Načítám...

Příčiny a vznik 2. světové války

Kdy: 10. 12. 2019 17:30
Kdo: Tomáš Bandžuch
Kde: Gymnázium Kladno
Organizátor: Sisyfos

Vznik druhé světové války dnes vnímáme zcela jednoznačně. Jako by od samého počátku bylo zcela jasné nejen to, že musí vypuknout, ale i kdo bude stát na jaké straně. Politiky, kteří v té době tyto skutečnosti neviděli či snad odmítali vidět, pak pokládáme v lepším případě za naivní idealisty, v horším pak za zbabělce. Nicméně cesta k německému útoku na Polsko a k následnému rozpoutání nejhoršího konfliktu v dějinách lidstva zdaleka nebyla tak přímočará a procházela zdánlivě nečekanými zákruty.

 

Přednáší

PhDr. Tomáš Bandžuch
studoval politologii a historii na FF UK (specalizuje se především na dějiny střední Evropy v 1. pol. 20.století)

 

Kdy?

úterý 10. prosince 2019 od 17:30

 

Kde?

Gymnázium Kladno, nám. Edvarda Beneše 1573, posluchárna ve 2.p., číslo dveří 48 (ve 2. patře vlevo až na konci).

Prosíme o dochvilnost, v 17.45 se vchod do gymnázia zamyká. Během přednášky i po ní odpovídá přednášející na dotazy posluchačů.

 

Vstup volný

Přednášku pořádá Český klub skeptiků SISYFOS www.sisyfos.cz


Kam dál?

Bývalý homeopat Edzard Ernst 21. 1. 2020 v Praze Zobrazit

Bývalý homeopat Edzard Ernst 21. 1. 2020 v Praze

Bývalý homeopat, dnes skeptik, Edzard Ernst poprvé v Praze.
Út 21. 1. 2020 | Claire Klingenberg Přečíst
Přínosné a nepřínosné postupy v popularizaci vědy Zobrazit

Přínosné a nepřínosné postupy v popularizaci vědy

Dr. Tom J. Carruthers je popularizátor vědy, myslitel a kreativec, který působí v australské Canbeře. Vášnivě se zasazuje o rozmanitost a rovnost, o potřebu zapojení do vědy, které přesahuje rámec vědecké gramotnosti, a o zvýšení společenské hodnoty odborných znalostí ve všech odvětvích.
St 19. 4. 2023 | Sisyfos Přečíst
Od denacifikácie po svätú vojnu proti satanizmu – vojna na Ukrajine a kresťanské pozadie ruskej vojnovej propagandy Zobrazit

Od denacifikácie po svätú vojnu proti satanizmu – vojna na Ukrajine a kresťanské pozadie ruskej vojnovej propagandy

Hoci kresťansky motivované násilie nie je ani v modernej dobe nezvyčajné (od organizovaného násilia napr. Ku-Klux-Klanu až po dnešné útoky na interupčné kliniky, či členov LGBTQI+ komunity), väčšina verejnosti si zrejme pojmy ako “svätá vojna” dnes spája skôr s islamizmom. V kresťanskom kontexte potom najmä so stredovekom a križiackymi vojnami. Priamo za hranicami Európy pritom vo februári 2022 eskaloval konflikt, v ktorom agresor čoraz častejšie využíva kresťanský naratív na ospravedlnenie agresie voči inému národu, navyše s priamou podorou najvyššej autority jedného z kresťanských pravoslávnych patriarchátov. Je možné tvrdiť, že Rusko dnes vedie “svätú vojnu”?
St 21. 12. 2022 | Sisyfos Přečíst
Kompetence učitelů a boj proti dezinformacím Zobrazit

Kompetence učitelů a boj proti dezinformacím

There is an urgent need for improved teacher training worldwide in order to better equip educators and their students with the essential critical thinking skills.
St 21. 6. 2023 | Sisyfos Přečíst
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace