Načítám...

Poslední úšklebek "Tváře z Marsu"

V roce 1976 vzbudil mimořádnou pozornost snímek pořízený sondou Viking 1. Na snímku je vidět povrchový útvar na Marsu, který připomíná lidskou (popřípadě opičí) tvář. Útvar se nachází v oblasti Cydonia a je veliký asi 2 kilometry.

I když naprostá většina vědců soudila, že jde o hru světla a stínu na skalnatém povrchu planety, objevily se dohady (živené i několika vědci), že jde o "umělecké dílo", pochopitelně vytvořené mimozemskou civilizací. Spekulace šly tak daleko, že NASA byla obviňována i z toho, že předstírala havarii sondy Mars Observer, jejímž skutečným cílem prý měl být další průzkum tohoto "důkazu" o existenci mimozemšťanů.

Proto se netrpělivě čekalo, až k Marsu poletí další sonda, která by oblast znovu prozkoumala. To se stalo skutkem. V dubnu 1998 byl pořízen a ihned zveřejněn nový snímek s asi desetkrát jemnějším rozlišením. Zde předskládáme pro srovnání 3 snímky - vlevo starý záběr z Vikingu, uprostřed nový snímek pořízený sondou Mars Global Surveyor a vpravo týž snímek s obrácenou stupnicí šedi (negativní záběr se více podobá světelným poměrům na snímku z Vikingu).

Jak je vidět, jistý náznak tváře zde zůstává, ale každý jen trochu kritický posuzovatel snad už nebude útvar považovat za uměle vytvořené dílo.

Podotkněme ještě, že všechny 3 snímky byly zpracovány počítačem. Na "surových" originálech totiž není vidět prakticky nic. Pokud si chcete nový snímek prohlédnout detailněji, zde je ve větším (a poněkud jinak vyfiltrovaném) provedení:

Osobně si myslím, že ani původní ani nový snímek si nezasloužil tak velkou publicitu. Vždyť bizarních skalních útvarů, které tvarem připomínají ledacos najdeme na naší Zemi dost a dost. Málokdo ví, že i na Zemi máme obrovskou "lidskou tvář" - oproti té na Marsu je dokonce asi patnáctkrát větší. Nachází se na pobřeží africké Eritreje poblíž města Masawa (Massaua). Zde je její snímek pořízený z paluby raketoplánu (pokud byste chtěli konfrontovat snímek s mapou, Masawa tvoří "bradu").

Kam dál?

Protestujeme proti invazi čínského šarlatánství do českého zdravotnictví Zobrazit

Protestujeme proti invazi čínského šarlatánství do českého zdravotnictví

Šéfredaktor Zdravotnického deníku Tomáš Cikrt zveřejnil 17. 6. 2015 protestní text proti pronikání čínské...
Po 29. 6. 2015 Přečíst
Dvě reportáže o účasti Klubu skeptiků Sisyfos na Veletrhu vědy Zobrazit

Dvě reportáže o účasti Klubu skeptiků Sisyfos na Veletrhu vědy

Claire Klingenberg: I klub skeptiků Sisyfos rozhodně patří na Veletrh vědy, který se odehrával na le...
Čt 21. 6. 2018 Přečíst
Očkování, spalničky a léčba nádorů Zobrazit

Očkování, spalničky a léčba nádorů

V pořadu Máte slovo z 14. 2. 2019 zaznělo ze strany odpůrců očkování tvrzení, že spalničky dokážou vyléčit třeba leukémii. V diskuzích na sociálních sítích se tvrzení rozšiřuje i na další nádory. Jak to tedy je?
Pá 15. 2. 2019 Přečíst
Nanoroušky a taky-nanoroušky Zobrazit

Nanoroušky a taky-nanoroušky

Článek se pokouší vysvětlit, co jsou roušky z nanovláken, a čím se liší od běžných textilních roušek – a to na popud reportáže ČT v pořadu Černé ovce. Reportáž monitorovala dovoz běžných textilních roušek z Vietnamu, které byly s pomocí technické zprávy doc. Ing. Frischera, Ph.D., označeny klamavým označením nanoroušky. Článek se pokouší vysvětlit, že analýza tkaniny roušky pomocí elektronového mikroskopu, byť provedená odborníkem na kybernetiku a digitální zpracování obrazu, je metodicky zcela zcestná. Záchyt mikroskopických částic na roušce se řídí zcela jinými zákony fyziky než je běžná laická představa síta, kterou částice v závislosti na své velikosti buď projde nebo neprojde.
Čt 10. 12. 2020 Přečíst
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace