Načítám...

Výsledky 109-ti paranormálních testů v šesti zemích

Přehledová tabulka

 

 

Přehled výsledků 109-ti paranormálních testů v šesti zemích

Martin Bloch (jmbloudil@seznam.cz)

 

Skeptické organizace vyzývají osoby s údajnými paranormálními schopnostmi, aby je prokázaly ve vědecky řízených testech. Některé testy jsou těžko proveditelné, např. jde-li o jevy vzdálené v čase či prostoru anebo vyžadují-li těžko dosažitelné rekvizity. Avšak řadu testů „informačního typu“ lze relativně snadno navrhnout i uskutečnit. Takové provádí v Německu GWUP¹, v Česku Sisyfos² a Žádná Věda³, v Rusku Houdini Prize4. Tyto testy definují malou pravděpodobnost, že testovaný uspěje náhodou - aniž tu schopnost má. Sisyfos žádá pro testy první fáze pravděpodobnost menší než 1:1000, tedy obtížnost testu D >= 1000.  (Například GWUP požaduje D >= 10 000, kdežto Houdini Prize povoluje i D = 270.)

Konkrétní testy mohou být velmi rozmanité, vždy vytvořené spolu s testovaným. O testu musí být uzavřena právní smlouva. Dvojitě zaslepený test je řízen komisí ustanovenou ve smlouvě - v ní mohou být i zástupci testovaného.

Tabulka 1 (viz Souhrn ve složce pod článkem) ukazuje typy testů známých experimentů.

Test probíhá v K kolech,  v nichž testovaný určuje skrytý objekt či jeho stav z N možných. Objekt může být i živý. Objekty či stavy může podle dohody testovaný znát anebo neznat. Odpověď testovaného v každém kole musí být jednoznačná. Dosáhne-li celkový počet správných odpovědí A dohodnutého limitu L, tj.  A >= L, pak v testu uspěl a náleží mu diplom a stanovená finanční prémie.

N, K, L jsou dohodnutá celá čísla splňující úroveň obtížnosti testu D.

Výsledky různých typů testů nelze však porovnávat. Např.: kdo je lepší pan Bradley s N = 2, K = 30, L = 25, A = 19 nebo pan Hein  s N = 12, K= 15, L= 6, A = 2 ?  To řeší zde navržená metrika založená na informačním deficitu (měřeného v bitech) - tedy na míře informace, kterou testovaný nedočerpal z neznámých senzorů či ezoterických zdrojů. Což umožňuje systematický pohled na paranormální testy různých typů a zejména na měřitelný výkon osob testovaných různými způsoby, různými týmy a v různých zemích.

Z deficitu se vypočte debakl, tj. kolikrát by se musel testovaný zlepšit, aby v testu uspěl. Tak lze vytvořit souhrnou výsledkovou tabulku pro všechny testované osoby.

Pro hrubý odhad zdatnosti testovaných je uvedena obdoba sportovní kvalifikace:  3. 2. 1. … až ULTRA liga dle obtížnosti D = 1 000,  10 000, 100 000 … až miliarda.

Každý typ testu má svůj medián M, tj. střední hodnotu výsledků při zcela náhodných odpovědích. Ten, kdo nepřesáhl medián, tj. <= M, uspěl by nejspíš lépe, kdyby si házel mincí či kostkou.

Tab. 2 Souhrnu uvádí jen výsledky těch testovaných, kteří medián překročili. Leč dosud nikdo nedosáhl na dohodnutý limit L - a to ani při přepočtu do nejmírnější 3. ligy. ( 4. až 6. liga je jen pro legraci. )

 

1) GWUP – Gesellschaft zur wissenschaftlichen UnterSuchung von Parawissenschaften e. V.

2) Sisyfos – Český klub skeptiků

3) Žádná věda

4) Houdini Prize 

 

Reálné případy testů:

Pan S. Bradley se holedbal, že rozezná květiny od kamenů skrytých v krabicích. Smlouva tedy zněla: obsah buď anebo tedy N = 2, počet krabic K = 30, limit L = 25 - připouští se tedy chybovost 20%. Správně odpověděl A = 19, což nestačí ani na 5. ligu, ač přesáhl M = 15,5.

Pan M. Hein říkal, že pozná, na které číslo ukazuje ručička vzdálených, skrytých hodin. Smlouva stanovila parametry: N = 12,  počet kol K = 15, limit L = 6. Vzdálení experimentátoři v dohodnutých intervalech ručičku náhodně nastavovali.  Správně odpověděl A = 2 při M = 1,62.

Pan G. Gabrisch v GWUP určoval, kterým jedním z deseti drátů právě teče proud. Tehdy smluveno: N = 10, K = 13, limit L = 7.  Správně odpověděl A = 4, což stačilo na 5. ligu při M=1,67.

Pan Groger v GWUP testu: N = 2, K = 50, L = 40 s M = 25,50 je jediný testovaný, který test opakoval. Poprvé dosáhl A = 34 (4. liga), ale podruhé dosáhl jen A = 22 (pod mediánem). Průměr činí A = 28, což je sice nad mediánem, avšak v průměru nestačí ani na 5. ligu.

Pan B. Textor je proutkař a zatím nejlepší testovaný v naší kolekci. Sjednal s GWUP takovýto test: N = 2, K = 50, L = 40 s M = 25.50. Dosáhl A = 36 a tím se stal frontmanem 4. ligy. Gratulujeme! Avšak s deficitem = 6,77 a debaklem = 109, neboť obtížnost testu D = 83 813, což je vhodné až protesty 2. ligy. Kdyby si pan Textor sjednal lehčí Sisyfův test ID = PV1 a zlepšil by svůj výkon o 30%, vstoupil by do 3. ligy, získal by v první fázi 10 000 Kč a mohl by podstoupit náročnější test druhé fáze.  

Paní B. Žumatova (Houdini Prize) je kazašská jasnovidka, která podstoupila test s parametry: N = 10, K = 4, L = 3 při D = 270, M = 1,36 a S = 2 (Při druhé chybě je test ukončen.). Testovaná a také další kandidát pan N. Zagorujko pochybili hned ve dvou prvních kolech, tedy dosáhli jen A = 0.
Měli najít jeden objekt (bankovku resp. plech) v jedné z deseti krabiček.


Paní M. Grečišnikova (Houdini Prize) je ruská jasnovidka, která podstoupila konektivní test: N = 12, K = 12, L = 6 při M = 1,36 a D = 1682. Dosáhla A = 2, tj. těsně nad mediánem a tudíž byla zapsána do Tabulky 2 s deficitem = 8.80 a debaklem = 445. Úkolem tohoto konektivního testu byla identifikace alespoň šesti ze dvanácti různých osob podle náhodné sekvence jejich odvrácených fotografiích. Další dvě jasnovidky O. Elčaninova a I. Bondar též selhaly s A = 1 resp. A = 0.
V jiném konektivním testu (avšak s týmiž parametry se měly vrátit dvanácti osobám jejich vlastní legitimace) dva testovaní pan V. Sobolev a paní J. Voronova, selhali s A = 1 resp. A = 0.


Pan A. Rjazanov a paní I. Mardar (Houdini Prize) byli testováni v ukrajinské TV/STB šou v testu s těmito parametry N = 5, K = 10, L = 7 při D = 1157 a M = 2,41. Jejich úkolem bylo zjistit pozici jediného muže mezi čtyřmi ženami. Oba selhali: pan Rjazanov s A = 1, deficitem = 10.01 bitů a debaklem = 1033 a paní Mardar s A = 0 .

Paní A. Ikonen (IIG v USA) určovala, které jedné osobě ze tří šestic chybí levá či pravá ledvina. Tedy: N = 12, K = 3, L = 3 při D = 1728 a M = 0,65. Dosáhla A = 1, překročila medián a tím se kvalifikovala do 6. ligy. Viz ID = IIG1.

Pan J. Rainbow (GB) - elektroproutkař hádal, zda proud teče odporem. Tedy: N = 2, K = 20, L = 16 při D = 169 a M = 10,5. S výsledkem A = 13 a zaujal pěkné 3. místo v 6-té lize. Viz ID = JR.

 


Kam dál?

Výzva německých skeptiků: 50&nbsp;000 EUR za&nbsp;identifikaci tří homeopatik Zobrazit

Výzva německých skeptiků: 50 000 EUR za identifikaci tří homeopatik

Skeptikům po celém světě je opakovaně vytýkáno, že zavrhují vše neznámé bez testování, že dokonce nedávají příznivcům jednotlivých alternativních směrů příležitost prokázat existenci paranormálních jevů. To ale zdaleka není pravda. Jednotlivé skeptické organizace již v minulosti iniciovaly různé výzvy spojené s finanční odměnou.
Út 24. 7. 2018 Přečíst
Čintamani a Vesmír Zobrazit

Čintamani a Vesmír

Mlžný příspěvek V. Chába "Čintamani a ptáci" (Vesmír 2006/11 s. 689-690) se pokusím uvést na pravějš...
Út 30. 1. 2007 Přečíst
Výzva německých skeptiků: 50&nbsp;000 EUR za&nbsp;identifikaci tří homeopatik Zobrazit

Výzva německých skeptiků: 50 000 EUR za identifikaci tří homeopatik

Skeptikům po celém světě je opakovaně vytýkáno, že zavrhují vše neznámé bez testování, že dokonce nedávají příznivcům jednotlivých alternativních směrů příležitost prokázat existenci paranormálních jevů. To ale zdaleka není pravda. Jednotlivé skeptické organizace již v minulosti iniciovaly různé výzvy spojené s finanční odměnou.
Út 24. 7. 2018 Přečíst
Paranormální výzva Českého klubu skeptiků Sisyfos navyšuje odměnu o 1 000 000 Kč Zobrazit

Paranormální výzva Českého klubu skeptiků Sisyfos navyšuje odměnu o 1 000 000 Kč

Český klub skeptiků Sisyfos nabízí od 1. 5. 2014 ve spolupráci s dobrovolnými donátory v čele s Václ...
Út 29. 4. 2014 Přečíst
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace