstoletí udílení ceny Bludný balvan. Toto datum nebylo zvoleno náhodně, 17. května se připomíná zahájení projektu SETI@home, nález mechanismu z Antikythéry, první americké vydání knihy Čaroděj ze země Oz a v neposlední řadě i zveřejnění současné norské státní hymny. Vědomi si historického významu všech těchto výročí jsme do druhého čtvrtstoletí vstoupili s několika změnami.

První změna spočívá v tom, že jsme oceněné po vzoru kolegů z GWUP o udělení ceny informovali pouze telepaticky. Doufali jsme, že budeme úspěšnější než naši kolegové, ale nikdo z oceněných nepřišel. Buď o naši hodnotnou cenu nemají zájem, čemuž se ale nechce věřit, nebo došlo někde informační cestou k nešťastnému městnání mentionů. Problém jsme na místě konzultovali s odbornou věštkyní a ta nám přislíbila, že na řešení problému v budoucnu dozajista dostaneme grunt. Teď jen doufáme, že jde o přejasnovid, protože máme jen pramalé zkušenosti se zemědělskou malovýrobou.

Druhá změna spočívá ve změně kategorií. Podobně jako mizí doba individuálních velikánů vědy, mizí i velikáni pseudovědy a pavědy. Myslíme tím skutečné kreativní velikány, kteří se odvážně a z rozmyslem pouštějí do mokřad a bažin nesprávného úsudku, chybných zobecnění, dezinformací, misinformací a manipulací vůbec, nikoliv nešťastníky, kteří si spíše než výsměch zaslouží soucit a dost možná i pozornost dobrého psychiatra. Z toho důvodu jsme změnili systém kategorií a místo dosavadních stupňovaných kategorií jednotlivci a družstva máme nadále ad hoc kategorie. Barva kamene je nadále důležitá jen v případě, že se sejdou dva borci nebo týmy ve stejné kategorii, jinak je Bludný balvan celospektrální.

Třetí změna spočívá ve větším prostoru pro program mezi laudatii. Diváci tak viděli v přímé akci věštkyni, která nám přislíbila lepší zítřky ve znamení gruntové agentury, vyslechli si to nejlepší ticho z homeopatické opery Ředitel Hahnemann a byli svědky homeopatické pitvy.

 

Ve XXVI. ročníku byla udělena celkem čtyři ocenění. Protože každé ocenění spadalo do jiné kategorie, jsou všechny čtyři Bludné balvany celospektrální.

V kategorii zdravotní policie a veřejné zdraví získal Bludný balvan spisovatel a zdravotní detektiv Tomáš Kašpar za kreativní propojování vědeckých poznatků s dezinformacemi, misinformacemi a ignorantstvím.

V kategorii žurnalistická etika získala Bludný balvan Ing. Angelika Bazalová za šíření malinformací a misinformací pod nanorouškou objektivní služby veřejnosti.

V kategorii média získali Bludný balvan Mgr. Martina Kociánová a zbytek kolektivu Rádia Universum za konzistentní a neúnavnou snahu provibrovat bezbranné posluchačstvo komnatou ozvěn hluboko do králičí nory doby předvědecké, v níž pravda a důkaz nikdy nezvítězí nad pseudovědou a konspirací.

V kategorii kosmologie získal Bludný balvan RNDr. Václav Vavryčuk, DrSc., za neúnavné boření mylných představ ve fyzikální kosmologii, zejména za propagaci nových neotřelých pohledů na reliktní záření a speciální teorii relativity.  

Ocenění si mohou svůj Bludný balvan a diplom vyžádat a vyzvednout na příštím udílení Bludných balvanů. Ocenění mají právo na reakci, kterou publikujeme na našem webu s poznámkou, že jde o reakci oceněného, do které nijak nezasahujeme. Oceněný může požádat i o vložení odkazu na reakci v jeho vlastním prostoru, který vložíme k laudatiu. A samozřejmě stále platí, že pokud by oceněný dostal za stejnou práci, za kterou od nás dostal Bludný balvan, Nobelovu cenu nebo cenu jí ekvivalentní, je povinen Bludný balvan vrátit, protože bude zpětně anulován.


Kam dál?

Předávání Bludných balvanů za rok 2021 Zobrazit

Předávání Bludných balvanů za rok 2021

Předávání Bludných balvanů dne 27. 5. 2022 od 17:00 ve Strouhalově posluchárně.
Pá 27. 5. 2022 | 108 Přečíst
Bludný balvan za rok 2023 v kategorii média - Mgr. Martina Kociánová a zbytek kolektivu Rádia Universum Zobrazit

Bludný balvan za rok 2023 v kategorii média - Mgr. Martina Kociánová a zbytek kolektivu Rádia Universum

Bludný balvan v kategorii média pro Martinu Kociánovou a zbytek kolektivu Rádia Universum za konzistentní a neúnavnou snahu provibrovat bezbranné posluchačstvo komnatou ozvěn hluboko do králičí nory doby předvědecké, v níž pravda a důkaz nikdy nezvítězí nad pseudovědou a konspirací.
Po 20. 5. 2024 Přečíst
Bludný balvan za rok 2023 v kategorii žurnalistická etika - Ing. Angelika Bazalová Zobrazit

Bludný balvan za rok 2023 v kategorii žurnalistická etika - Ing. Angelika Bazalová

Český klub skeptiků Sisyfos uděluje Bludný balvan v kategorii žurnalistická etika Angelice Bazalové za šíření malinformací a misinformací pod nanorouškou objektivní služby veřejnosti.
Po 20. 5. 2024 Přečíst
Bludný balvan za rok 2023 v kategorii kosmologie - RNDr. Václav Vavryčuk, DrSc. Zobrazit

Bludný balvan za rok 2023 v kategorii kosmologie - RNDr. Václav Vavryčuk, DrSc.

Komitét pro udělování Bludných balvanů při Českém klubu skeptiků Sisyfos oznamuje, že v kategorii kosmologie za rok 2023 získává Bludný balvan RNDr. Václav Vavryčuk, DrSc, za neúnavné boření mylných představ ve fyzikální kosmologii, zejména za propagaci nových neotřelých pohledů na reliktní záření a speciální teorii relativity.
Po 20. 5. 2024 Přečíst
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace