Načítám...

Triumf skeptiků

Píše se rok 2010 plus minus několik let. Díky masivní kampani ve sdělovacích prostředcích všeho druhu, sponzorované materialisticko-mechanisticko-marxisticko-zavilými podnikateli činnými v oblasti laboratorní techniky pro mučení zvířátek a jedovaté chemie, dosáhl počet organizovaných sisyfovců konečně rovných sto tisíc osob veškerého pohlaví. Současně došlo ke zformování ozbrojených úderných oddíl tohoto hnutí, které vyvlékají z ordinací poslední alternativní léčitele, rozšlapávají jim akupunkturní jehličky, virgule a segmentografy, jakož i velmi drahou iridodiagnostickou techniku. Homeopatičtí lékárníci jsou nuceni naráz pozřít veškeré matečné tinktury, které mají na skladě. Všichni postižení jsou se zupáckým řevem "Placebo! Placebo!" popoháněni na k tomu určená veřejná prostranství, v jejichž středu skví se mramorová deska s vytesaných brněnským provoláním k členům Sisyfa. Zde jsou nešťastníci nuceni pod pohrůžkou dalšího násilí skandovat toto provolání a bít se přitom v prsa. Poté jsou odváděni do Úřadu pro násilné povědečťování, kde jejich stopy končí. V téže době končí se svým vysíláním poslední soukromý rozhlasový vysílač, který si ještě občas dovoloval pozvat na besedu holistického léčitele. Televizní stanice, které takto činily, již byly demolovány a poté uzavřeny před několika lety.

Krátce po této bartolomějské noci alternativní medicíny a alternativní vědy vůbec, vydává Česká pošta velkou sérii poštovních známek s portréty významných českých skeptiků, přičemž můj portrét se siluetou Špilberka (obnoven jako věznice pro hlasatele alternativní vědy) se nachází na známce s hodnotou 25 hal. Pan Vachtl je vyobrazen na známce s korunovou hodnotou a kolem hlavy se mu vine nápis "Pseudoscience-free-internet", známka s hodnotou 20 Kč vychází s portrétem dr. Grygara demolujícího UFO. Na známce nejvyšší hodnoty (100 Kč), která vychází v aršíkové úpravě, je zobrazen prof. Heřt, an má nohu položenou za krkem u zle zřízené a definitivně mrtvé homeopatické hydry. Ze spřátelené ciziny, kde již skeptikové mnohde ovládli a jinde již i rozpustili parlamenty, přicházejí gratulační telegramy. Na ilegálních černých burzách se stará čísla Regeny a Regenerace vyvažují zlatem, přičemž prodávající i kupující riskují několik set let nucených prací při výrobě knih z rozlehlé edice Kladivo na šarlatány - to ještě jen v nejlepším případě!

Tak praví letopisy skeptické.
______________________

Samozřejmě, vše výše uvedené je jen trapná a rádoby humorná, avšak ve skutečnosti perverzní fikce autora takto své vlastní dílo z čirého zoufalství charakterizujícího. Toto tučné jest míněno jako lexikografická nápověda pro plivníky obecné od autora směšně až užívajícího neobvyklých slov a dlouhých souvětí (ve své nabubřelosti a zastydlé pubertalitě) a jako žblebt, jímž netřeba se zabývati.

Nyní o něco vážněji. Pokusme se společně dojít k tomu, co by se mohlo přihodit, kdyby se "hrozivá" provolání a jiné programové dokumenty českých skeptiků staly skutečností:

1. Počet členů by ze současných zhruba dvou set stoupl na zhruba tisíc, čímž by skeptické myšlenky se staly dominantními u nanejvýš jednoho promile té části populace, které se skepticismus může reálně týkat. Počet důchodců mezi nimi by přitom nepřekračoval polovinu. Hnutí by si platilo jednoho profesionálního (administrativního) pracovníka, mělo by vlastní kancelář v Praze (6x2m) a vydávalo by čtvrtletník s dvoubarevnou obálkou, který by byl k dostání ve vybraných knihkupectvích a možná i novinových stáncích.

2. V celé České republice by vedle pražského ústředí a současné pobočky existovalo i několik poboček jiných, z čehož zhruba pět by fungovalo.

3. Počet veřejně činných členů Sisyfa by se ze současného zhruba tuctu zvýšil možná na stovku, takže jejich články a vystoupení by se čas od času objevovaly ve všech významnějších masmédiích.

4. Státoprávní rozhlas a televize by přivykly tomu, že pseudovědecké, pavědecké atd. pořady musí být přiměřeně uvedeny. Soukromé televizní a rozhlasové stanice by vzaly na vědomí, že něco jako skepticismus a věda existuje, a čas od času by i něco takového pustily do éteru. Samozřejmě jen zcela výjimečně a s patřičným ironickým úšklebkem.

5. Proběhlo by několik soudních pří, které by šarlatáni nevyhráli a byly by jim uloženy například nějaké pokuty nebo zakázána praxe z důvodu ohrožení zdraví pacientů.

6. Homeopati by pracovali na ryze soukromé bázi a byl by ze zákona vymezen okruh onemocnění, která bez reverzu nesmějí léčit.

7. Podmínkou případné legalizace léčitelské praxe by bylo absolvování kurzu na úrovni střední zdravotnické školy.

8. Astrologové, věštci, proutkaři a jiní průkopníci praktické postmoderny by byli právně zodpovědni za případné škody, které by svými předpovědmi či jinými úkony způsobili svým klientům.

Toť vše. Tolik bych chtěl jako hlavní autor onoho děsivého brněnského provolání říci jistým, zde pečlivě nejmenovaným lidem.

Text vyšel ve Zpravodaji Sisyfa 3/1998


Kam dál?

Alternativní medicína a léčitelé dříve a nyní Zobrazit

Alternativní medicína a léčitelé dříve a nyní

Zamyšlení prof. MUDr. Oskara Andryska, DrSc. (1931-2016) o alternativní medicíně zejména v onkologii. Publikováno ve Zpravodaji Sisyfa 2002.
Po 29. 6. 2020 Přečíst
Mýtus o Sisyfovi Zobrazit

Mýtus o Sisyfovi

Text vyšel původně ve Zpravodaji 3/2002, rozhodli jsme se jej ale připomenout.
Čt 29. 8. 2019 Přečíst
Na návštěvě u léčitele Zobrazit

Na návštěvě u léčitele

Spisovatel Ivan Klíma popisuje své setkání s vyhlášeným léčitelem Jindřichem Pasekou (1928 - 2005). Článek vyšel ve Zpravodaji Sisyfa 3/2004.
Ne 3. 11. 2019 Přečíst

Stanovisko k metodě tzv. psychosomatické artterapie akad. malířky Jiřiny Průchové

Podle dostupných informací je podstatou této údajně léčebné metody interakce abstraktních obrazců s ...
So 27. 5. 2006 Přečíst
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace